„Nasza Niepodległa 1918–2018”
Przed nami wyjątkowa, 100. rocznica odzyskania niepodległości. Przekonani o historycznej wartości tej chwili, postanowiliśmy uczcić nasze wielkie święto kolejnym projektem muzycznym. Chcielibyśmy w ten sposób uświetnić jubileusz wszystkich Polaków. Nie tylko tych, którzy mieszkają w kraju, ale też Polonii i Polaków na całym świecie. Ich reprezentacja spotka się 20 września 2018 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie na uroczystym koncercie zorganizowanym w ramach Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy przez Radę Polonii Świata.
Projekt „Nasza Niepodległa 1918–2018” to wielopoziomowe przedsięwzięcie, które ma wesprzeć krzewienie nowoczesnego patriotyzmu. To także muzyczna opowieść o Polsce i losach Polaków, często tragicznych i bolesnych, zarówno historycznych, jak i współczesnych. Prezentujemy wyjątkowy wybór pieśni i piosenek nagranych przez czołowych artystów: Kayah, Katarzynę Cerekwicką, Marylę Rodowicz, Annę Wyszkoni, Halinę Mlynkovą, Katarzynę Moś, Krzysztofa Cugowskiego, Piotra Cugowskiego, Piotra Zubka, Łukasza Zagrobelnego, Andrzeja Krzywego, Grzegorza Stróżniaka, zespoły Pectus oraz Opole Gospel Choir. Kierownikiem muzycznym został Piotr Dziubek, kompozytor, aranżer, akordeonista i pianista, wykładowca wrocławskiej Akademii Muzycznej, od wielu lat związany z Przeglądem Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Uzupełnieniem albumu są śpiewnik i specjalna płyta CD z półplaybackami. Wydawnictwo zostanie przekazane do szkół polonijnych na całym świecie.
W październiku 2008 r. miała miejsce premiera płyty „Nasza Niepodległa” z piosenkami patriotycznymi w wykonaniu gwiazd polskiej estrady: Katarzyny Cerekwickiej, Edyty Geppert, Małgorzaty Kożuchowskiej, Natalii Kukulskiej, Maryli Rodowicz, Justyny Steczkowskiej, Krzysztofa Kiljańskiego, Andrzeja Lamperta, Ryszarda Rynkowskiego, Piotra Szczepanika i zespołu Zakopower. Autorem wszystkich aranżacji był Krzysztof Herdzin, pianista, kompozytor, producent i aranżer. Płyta cieszyła się dużą popularnością i szybko zyskała status złotej. Honorowy patronat nad tym wydawnictwem objął śp. Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który 11 listopada 2008 r. był także gospodarzem uroczystego koncertu w Teatrze Wielkim w Warszawie z okazji Święta Niepodległości.
Pieśni dla niepodległości
Oddajemy w Państwa ręce płytę, która powstała z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Pomysł upamiętnienia tamtych niezwykłych wydarzeń poprzez muzykę wydaje się intuicyjny i oczywisty. Aby w 1918 r. możliwe było odtworzenie państwa polskiego, żywy musiał być jego duch. Żywa musiała być pamięć, nie tylko historyczna, rozumiana jako obiektywny zapis dziejów, ale również pamięć emocjonalna – przywiązanie, pragnienie, tęsknota. Aby tę pamięć zachować, niezbędne były dzieła, swoiste spoiwo zbiorowych emocji. Z jednej strony literatura piękna, nosząca jednak cechy pewnej elitarności, z drugiej – pieśń, która choć często wynika z poezji pierwszej próby, jest bardziej powszechna. Ma jeszcze jedną cechę, niezwykle istotną w dobie historycznej zawieruchy: nie trawi jej ogień, nie niszczą kule, nie tnie bagnet, bo jest zapisana w zbiorowej pamięci.
Dostaliśmy niepodległość od grupy twardych, zdeterminowanych i inteligentnych Polaków, którzy wierzyli w swój kraj i wykorzystali nadarzającą się sposobność historyczną. Dostaliśmy Polskę od całego ówczesnego społeczeństwa, które chwilę po odzyskaniu kraju wykonało dobrą robotę. Mało jest w naszej historii ostatnich wieków wydarzeń tak jednoznacznie godnych upamiętnienia. Dalsze losy Rzeczypospolitej toczyły się różnie, nie brakowało błędów, złych czynów, a często fatalnego pecha. Natomiast państwo Polska ciągle jest na mapie, co – nawet dzisiaj – wcale nie jest takie oczywiste, bowiem wciąż liczne narody nie mogą cieszyć się przywilejem posiadania własnej ojczyzny.
Narodowe Święto Niepodległości ma pewną niezwykłą cechę: jest nie tylko upamiętnieniem wydarzeń historycznych, ale też mówi o bardzo ważnym i aktualnym wyzwaniu. Dzieło roku 1918 przypomina, że pojęcie niepodległości należy interpretować szeroko. Naszym obowiązkiem moralnym jest niepodległość myślenia. A w codziennym życiu winniśmy kierować się priorytetami twórców polskości z 1918 r. – nie zapominać o dobru wspólnym, przedkładać kooperację nad rywalizację, wierzyć w siłę zmyślności i racjonalności.
Krzysztof Przybył
prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego