Banksy w Warszawie

  • Banksy fot. Teraz Polska
    Banksy fot. Teraz Polska

Wystawa „The Art of Banksy. Without Limits” w warszawskim Centrum Koneser to pierwszy w Polsce tak duży pokaz prac tego tajemniczego i kontrowersyjnego artysty. Wystawę będzie można obejrzeć w terminie od 12 lutego 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. od poniedziałku do piątku w godz. 11–21, oraz w weekendy w godz.10–21.

 

Wystawa prezentuje ponad 100 prac, oryginalnych eksponatów, ale również prac w formie zdjęć, rzeźb i instalacji. Niektóre eksponaty są odtworzone z wykorzystaniem jego własnej techniki – szablonów stworzonych specjalnie z myślą o tej wystawie.

Wystawa podróżuje po świecie od 2016 roku. Gościła już w Istambule, Amsterdamie, Paryżu, Berlinie, Rijadzie, Melbourne, Antwerpii, Bukareszcie, Budapeszcie, Wiedniu, Lizbonie a teraz jest Warszawy i można ją oglądać w Koneserze! Wystawa zawiera najpopularniejsze graffiti takie jak “Girl with Balloon”, “Bomb Hugger”, “Police Kids”, “Pulp Fiction” czy “Flower Thrower”.

   

Prace Banksy’ego podróżują po całym świecie, zarówno wirtualnym, poprzez miliony udostępnień na platformach społecznościowych, jak i realnym, w formie wystaw, w większości nieautoryzowanych przez brytyjskiego artystę ze względu na jego anonimowy status.

Banksy jest prawdopodobnie najsłynniejszym i zarazem najbardziej tajemniczym artystą graffiti na świecie. Ponad 40-letni Brytyjczyk (niektóre źródła podają, że urodził się w 1974 roku w Yate jako Robin Banksy)  jest uważany za jednego z najcenniejszych współczesnych artystów. Z powodzeniem utrzymuje swoją tożsamość w tajemnicy, co powoduje, że jego prace podbijają nie tylko ulice, ale także domy aukcyjne na całym świecie.

 

Sztuka Banksy’ego  łączy ze sobą technikę graffiti i szablon. Jednak dopiero  odważne i często bardzo ryzykowne umiejscowienie prac spowodowało, że zyskała ona uznanie innych artystów i została zauważona przez media. Banksy zaczął stosować szablonowe grafiiti, kiedy podczas malowania pociągów wraz ze znajomymi, skrył się pod jednym z wagonów na widok ochrony. Spędził tam wiele czasu obserwując oznakowania wagonów naniesione za pomocą  szablonów. To wydarzenie stało się inspiracją do stworzenia własnej techniki.

Szablony Banksy’ego często nawiązują do miejsca ich umieszczenia.  Przekaz jego dzieł jest antywojenny, antykapitalistyczny i pacyfistyczny, aczkolwiek często przybiera humorystyczny lub sarkastyczny charakter.  W jego pracach pojawiają się policjanci, żołnierze, dzieci i osoby starsze oraz zwierzęta, takie jak szczury i małpy. Tworzy także vlepki (patrol dzielnicowy) oraz rzeźby (zamordowana budka telefoniczna).

  

W 2003 roku w prezentacji nazwanej „Turf War”, która odbyła się w nieużywanym magazynie, malował na zwierzętach. Mimo że warunki i sposób, w jaki traktowane były zwierzęta, zostały zaakceptowane przez RSPCA, pewna kobieta walcząca o prawa zwierząt przykuła się do poręczy w ramach protestu.

Banksy zajmuje się również tworzeniem zmienionych, przerobionych obrazów; przykładem jest Dziewczyna z perłą Johannesa Vermeera, czy  Liliowe jezioro Moneta, w którym to umiejscowił elementy kojarzące się z urbanizacją ziemi, takie jak odpadki czy wózek na zakupy zanurzony w wodzie. Tworzy również instalacje.

 

Źródło Koneser.eu , Wikipedia, zdjęcia własne

Czytaj także

Najbardziej aktualne informacje o nowościach i promocjach
w naszym sklepie wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.