Kolejki do Muzeum Narodowego w Warszawie jak po pączki w tłusty czwartek
Z przyjemnością informujemy, że po długiej przerwie Gmach Główny Muzeum Narodowego w Warszawie znów jest otwarty dla zwiedzających. Udostępnione na nowo zostały wszystkie muzealne ekspozycje, od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00–20.00. Na zwiedzających czeka m.in. nowa Galeria Sztuki Starożytnej oraz wystawa czasowa „Polska. Siła obrazu”, wyjątkowo przedłużona do 21 lutego br.
Frekwencja dopisuje. Pierwszego dnia Muzeum odwiedziły 1054 osoby, które wygenerowały 3 899 wejść na wszystkie wystawy. Jeszcze do niedzieli 7 lutego włącznie, wstęp na wszystkie ekspozycje jest bezpłatny.
Jubileusz Faras
2 lutego 1961 roku misja archeologiczna pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego przybyła na tereny starożytnej Nubii - w Faras w Sudanie. Dzięki pracom badawczym prowadzonym w pobliżu granicy sudańsko-egipskiej odkryto dobrze zachowane ruiny chrześcijańskiego kościoła. Jego ściany były pokryte unikatowymi malowidłami o tematyce religijnej pochodzącymi z VIII–XIV wieku. 67 przedstawień malarskich, a także wiele innych dzieł faraskich znajdujących się w MNW, stanowi dziś jeden z największych i najcenniejszych zespołów zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk prowadzonych za granicą, jaki kiedykolwiek udało się pozyskać do polskich zbiorów muzealnych.
Z okazji jubileuszu 60-lecia rozpoczęcia polskich wykopalisk w Faras Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało cykl wydarzeń naukowych i popularyzatorskich. Kliknij po więcej szczegółów
Nominacja do nagrody Mobile Trends Awards dla Cyfrowego MNW
Jesienią minionego roku Muzeum uruchomiło nowy katalog zbiorów, który umożliwia oglądanie muzealnych zabytków bez wychodzenia z domu. Oficjalna premiera nowego portalu odbyła się 15 października 2020 roku. Obecnie, ze względu na ograniczoną przestrzeń ekspozycyjną oraz konieczność zapewnienia dziełom sztuki odpowiednich warunków przechowywania, prezentowana jest zaledwie niewielka jej część.
Zachęcamy do odwiedzin Cyfrowego MNW
Polska. Siła obrazu
To wyjątkowa okazja do zobaczenia pod jednym dachem najwybitniejszych dzieł malarstwa polskiego XIX wieku. Do 21 lutego można podziwiać ponad 100 obrazów, m.in.: Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Konrada Krzyżanowskiego, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa, Jana Stanisławskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Witolda Wojtkiewicza, Władysława Ślewińskiego, Artura Grottgera, Józefa Simmlera, Juliana Fałata, Zbigniewa Pronaszki.
Ekspozycja ta stanowi adaptację wystawy „Polska 1840-1918. Zobrazować ducha narodu.” prezentowanej w 2019 roku w filii Luwru w Lens. Sukces wystawy we Francji, duże zainteresowanie publiczności oraz szeroki odzew w mediach, stał się dla MNW zachętą do zorganizowania jej warszawskiej odsłony.
Źródło Muzeum Narodowe w Warszawie