Banksy w Warszawie
Wystawa „The Art of Banksy. Without Limits” w warszawskim Centrum Koneser to pierwszy w Polsce tak duży pokaz prac tego tajemniczego i kontrowersyjnego artysty. Wystawę będzie można obejrzeć w terminie od 12 lutego 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. od poniedziałku do piątku w godz. 11–21, oraz w weekendy w godz.10–21.
Wystawa prezentuje ponad 100 prac, oryginalnych eksponatów, ale również prac w formie zdjęć, rzeźb i instalacji. Niektóre eksponaty są odtworzone z wykorzystaniem jego własnej techniki – szablonów stworzonych specjalnie z myślą o tej wystawie.
Wystawa podróżuje po świecie od 2016 roku. Gościła już w Istambule, Amsterdamie, Paryżu, Berlinie, Rijadzie, Melbourne, Antwerpii, Bukareszcie, Budapeszcie, Wiedniu, Lizbonie a teraz jest Warszawy i można ją oglądać w Koneserze! Wystawa zawiera najpopularniejsze graffiti takie jak “Girl with Balloon”, “Bomb Hugger”, “Police Kids”, “Pulp Fiction” czy “Flower Thrower”.
Prace Banksy’ego podróżują po całym świecie, zarówno wirtualnym, poprzez miliony udostępnień na platformach społecznościowych, jak i realnym, w formie wystaw, w większości nieautoryzowanych przez brytyjskiego artystę ze względu na jego anonimowy status.
Banksy jest prawdopodobnie najsłynniejszym i zarazem najbardziej tajemniczym artystą graffiti na świecie. Ponad 40-letni Brytyjczyk (niektóre źródła podają, że urodził się w 1974 roku w Yate jako Robin Banksy) jest uważany za jednego z najcenniejszych współczesnych artystów. Z powodzeniem utrzymuje swoją tożsamość w tajemnicy, co powoduje, że jego prace podbijają nie tylko ulice, ale także domy aukcyjne na całym świecie.
Sztuka Banksy’ego łączy ze sobą technikę graffiti i szablon. Jednak dopiero odważne i często bardzo ryzykowne umiejscowienie prac spowodowało, że zyskała ona uznanie innych artystów i została zauważona przez media. Banksy zaczął stosować szablonowe grafiiti, kiedy podczas malowania pociągów wraz ze znajomymi, skrył się pod jednym z wagonów na widok ochrony. Spędził tam wiele czasu obserwując oznakowania wagonów naniesione za pomocą szablonów. To wydarzenie stało się inspiracją do stworzenia własnej techniki.
Szablony Banksy’ego często nawiązują do miejsca ich umieszczenia. Przekaz jego dzieł jest antywojenny, antykapitalistyczny i pacyfistyczny, aczkolwiek często przybiera humorystyczny lub sarkastyczny charakter. W jego pracach pojawiają się policjanci, żołnierze, dzieci i osoby starsze oraz zwierzęta, takie jak szczury i małpy. Tworzy także vlepki (patrol dzielnicowy) oraz rzeźby (zamordowana budka telefoniczna).
W 2003 roku w prezentacji nazwanej „Turf War”, która odbyła się w nieużywanym magazynie, malował na zwierzętach. Mimo że warunki i sposób, w jaki traktowane były zwierzęta, zostały zaakceptowane przez RSPCA, pewna kobieta walcząca o prawa zwierząt przykuła się do poręczy w ramach protestu.
Banksy zajmuje się również tworzeniem zmienionych, przerobionych obrazów; przykładem jest Dziewczyna z perłą Johannesa Vermeera, czy Liliowe jezioro Moneta, w którym to umiejscowił elementy kojarzące się z urbanizacją ziemi, takie jak odpadki czy wózek na zakupy zanurzony w wodzie. Tworzy również instalacje.
Źródło Koneser.eu , Wikipedia, zdjęcia własne