Łazienki Królewskie – tam, gdzie historia współtworzy przyszłość
Muzeum Łazienki Królewskie to rezydencja królewska znana w całej Polsce, doskonale rozpoznawalna w Europie i na świecie. Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów czy Teatr Królewski w Starej Oranżerii to perły XVIII-wiecznej architektury, które co roku przyciągają ponad 2 mln gości z Polski i ze świata.
Chociaż Łazienki Królewskie są dziś obiektem międzynarodowej turystyki, wciąż panuje tu atmosfera miejsca niezwykłego, w którym można odpocząć od zgiełku miasta. Klasycystyczna architektura XVIII w. łączy się tu z bogatym, naturalnym otoczeniem historycznych ogrodów. Miejsce to jest nierozerwalnie związane z postacią Stanisława Augusta – ostatniego króla Polski, reformatora, filozofa, mecenasa i kolekcjonera sztuki. Dawna rezydencja króla na zawsze pozostanie symbolem jego odważnej próby przekształcania Rzeczpospolitej w nowoczesne państwo.
Wiosną w Łazienkach Królewskich rozpoczęły się Dni Holenderskie, w ramach których odbyło się wiele ciekawych wydarzeń. Od kwietnia goście mogą zwiedzać nowo otwarty Holenderski Ogród Kwiatowy przy Starej Oranżerii i podziwiać w Pałacu na Wyspie wystawę obrazu „Kwiaty w szklanym wazonie” Abrahama Mignona z muzeum Mauritshuis w Hadze. Z kolei od 9 czerwca w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Alejach Ujazdowskich będzie można zobaczyć kolejną wystawę z cyklu „Plakat kulturalny”. Tym razem zostaną zaprezentowane prace artystów holenderskich – Gielijna Eschera i Lexa Reitsmy. Dziś Łazienki Królewskie nazywane są „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”. Tu można uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i odpocząć, obserwując przyrodę, ale także pogłębić znajomość oświeceniowych idei, m.in. poprzez obcowanie z zabytkowymi obiektami i kolekcjami sztuki.
Ogromną popularnością cieszą się organizowane od 1959 r. i znane na całym świecie Koncerty Chopinowskie, które odbywają się od maja do końca września w każdą niedzielę o godzinie 12 i 16 pod pomnikiem Fryderyka Chopina. – Niedzielne recitale, których popularność wiąże się nie tylko z pięknym miejscem, ale również z doborem znakomitych artystów, co roku przyciągają tysiące słuchaczy, zarówno mieszkańców Warszawy, jak i turystów z całego świata – podkreśla Izabela Zychowicz, dyrektor ds. muzealnych Łazienek Królewskich. Kontynuacją koncertów odbywających się pod pomnikiem Chopina w okresie jesienno-zimowym są Salony Muzyczne – koncerty organizowane w każdą niedzielę o godzinie 12 w Pałacu na Wyspie.
– Obecnie Muzeum Łazienki Królewskie to nie tylko kolekcja sztuki, architektura i ogrody, lecz także wypełniające je muzyka, poezja i teatr – mówi Izabela Zychowicz. – Koncerty w Amfiteatrze ze sceną na wyspie, lipcowy Festiwal „Strefa Ciszy”, odbywający się w ogrodach, sierpniowy Festiwal Światła czy wrześniowy Festiwal Oper Barokowych w Teatrze Królewskim przyciągają tysiące gości – dodaje Zychowicz.
W lipcu w Łazienkach Królewskich rozpocznie się czwarta edycja Festiwalu „Strefa Ciszy”, najbardziej wyczekiwanego przez warszawiaków wydarzenia muzycznego lata. Ideą festiwalu jest muzyka grana na łonie przyrody, bezpośrednio na trawie, w otoczeniu pięknej zieleni ogrodów. Przez cały miesiąc goście będą mogli posłuchać nie tylko klasyki, ale również innych gatunków muzycznych, np. jazzu czy muzyki współczesnej. W tym czasie na scenach plenerowych zagrają setki artystów z Polski i ze świata – soliści, zespoły kameralne, orkiestry. – Festiwalowi, jak co roku, będą towarzyszyły działania edukacyjne oraz specjalnie przygotowane atrakcje dla dorosłych, dzieci i rodzin – mówi Magdalena Lewna, kierowniczka Ośrodka Edukacji Łazienek Królewskich.
Tuż po zakończeniu Festiwalu „Strefa Ciszy” (31 lipca) rozpocznie się Festiwal Światła. W cztery sierpniowe niedziele o godzinie 20 w Ogrodzie Chińskim odbędą się koncerty nawiązujące stylistyką do kultury muzycznej Orientu. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Anna Krysztofiak, wybitna znawczyni kultury Azji Wschodniej, muzyk, wokalistka i jedna z zaledwie dwóch osób w Polsce grających na tradycyjnym japońskim instrumencie yakumo-goto. W sierpniu Łazienki Królewskie zapraszają również do Pałacu na Wyspie na „Florę Danicę”, wystawę stołu królewskiego z kolekcji Zamku Narodowego Muzeum Historii w Danii.
Z początkiem września w zabytkowych wnętrzach Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii rozpocznie się Festiwal Oper Barokowych Dramma per Musica, jedyny w Polsce festiwal poświęcony operze barokowej. Drugiego września festiwal zainauguruje „Choreopera”, autorski projekt wokalistki operowej Anny Radziejewskiej oraz choreografa i tancerza Jacka Tyskiego. Anna Radziejewska wykona arie takich mistrzów, jak Merula, Monteverdi, Vivaldi, Händel, Scarlatti, które łączy motyw bardzo popularnego w dobie baroku tańca śmierci, a Jacek Tyski, solista Polskiego Baletu Narodowego, wykona autorski układ choreograficzny. Dziewiątego września odbędzie się premiera opery „Semiramide” Gioacchino Rossiniego, a na zakończenie festiwalu w Teatrze Królewskim ponownie zabrzmi opera „Orlando” Georga Friedricha Händla, która podczas pierwszej edycji wydarzenia zdobyła wielkie uznanie publiczności. Ideą festiwalu jest prezentowanie w wersji scenicznej dzieł europejskich mistrzów baroku w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów. Spektaklom operowym towarzyszyć będą koncerty kameralne i recitale.
Bardzo ważnym elementem aktywności Muzeum są projekty edukacyjne, wykłady, debaty i konferencje oraz nowoczesne działania instytucji otwartej i przyjaznej dla wszystkich. Uczniowie szkół i przedszkoli, studenci, dorośli, seniorzy, a także rodziny z dziećmi przez cały rok mogą korzystać z bogatej oferty edukacyjnej przygotowywanej przez Ośrodek Edukacji Muzeum. Na podstawie specjalnie opracowanego programu organizowane są lekcje muzealne, dostosowane do różnych grup wiekowych. – Dzieci w wieku przedszkolnym uczą się w Łazienkach przez zabawę, zaś uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów poszarzają swoją wiedzę z zakresu sztuki, historii filozofii i teatru – mówi Magdalena Lewna. Zajęcia są prowadzone metodami warsztatowymi w najpiękniejszych miejscach Łazienek Królewskich – w Pałacu na Wyspie, w Królewskiej Galerii Obrazów czy w Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii – gdzie prezentowane są kopie najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata, m.in. „Grupa Laokoona”, „Apollo Belwederski” i „Flora Farnese”. Do czerwca tego roku uczniowie szkół licealnych, studenci, a także wszyscy zainteresowani historią sztuki i epoką oświecenia mogą również brać udział w dwóch cyklach otwartych wykładów – „Oświeceniowa Republika Władców” i „Oświeceniowa Republika Marzeń” – organizowanych przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską we współpracy z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.
Łazienki Królewskie to również spotkania z poezją i literaturą. Przez cały rok w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii organizowane są Salony Poezji K40, podczas których polscy aktorzy czytają utwory poetyckie. 27 kwietnia zainaugurowany został nowy cykl – „Światło literatury”. Na spotkaniach w Pałacu na Wyspie można zadać pytania tak wybitnym pisarzom, jak Wacław Oszajca czy Bohdan Zadura. 29 czerwca o godzinie 18 odbędzie się spotkanie z Hanną Krall.
Od 2010 r. w Łazienkach Królewskich trwa program rewitalizacji, dzięki któremu z roku na rok stają się jeszcze piękniejsze. Dotychczas zrewitalizowano Pałac na Wyspie, Amfiteatr i Pałac Myślewicki, a także odnowiono Starą Oranżerię z Królewską Galerią Rzeźby. Łazienki Królewskie to również jedno z najważniejszych reprezentacyjnych miejsc w stolicy Polski. Odwiedzają je wybitni przedstawiciele polityki, nauki i sztuki oraz koronowane głowy. Dawna rezydencja królewska jest obecnie także miejscem organizacji wielu wydarzeń, uroczystych gal czy kameralnych spotkań.
Warto dodać, że Łazienki Królewskie to muzeum nowoczesne, korzystające z najnowszych metod komunikacji. Ma swój kanał na YouTubie, blog edukacyjny oraz prowadzi aktywną komunikację na profilu facebookowym, który obecnie ma blisko 24 tys. zaangażowanych fanów. Wirtualne Muzeum – nowa strona internetowa Łazienek Królewskich – jest dostępna w językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim i chińskim. Niezwykle ważną kwestią jest również międzynarodowe partnerstwo strategiczne i komunikacja międzynarodowa. Łazienki Królewskie realizują wspólne projekty nie tylko z muzeami rezydencjami królewskimi w Polsce, lecz także z muzeami europejskimi i światowymi. Wynikiem współpracy Łazienek Królewskich z zamkiem w Lunéville we Francji, parkiem Księcia Pücklera w Bad Muskau w Niemczech, muzeum Carskie Sioło w Rosji, rezydencją Księcia Gonga w Chinach i zamkiem Frederiksborg w Hillerød w Danii jest międzynarodowy projekt „Ogrody światła”, którego celem jest wzajemna promocja najpiękniejszych historycznych ogrodów i muzeów z całego świata. Łazienki Królewskie należą także do prestiżowego Stowarzyszenia Europejskich Rezydencji Królewskich ARRE (Association des Résidences Royales Européennes), które zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o europejskim dziedzictwie i realizacją wspólnych projektów kulturalnych. Warto dodać, że dzięki projektowi „Ogród XXI wieku z pawilonem wystawowym” Łazienki Królewskie, a przez to również Warszawa, zostaną włączone do międzynarodowej wymiany dużych wystaw muzealnych. Realizacja tak ogromnych projektów jest możliwa dzięki efektywnemu pozyskiwaniu środków z dotacji krajowych i środków europejskich, a także dzięki partnerstwu z mecenasami Muzeum, do których należą PZU, KGHM i China Minmetals.