Konkurs Moniuszkowski rozstrzygnięty!

  • Nagroda publiczności - Nombulelo Yende fot. Krzysztof Bieliński
    Nagroda publiczności - Nombulelo Yende fot. Krzysztof Bieliński

11 czerwca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbył się finał 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Ten niezwykle emocjonujący wieczór wyłonił zwycięzców tegorocznej edycji Konkursu. 12 finalistów zaprezentowała się w arii polskiej oraz arii z repertuaru światowego, a towarzyszyła im orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą maestro Andriy’a Yurkevycha.

Nagrodę Grand Prix przyznano JULIANIE GRIGORYAN z Armenii. A nagrodę publiczności wywalczyła  NOMBULELO YENDE, dzieki niezwykle poruszającej interpretacji Halki.

Reprezentant Polski, baryton SZYMON MECHLIŃSKI zdobył ex aequo drugie miejsce wśród głosów męskich. Jest odkrywcą i propagatorem zapomnianej lub rzadko wykonywanej polskiej muzyki - tym razem zaśpiewał arię z opery Wyrok Zygmunta Noskowskiego.
 

Wieczór był świętem zmarłego 150 lat temu patrona konkursu, Stanisława Moniuszki. Szczególnie wybrzmiała muzyka z Halki Stanisława Moniuszki, ponieważ aż 6 uczestników zaprezentowała arie z tej opery - Dean Murphy (USA) wykonał Recytatyw i arię Janusza Qual sorte o cielo!… Per chè nell’ ore (Skąd tu przybyła… Czemuż mnie w chwilach) w języku włoskim, a Xiaomeng Zhang (Chiny) w języku polskim, Nombulelo Yende (RPA) i Juliana Grigoryan (Armenia) zaśpiewały recytatyw i cavatinę z Halki Ha! Dzieciątko nam umiera… O mój maleńki, Darija Auguštan (Chorwacja) i Eliza Boom (Nowa Zelandia) recytatyw i arię Halki O jakżebym klęczeć… Gdyby rannym słonkiem, a Rafael Alejandro Del Angel Garcia (Meksyk) Dumkę Jontka Szumią jodły na gór szczycie. Utwory Moniuszki wykonali też Inna Fedorii (Ukraina), Zuzanna Nalewajek (Polska) oraz Volodymyr Tyshkov (Ukraina). Nie zabrakło wybitnych dzieł z repertuaru światowego - soliści zaśpiewali arie z oper Giuseppe Verdiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta czy Giacomo Pucciniego.

Specjalną atrakcją wieczoru był recital laureatów 9. edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki - kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego (II nagroda w kategorii głosów męskich) oraz pianisty Michała Biela (nagroda dla wyróżniającego się młodego pianisty), którzy wykonali pieśni polskich kompozytorów wydane na płycie Farewells w maju 2022 br.

Następnie ogłoszono wyniki 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.

Nagrodę Grand Prix przyznano JULIANIE GRIGORYAN z Armenii, I nagrodę w kategorii głosów damskich zdobyła NOMBULELO YENDE z RPA, II DARIJA AUGUŠTAN z Chorwacji, III YULIIA ZASIMOVA z Ukrainy. Nie przyznano I nagrody w kategorii głosów męskich, II nagrodę otrzymali ex aequo: SZYMON MECHLIŃSKI z Polski oraz VOLODYMYR TYSHKOV z Ukrainy, a III RAFAEL ALEJANDRO DEL ANGEL GARCIA z Meksyku. Swoja interpretacją Halki podbiła serca widzów tegoroczna zwyciężczyni Nagrody Publiczności NOMBULELO YENDE.

Finał Konkursu można zobaczyć online dzięki transmisji za pośrednictwem VOD Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, na międzynarodowej platformie streamingowej OperaVision. Będzie on też retransmitowany w TVP Kultura 15 czerwca o godzinie 15.15.

Grand Prix - Juliana Grigoryan, fot. F International Stanisław Moniuszko Competition

Lista Laureatów nagród regulaminowych 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki:

• NAGRODA GRAND PRIX – 15.000 EUR JULIANA GRIGORYAN

W kategorii głosów kobiecych:

• I NAGRODA – 10.000 EUR NOMBULELO YENDE
• II NAGRODA – 8.000 EUR DARIJA AUGUŠTAN
• III NAGRODA – 6.000 EUR YULIIA ZASIMOVA

W kategorii głosów męskich:
• I NAGRODA – 10.000 EUR NIE PRZYZNANO
• II NAGRODA – 8.000 EUR ex aequo SZYMON MECHLIŃSKI i VOLODYMYR TYSHKOV
• III NAGRODA – 6.000 EUR RAFAEL ALEJANDRO DEL ANGEL GARCIA

• NAGRODA DLA POZOSTAŁYCH FINALISTÓW - po 2.000 EUR
• NAGRODA IM. MARII FOŁTYN za najlepsze wykonanie utworu Stanisława Moniuszki – 8.000 EUR
NOMBULELO YENDE

• NAGRODY DLA NAJLEPSZEGO MŁODEGO PIANISTY – 2.000 EUR ALINA SHEVCHENKO, KATELAN TRẦN TERRELL

Każdy Uczestnik, który został zakwalifikowany do II etapu Konkursu i w nim wystąpił a nie został zakwalifikowany do III etapu otrzyma od Organizatora 500 EUR.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ufundowana przez PZU dla finalisty wybranego drogą głosowania przez publiczność Konkursu: 5.000 EUR NOMBULELO YENDE

 

Żródło Teatr Wielki - Opera Narodowa, zdjęcia FB International Stanisław Moniuszko Vocal Competition

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.