Kompleksowy raport Fundacji Digital Poland: Jak efektywnie zbudować sieci 5G w Polsce z korzyścią dla społeczeństwa i państwa
Jak czytamy na stronie autorów raportu, według analityków firmy Accenture do 2028 roku wdrożenie w Polsce sieci 5G może wygenerować wzrost PKB o ponad 63 mld zł oraz przyczynić się do powstania prawie 98 tys. nowych miejsc pracy. Komisja Europejska wskazała kilka sektorów, które mogą dynamicznie się rozwinąć dzięki wdrożeniu sieci komórkowej piątej generacji. Szacuje się, że do 2025 roku sektor produkcji ma wzrosnąć o 11%, energetyczny o 14,4%, mediów i rozrywki o 15,7%, a motoryzacyjny o 20,3%. Eksperci twierdzą, że Polska powinna szczególnie skoncentrować się na wdrożeniu 5G, ponieważ jest to szansa na podniesienie poziomu innowacyjności naszego kraju na tle pozostałych gospodarek państw członkowskich UE.
W raporcie eksperci zwrócili uwagę, że w obliczu pandemii szczególnie ważne jest zapewnienie zasięgu sieci komórkowych na terenach słabiej zurbanizowanych i wiejskich. Takie działanie jest niezbędne, aby zasypać cyfrową dziurę pomiędzy miastem a wsią. Warte podkreślenia jest również to, że 5G to dziejowa szansa na realizację całościowego systemu komunikacji dla wszystkich podmiotów zajmujących się ochroną publiczną i wspomaganiem w sytuacji katastrof (ang. PPDR). Sieć piątej generacji daje ogromne możliwości w zakresie obsługi łączności krytycznej dla wojska i wszystkich służb mundurowych.
Co m.in. znajdziesz w raporcie Fundacji Digital Poland?
- stan i trendy w budowie sieci telekomunikacyjnych w standardzie New Radio (5G)
- korzyści jakie niesie dla Polski wdrożenie sieci 5G
- efektywne modele współdzielenia sieci, również wsparcie zasięgu na obszarach słabo zurbanizowanych i białych plam
- przegląd rozwiązań i wdrożeń sieci łączności krytycznej oraz dla instytucji publicznych w Polsce i na świecie
Oprócz powyższych zagadnień, autorzy raportu przygotowali również listę rekomendacji. Wśród nich pojawił się m.in. postulat stworzenia międzyresortowego zespołu w ramach KPRM przy pełnomocniku ds. cyfryzacji. Do głównych zadań tego zespołu należałaby krytyczna i strategiczna łączność w państwie oraz zapewnienie zasięgu na terenach słabo zaludnionych, odległych i turystycznych. Dodatkowo, jako działanie konieczne wskazano realizację projektu SI2PEM.
Raport można pobrać za darmo ze strony fundacji Digital Poland.
Źródło: Fundacja Digital Poland