Antoni Fałat - wystawa prac artysty w Galerii Opera (Teatr Wielki - Opera Narodowa)

Nowa wystawa w Galerii Opera! Zobaczymy dzieła Antoniego Fałata. Jego malarstwo jest czyste, bezkompromisowe, pełne.

Antoni Fałat
Wystawa prac artysty w Galerii Opera (Teatr Wielki - Opera Narodowa)
26/03 - 30/06/2023

Jedno z najbardziej klimatycznych miejsc prezentacji sztuk plastycznych w Warszawie mieści się w... operze, a dokładnie w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Każda kolejna wystawa przyciąga miłośników sztuk pięknych z całego kraju, a na wernisażach spotykają się najznamienitsi przedstawiciele warszawskiej elity.

Niebawem znów będzie ku temu okazja, bowiem w Galerii Opera nowa wystawa! Zobaczymy dzieła Antoniego Fałata. Jego malarstwo jest czyste, bezkompromisowe, pełne. W centrum znajduje się człowiek. Człowiek ten malowany jest płaską plamą, zdeformowaną figurą, oszczędną paletą barwną z przewagą czerni, bieli, szarości, urozmaiconych odcieniami zieleni lub błękitu. Postaci z obrazów, zatrzymane w kadrze chwili, sięgają myślą i spojrzeniem daleko poza ramy płótna. Sytuowane w formule klasycznego portretu czy uchwycone wpół wyrazistego gestu są jednakowo dynamiczne – kreślone mocną, zdecydowaną kreską definiującą ich emocjonalność.

Kolorystyka, upozowanie, frontalne ujęcie i centralne kadrowanie nasuwają skojarzenia jego płócien z fotografiami, z filmową stopklatką. Ludzie uchwyceni przez malarza, zatrzymani w ramie obrazu wydają się częścią świata, który nie zmieścił się w kadrze płótna, ale którego tajemnicze istnienie nas wciąga.

Malarstwo figuratywne stało się dla Antoniego Fałata nieoczywistym, a zarazem nośnym punktem wyjścia do własnych poszukiwań twórczych, prowadzących go ścieżką tyleż odkrywczą, co charakterystyczną, otwierając – nie: wyznaczając – przestrzeń malarską jemu tylko właściwą: bardzo indywidualny, własny świat plastycznego przekazu. Wpisując się w nurt nowej figuracji, eksperymentuje z prezencją postaci ludzkiej, formując ją wedle własnych prawideł perspektywicznych. Wykorzystywany często swoisty kolaż fotograficzno-malarski, sięgający w przeszłość i relatywizujący moment teraźniejszości, nadaje pracom Artysty specyficzny klimat, przywołując skojarzenie z pamiątkami rodzinnymi, znakami czasu minionego, tyleż intrygującymi i tajemniczymi, co zapoznanymi. Kolor, wprowadzany w formie zdecydowanych obszarów barw, jest równie wymowny, jak ujęte w kontury sylwetki.

Antoni Fałat, należący do najciekawszych artystów polskich drugiej połowy XX wieku i pierwszej XXI, absolwent warszawskiej ASP (dyplom z wyróżnieniem u Aleksandra Kobzdeja), którego prace pokazywane były na dziesiątkach wystaw indywidualnych i zbiorowych, twórca Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Był gwiazdą swojego pokolenia, zachował przez całą drogę twórczą wierność sobie, formułując język malarski czerpiący z dorobku pokoleń poprzednich, ale sięgający po bardzo współczesny sposób wyrazu. Pozbawiając ukazane w artystycznym skrócie postaci dekoracyjnego detalu, mierzy się – i mierzyć każe się nam – z ich psychologicznym portretem, siłą ich przeżycia, wymownością gestu i napięciem (tak pozytywnym, jak i niechętnym) wzajemnych relacji. Jako założyciel Grupy Aut, której program formułował się w haśle „polska figuracja, polski styl, polska egzotyka”, pozostaje wierny swym wczesnym twórczym ideałom, nie przestając fascynować, ciekawić, zaskakiwać. Ogniskując swój malarski świat wokół portretowanych bohaterów, daje nam szansę utożsamiania się z nimi, a zarazem odbycia – być może niepostrzeżenie – podróży w rzeczywistość kreowaną wyłącznie przez wyobraźnię. Warto się w nią wybrać.

Wystawa czynna: 26/03-30/06/2023
Zapraszamy do Galerii Opera: wtorek-sobota, 12.00-18.00, niedziela, 12.00-17.00
Bilety dostępne w kasach w holu głównym.

Wejście przez hol kas przedsprzedaży (wstęp 1 zł). Dla widzów także na godzinę przed spektaklami i podczas przerw.
Na zdjęciu: Rozdziobią nas kruki, wrony, b.d., płótno, akryl, 145x113 cm.

Miasto Stołeczne Warszawa

PZU Grupa

PKN ORLEN

BMW

Tubądzin

Sisley

LUX MED
 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.