Jest polski, szybki test na boreliozę!

  • Fot. Pixabay
    Fot. Pixabay

Kiedy świat zmaga się z pandemią koronawirusa i jej skutkami zdrowotnymi oraz ekonomicznymi, część naukowców pracuje nad innymi chorobami trapiącymi ludzkość. Wielu z nas lubi spędzać czas na łonie natury: w parkach, lasach, na łąkach. Wielu z nas ma za sobą kontakt z kleszczem, niektórzy niestety zachorowali na boreliozę. Szczepionka na boreliozę na razie nie istnieje. Dostępna dziś szczepionka chroni tylko przed kleszczowym zapaleniem mózgu i związanymi z nią powikłaniami.
 
Genomtec SA, wrocławska spółka zajmująca się rozwojem innowacyjnych technologii medycznych stosowanych w diagnostyce genetycznej, opracowała i opatentowała technologię szybkiego wykrywania boreliozy! Dzięki nowym testom na wynik będzie trzeba czekać nie więcej niż kilkanaście minut. Nie będzie także konieczne robienie punkcji rdzenia w celu wykrycia tej groźnej choroby.

-To szczególnie ważne osiągnięcie, gdyż diagnoza boreliozy nie jest łatwa ze względu na niespecyficzne objawy i zróżnicowany obraz kliniczny pacjentów, a także problemy z obecnie wykorzystywanymi technikami diagnostyki laboratoryjnej – powiedział Miron Tokarski, współzałożyciel i prezes Genomtec.

Flagowym rozwiązaniem, nad którym pracuje obecnie Genomtec jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID, działający w oparciu o układ mikroprzepływowy oraz autorską, opatentowaną technologię SNAAT®-bazującą na technice izotermalnej amplifikacji kwasów nukleinowych, czyli namnażania materiału genetycznego z wykorzystaniem bezkontaktowego systemu ogrzewania za pomocą fotonów. Przełomowe urządzenie diagnostyczne, pozwoli na precyzyjną i błyskawiczną diagnostykę genetyczną, która nie będzie musiała być przeprowadzona w laboratorium przez wykwalifikowany personel.

- Genomtec ID umożliwi rozpoznanie boreliozy w kilkanaście minut w trakcie jednej wizyty lekarskiej, na izbie przyjęć, w karetce czy w aptece, co jest przełomowe w związku z potrzebą rozpoczęcia jak najszybszego leczenia u chorych pacjentów, którzy dzisiaj często wiele miesięcy oczekują na potwierdzenie diagnozy, czasami będąc nawet poddawani punkcji celem pobrania płynu rdzeniowego do badania.  – podkreślił prezes Tokarski.

Spółka planuje produkcję kilku paneli diagnostycznych w tym jednego, który będzie diagnozował jednocześnie boreliozę, MRSA–zakażenie gronkowcem złocistym opornym na metycylinę oraz bakteryjne zapalenie opon mózgowych. To bardzo poważne schorzenia, czasami z podobnymi objawami, a ich właściwe i szybkie rozpoznanie oraz rozpoczęcie leczenia wpływają na ostateczne losy i stan zdrowia pacjentów.
 
Test na boreliozę uzyskał ochronę polskiego patentu. - To już nasz trzeci patent, a staramy się o kolejne. Łącznie jesteśmy w trakcie 20 postępowań patentowych na całym świecie. Zabezpieczenie własności intelektualnej i przemysłowej Genomtec są jednym z naszych priorytetów. Dzięki temu zyskujemy przewagę nad konkurencją i chronimy prawnie przyszłe zyski - mówi Miron Tokarski.

 

Żródło Genomtec

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.