Jak pomagać powodzianom. Lista podmiotów zbierających datki i organizujących wsparcie (aktualizowana)
Woda przelewa się przez wały, niszczy mosty, wdziera do domów i zalewa ulice. Na południu Polski spełnił się najczarniejszy scenariusz powodziowy. Kłodzko, Głuchołazy, Nysa, Lądek-Zdrój są w znacznej mierze zniszczone. Niestety zagrożenie nie mija tylko przenosi się dalej, w kierunku północnym.Najbardziej dotknięci dramatem są mieszkańcy miast objętych powodzią. W wielu miejscowościach dostęp do podstawowych zasobów, takich jak woda pitna i środki higieniczne, jest ograniczony. Wiele osób nie ma możliwości skontaktowania się z bliskimi, uwięzionymi w zalanych miejscach.
Mieszkańcy terenów dotkniętych powodzią pilnie potrzebują wsparcia, by przetrwać najbliższe dni i móc odbudować swoje życie po katastrofie. Oto lista (aktualizowana) organizacji i instytucji, zajmujących się organizowaniem pomocy. Wesprzyj powodzian.
1)
Caritas Polska prowadzi zbiórkę pieniędzy na rzecz powodzian. Wpłat można dokonać na stronie caritas.pl, za pomocą BLIK na numer 668 070 000 z tytułem „POWODZ” lub przelewem tradycyjnym na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „POWODZ”.
Caritas zbiera również przedmioty, ale tylko w ilościach hurtowych od firm. Obecnie nie prowadzi zbiórek rzeczowych od osób indywidualnych. Potrzebne są: osuszacze, woda pitna, agregaty prądotwórcze, łopaty, taczki, gumowce, środki higieniczne oraz żywność o długim terminie ważności. Firmy mogą zgłaszać pomoc rzeczową pod adresem: powodz@caritas.org.pl.
2)
Specjalną zbiórkę uruchomił Polski Czerwony Krzyż, który dostarcza żywność, wodę pitną, środki higieniczne i osuszacze. Wpłat można dokonać online na stronie www.pck.pl, na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060, za pośrednictwem BLIK (794 33 22 11) lub platformy Zrzutka.pl.
3)
Warszawa rusza z pomocą – prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział, że zwróci się do Rady Warszawy o przekazanie funduszy na odbudowę Kłodzka i Nysy. Zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy, takich jak butelkowana woda, środki czystości i sucha żywność, odbywa się w Stacji Uzdatniania Wody „Filtry” (ul. Koszykowa 81, wjazd od ul. Raszyńskiej) oraz we wszystkich urzędach dzielnic.
4)
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił zbiórkę darów w dwóch punktach: hotelu poselskim oraz przy ul. Wiejskiej. Hołownia zaproponował także utworzenie Komitetu Społecznego, w którym zasiądą przewodniczący wszystkich klubów parlamentarnych, aby wspólnie działać na rzecz powodzian.
5)
Burmistrz Kłodzka, Michał Piszko, udostępnił numer konta Gminy Miejskiej Kłodzko: 62 9588 0004 7100 1010 2000 0020 z dopiskiem „Pomoc dla powodzian”.
6)
Katowice i Sosnowiec również zorganizowały zbiórki, a prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, dodał, że dary trafią bezpośrednio do potrzebujących na terenach zagrożonych powodzią.
7)
Zbiórkę na pomoc rozpoczyna Polskie Centrum Współpracy Międzynarodowej. PILNE: w związku z katastrofalnymi powodziami na południu Polski uruchamiamy zbiórkę na pomoc potrzebującym. Liczy się każda wpłata! Środki zostaną przekazane na zakup pierwszej pomocy, w tym żywności i środków higieny, osuszanie i remont mieszkań, bezpośrednio w miejscach najbardziej dotkniętych przez powódź. Fundacja PCPM wspiera działania lokalnych organizacji, które są na miejscu i niosą pomoc. Dziękujemy Fundacji Początek z Jeleniej Góry za zdjęcia i informacje o potrzebach. Jesteśmy z Wami.
https://pcpm.org.pl/powodzianom/
8)
Zbiórkę prowadzi również Polska Akcja Humanitarna. Obecnie strona organizacji jest aktualizowana i niebawem można się spodziewać informacji i celach zbiórki i numerze konta.
9)
Pieniądze na pomoc dla powodzian zbiera również Polska Misja Medyczna. https://pmm.org.pl/co-robimy/sos-powodz/
10)
Chyba największa zbiórka prowadzona jest obecnie w serwisie Siepomaga.pl. Kwota widoczna na liczniku przekroczyła już 4 500 000 zł i szybko rośnie. https://www.siepomaga.pl/powodzie
11)
Pomoc na Opolszczyźnie, szczególnie dotkniętej skutkami powodzi, chce koordynować Urząd Marszałkowski. – Jesteśmy w kontakcie ze wszystkimi samorządowcami. A do nas, miejsca koordynacji pomocy, zgłasza się bardzo dużo osób, które chcą pomóc – mówił marszałek województwa, Szymon Ogłaza. – Uruchamiamy infolinię 785320067, także adres mailowy wsparcie@opolskie.pl, żeby organizacje, instytucje, czy sami mieszkańcy województwa kontaktowali się z nami.