Filmowe Orły 2022 rozdane. Jerzy Skolimowski z Orłem za Osiągnięcia Życia

6 czerwca br. w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się 24. ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły. Największym zwycięzcą jest dramat „Aida" w reżyserii Jasmili Žbanić, która otrzymała też nagrody za reżyserię oraz scenariusz. „Aida" jest filmem stworzonym przez twórców z dziewięciu krajów, między innymi przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a jego producentką była Ewa Puszczyńska. Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy w 2021 roku.

Najlepszy film

 • „Aida” reż. Jasmila Žbanić

Najlepsza reżyseria

 • Jasmila Žbanić „Aida”

Najlepszy scenariusz

 • Jasmila Žbanić „Aida”

Najlepsze zdjęcia

 • Piotr Sobociński jr „Weseלe”

Najlepsza scenografia

 • Wojciech Żogała „Bo we mnie jest seks”

Najlepsza muzyka

 • Marcin Masecki „Powrót do tamtych dni”

Najlepsza główna rola męska

 • Maciej Stuhr „Powrót do tamtych dni”

Najlepsza główna rola kobieca

 • Agata Buzek „Moje wspaniałe życie”

Najlepsza drugoplanowa rola męska

 • Jacek Braciak „Żeby nie było śladów”

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca

 • Ewa Wiśniewska „Zupa nic”

Najlepszy film dokumentalny

 • „Film balkonowy” reżyseria Paweł Łoziński

Najlepszy filmowy serial fabularny

 • „Rojst ‘97”, reżyseria Jan Holoubek, scenariusz Kasper Bajon, Jan Holoubek

Odkrycie roku

 • Łukasz Gutt, reżyseria, „Wszystkie nasze strachy”

Najlepszy montaż

 • Jarosław Kamiński „Aida”

Najlepsze kostiumy

 • Dorota Roqueplo „Magnezja”

Najlepsza charakteryzacja

 • Waldemar Pokromski, Agnieszka Hodowana „Magnezja”

Najlepszy dźwięk

 • Artur Kuczkowski i Tomasz Sikora „Sonata”

Najlepszy film europejski

 • „Na rauszu” (Druk) reż. Thomas Vinterberg (Dania, Szwecja i Holandia)

Nagroda publiczności  (wyłoniona w głosowaniu użytkowników Wirtualnej Polski)

 • „Weseלe” reż. Wojtek Smarzowski

 

Jerzy Skolimowski podczas Gali Teraz Polska 2018 ze statuetką Wybitny Polak. fot. Kamil Broszko/Teraz Polska

Jerzy Skolimowski laureatem Orła 2022 za Osiągnięcia Życia

Jerzy Skolimowski został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2022 za Osiągnięcia Życia. Nazwisko laureata ogłosił Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, który tak skomentował decyzję Akademii:

– W tym roku Orłem za dorobek życia Akademia nagradza Jerzego Skolimowskiego, twórcę totalnego i niezłomnego, który za swoje kreatywne wybory często płacił jakością życia. Tak jak przy filmie „Ręce do góry”, który nie spodobał się stalinowskiej władzy i spowodował, że Skolimowski musiał opuścić Polskę. Niezależnie od tego, że każdy kolejny film realizował w innym kraju był honorowany za nie nagrodami na najważniejszych festiwalach. W pewnym momencie wrócił do Polski, gdzie nakręcił swoje trzy ważne filmy „Cztery noce z Anną”, „Essential Killing” i „11 minut”. Każdy z nich był nowatorski i odważny w formie i treści.  

 

Polskie Nagrody Filmowe Orły, doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Pomysłodawcą Orłów jest Dariusz Jabłoński, reżyser i producent filmowy, obecnie Prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Orły przyznawane są w 20 kategoriach. Głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. Co roku konkurs rozpoczyna się wysłaniem kart do głosowania do ponad 700 członków Polskiej Akademii Filmowej. W pierwszej turze wszyscy członkowie Akademii głosują w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsze Role Aktorskie, Najlepszy Film Europejski, a także proponują Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia. W pozostałych kategoriach głosują wyłącznie specjaliści danej branży.

Pierwszej turze głosowania towarzyszy przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły, które w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach.

Źródło Pnf.pl

 

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.