Łazienki Królewskie – tam, gdzie historia współtworzy przyszłość

  • Festiwal
    Festiwal "Strefa Ciszy"/Fot. Maciej Mulawa

Muzeum Łazienki Królewskie to rezydencja królewska znana w całej Polsce, doskonale rozpoznawalna w Europie i na świecie. Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów czy Teatr Królewski w Starej Oranżerii to perły XVIII-wiecznej architektury, które co roku przyciągają ponad 2 mln gości z Polski i ze świata.

Chociaż Łazienki Królewskie są dziś obiektem międzynarodowej turystyki, wciąż panuje tu atmosfera miejsca niezwykłego, w którym można odpocząć od zgiełku miasta. Klasycystyczna architektura XVIII w. łączy się tu z bogatym, naturalnym otoczeniem historycznych ogrodów. Miejsce to jest nierozerwalnie związane z postacią Stanisława Augusta – ostatniego króla Polski, reformatora, filozofa, mecenasa i kolekcjonera sztuki. Dawna rezydencja króla na zawsze pozostanie symbolem jego odważnej próby przekształcania Rzeczpospolitej w nowoczesne państwo.

Wiosną w Łazienkach Królewskich rozpoczęły się Dni Holenderskie, w ramach których odbyło się wiele ciekawych wydarzeń. Od kwietnia goście mogą zwiedzać nowo otwarty Holenderski Ogród Kwiatowy przy Starej Oranżerii i podziwiać w Pałacu na Wyspie wystawę obrazu „Kwiaty w szklanym wazonie” Abrahama Mignona z muzeum Mauritshuis w Hadze. Z kolei od 9 czerwca w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Alejach Ujazdowskich będzie można zobaczyć kolejną wystawę z cyklu „Plakat kulturalny”. Tym razem zostaną zaprezentowane prace artystów holenderskich – Gielijna Eschera i Lexa Reitsmy. Dziś Łazienki Królewskie nazywane są „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”. Tu można uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i odpocząć, obserwując przyrodę, ale także pogłębić znajomość oświeceniowych idei, m.in. poprzez obcowanie z zabytkowymi obiektami i kolekcjami sztuki.

Ogromną popularnością cieszą się organizowane od 1959 r. i znane na całym świecie Koncerty Chopinowskie, które odbywają się od maja do końca września w każdą niedzielę o godzinie 12 i 16 pod pomnikiem Fryderyka Chopina. – Niedzielne recitale, których popularność wiąże się nie tylko z pięknym miejscem, ale również z doborem znakomitych artystów, co roku przyciągają tysiące słuchaczy, zarówno mieszkańców Warszawy, jak i turystów z całego świata – podkreśla Izabela Zychowicz, dyrektor ds. muzealnych Łazienek Królewskich. Kontynuacją koncertów odbywających się pod pomnikiem Chopina w okresie jesienno-zimowym są Salony Muzyczne – koncerty organizowane w każdą niedzielę o godzinie 12 w Pałacu na Wyspie.

– Obecnie Muzeum Łazienki Królewskie to nie tylko kolekcja sztuki, architektura i ogrody, lecz także wypełniające je muzyka, poezja i teatr – mówi Izabela Zychowicz. – Koncerty w Amfiteatrze ze sceną na wyspie, lipcowy Festiwal „Strefa Ciszy”, odbywający się w ogrodach, sierpniowy Festiwal Światła czy wrześniowy Festiwal Oper Barokowych w Teatrze Królewskim przyciągają tysiące gości – dodaje Zychowicz.

W lipcu w Łazienkach Królewskich rozpocznie się czwarta edycja Festiwalu „Strefa Ciszy”, najbardziej wyczekiwanego przez warszawiaków wydarzenia muzycznego lata. Ideą festiwalu jest muzyka grana na łonie przyrody, bezpośrednio na trawie, w otoczeniu pięknej zieleni ogrodów. Przez cały miesiąc goście będą mogli posłuchać nie tylko klasyki, ale również innych gatunków muzycznych, np. jazzu czy muzyki współczesnej. W tym czasie na scenach plenerowych zagrają setki artystów z Polski i ze świata – soliści, zespoły kameralne, orkiestry. – Festiwalowi, jak co roku, będą towarzyszyły działania edukacyjne oraz specjalnie przygotowane atrakcje dla dorosłych, dzieci i rodzin – mówi Magdalena Lewna, kierowniczka Ośrodka Edukacji Łazienek Królewskich.

Tuż po zakończeniu Festiwalu „Strefa Ciszy” (31 lipca) rozpocznie się Festiwal Światła. W cztery sierpniowe niedziele o godzinie 20 w Ogrodzie Chińskim odbędą się koncerty nawiązujące stylistyką do kultury muzycznej Orientu. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Anna Krysztofiak, wybitna znawczyni kultury Azji Wschodniej, muzyk, wokalistka i  jedna z zaledwie dwóch osób w Polsce grających  na tradycyjnym japońskim instrumencie yakumo-goto. W sierpniu Łazienki Królewskie zapraszają również do Pałacu na Wyspie na „Florę Danicę”, wystawę stołu królewskiego z kolekcji Zamku Narodowego Muzeum Historii w Danii.

Z początkiem września w zabytkowych wnętrzach Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii rozpocznie się Festiwal Oper Barokowych Dramma per Musica, jedyny w Polsce festiwal poświęcony operze barokowej. Drugiego września festiwal zainauguruje „Choreopera”, autorski projekt wokalistki operowej Anny Radziejewskiej oraz choreografa i tancerza Jacka Tyskiego. Anna Radziejewska wykona arie takich mistrzów, jak Merula, Monteverdi, Vivaldi, Händel, Scarlatti, które łączy motyw bardzo popularnego w dobie baroku tańca śmierci, a Jacek Tyski, solista Polskiego Baletu Narodowego, wykona autorski układ choreograficzny. Dziewiątego września odbędzie się premiera opery „Semiramide” Gioacchino Rossiniego, a na zakończenie festiwalu w Teatrze Królewskim ponownie zabrzmi opera „Orlando” Georga Friedricha Händla, która podczas pierwszej edycji wydarzenia zdobyła wielkie uznanie publiczności. Ideą festiwalu jest prezentowanie w wersji scenicznej dzieł europejskich mistrzów baroku w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów. Spektaklom operowym towarzyszyć będą koncerty kameralne i recitale.

Bardzo ważnym elementem aktywności Muzeum są projekty edukacyjne, wykłady, debaty i konferencje oraz nowoczesne działania instytucji otwartej i przyjaznej dla wszystkich. Uczniowie szkół i przedszkoli, studenci, dorośli, seniorzy, a także rodziny z dziećmi przez cały rok mogą korzystać z bogatej oferty edukacyjnej przygotowywanej przez Ośrodek Edukacji Muzeum. Na podstawie specjalnie opracowanego programu organizowane są lekcje muzealne, dostosowane do różnych grup wiekowych. – Dzieci w wieku przedszkolnym uczą się w Łazienkach przez zabawę, zaś uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów poszarzają swoją wiedzę z zakresu sztuki, historii filozofii i teatru – mówi Magdalena Lewna. Zajęcia są prowadzone metodami warsztatowymi w najpiękniejszych miejscach Łazienek Królewskich –  w Pałacu na Wyspie, w Królewskiej Galerii Obrazów czy w Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii – gdzie prezentowane są kopie najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata, m.in. „Grupa Laokoona”, „Apollo Belwederski” i „Flora Farnese”. Do czerwca tego roku uczniowie szkół licealnych, studenci, a także wszyscy zainteresowani historią sztuki i epoką oświecenia mogą również brać udział w dwóch cyklach otwartych wykładów – „Oświeceniowa Republika Władców” i „Oświeceniowa Republika Marzeń” – organizowanych przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską we współpracy z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Łazienki Królewskie to również spotkania z poezją i literaturą. Przez cały rok w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii organizowane są Salony Poezji K40, podczas których polscy aktorzy czytają utwory poetyckie. 27 kwietnia zainaugurowany został nowy cykl – „Światło literatury”. Na spotkaniach w Pałacu na Wyspie można zadać pytania tak wybitnym pisarzom, jak Wacław Oszajca czy Bohdan Zadura. 29 czerwca o godzinie 18 odbędzie się spotkanie z Hanną Krall.

Od 2010 r. w Łazienkach Królewskich trwa program rewitalizacji, dzięki któremu z roku na rok stają się jeszcze piękniejsze. Dotychczas zrewitalizowano Pałac na Wyspie, Amfiteatr i Pałac Myślewicki, a także odnowiono Starą Oranżerię z Królewską Galerią Rzeźby. Łazienki Królewskie to również jedno z najważniejszych reprezentacyjnych miejsc w stolicy Polski. Odwiedzają je wybitni przedstawiciele polityki, nauki i sztuki oraz koronowane głowy. Dawna rezydencja królewska jest obecnie także miejscem organizacji wielu wydarzeń, uroczystych gal czy kameralnych spotkań.

Warto dodać, że Łazienki Królewskie to muzeum nowoczesne, korzystające z najnowszych metod komunikacji. Ma swój kanał na YouTubie, blog edukacyjny oraz prowadzi aktywną komunikację na profilu facebookowym, który obecnie ma blisko 24 tys. zaangażowanych fanów. Wirtualne Muzeum – nowa strona internetowa Łazienek Królewskich – jest dostępna w językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim i chińskim. Niezwykle ważną kwestią jest również międzynarodowe partnerstwo strategiczne i komunikacja międzynarodowa. Łazienki Królewskie realizują wspólne projekty nie tylko z muzeami rezydencjami królewskimi w Polsce, lecz także z muzeami europejskimi i światowymi. Wynikiem współpracy Łazienek Królewskich z zamkiem w Lunéville we Francji, parkiem Księcia Pücklera w Bad Muskau w Niemczech, muzeum Carskie Sioło w Rosji, rezydencją Księcia Gonga w Chinach i zamkiem Frederiksborg w Hillerød w Danii jest międzynarodowy projekt „Ogrody światła”, którego celem jest wzajemna promocja najpiękniejszych historycznych ogrodów i muzeów z całego świata. Łazienki Królewskie należą także do prestiżowego Stowarzyszenia Europejskich Rezydencji Królewskich ARRE (Association des Résidences Royales Européennes), które zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o europejskim dziedzictwie i realizacją wspólnych projektów kulturalnych. Warto dodać, że dzięki projektowi „Ogród XXI wieku z pawilonem wystawowym” Łazienki Królewskie, a przez to również Warszawa, zostaną włączone do międzynarodowej wymiany dużych wystaw muzealnych. Realizacja tak ogromnych projektów jest możliwa dzięki efektywnemu pozyskiwaniu środków z dotacji krajowych i środków europejskich, a także dzięki partnerstwu z mecenasami Muzeum, do których należą PZU, KGHM i China Minmetals.

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.