Od maja możliwy nocleg na dziko w Lasach Państwowych

  • Fot. Lasy Państwowe
    Fot. Lasy Państwowe
Dobra wiadomość dla miłośników survivalu. Od 1 maja Lasy Państwowe wyznaczą w każdym nadleśnictwie specjalne obszary do nocowania na dziko. W jednym takim miejscu będzie mogło biwakować maksymalnie 9 osób przez nie dłużej niż 2 noce z rzędu.

- Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, udostępniamy obszary leśne pod te formy aktywności. To doskonała okazja do głębokiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji przyrody i ucieczki od wielkomiejskiego szumu – powiedział Edward Siarka, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

Idea „włóczenia się w dziczy” stanowiła wyzwanie dla Lasów Państwowych jako zarządcy większości terenów leśnych w kraju. Podjęta decyzja jest efektem pilotażu, który był prowadzony przez ostatni rok. Celem leśników jest wyznaczenie w każdym nadleśnictwie terenu liczącego ok. 1500 ha. do nocowania na dziko. Poza nowo wyznaczonymi miejscami zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych obszarów pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys ha. Warto podkreślić, że jedynie na starych obszarach będzie można korzystać z kuchenek gazowych.

W przypadku noclegu powyżej 9 osób i/lub 2 noce jesteśmy zobowiązani zgłosić to mailowo do danego nadleśnictwa, najpóźniej na 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Formalne wyrażenie zgody na pobyt następuje poprzez potwierdzenie mailowe nadleśnictwa. Oczywiście biwakujący mają obowiązek posprzątać po sobie i przywrócić miejsce spoczynku do stanu pierwotnego, zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

Jak podają Lasy Państwowe, osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie. Do tego dochodzą ci, którzy po prostu chcą przenocować w lesie. Zwłaszcza w okresie pandemii, gdy chętnych na spędzanie urlopu w Polsce lawinowo przybyło.

Źródło: Lasy Państwowe

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.