Anna Sułkowska-Migoń z nagrodą Koryfeusza Muzyki Polskiej 2022

  • Anna Sułkowska-Migoń, fot. Marta Ankiersztejn
    Anna Sułkowska-Migoń, fot. Marta Ankiersztejn

13 listopada br. w Filharmonii Narodowej  w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagrody środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022. Odkryciem Roku została Anna Sułkowska-Migoń, nominowana już w czerwcu do tytułu Młody Promotor Polski. Co interesujące, w tym roku wszystkie indywidualne laury konkursu Koryfeusz Muzyki Polskiej powędrowały do wyjątkowych kobiet związanych z polską muzyką. Poza Anną Sułkowską-Migoń otrzymały je:  Agata Szymczewska oraz Jadwiga Mackiewicz. Wydarzeniem Roku  uznano XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

fot. Marta Ankiersztejn

Nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej jest przyznawana od 2011 w czterech kategoriach. Wyboru laureatów w kategoriach Osobowość Roku, Wydarzenie Roku i Nagroda Honorowa podczas tajnego głosowania dokonało Kolegium Elektorów. Nagrodę w kategorii Odkrycie Roku wybrała publiczność.

W tym roku daje się zauważyć, że jury konkursu dołożyło starań, by nagrodzić popularyzację sztuki. Indywidualni zwycięzcy Koryfeuszów ukazują to, co od starożytności było rolą Koryfeusza w greckim teatrze – przewodnicy chóru wiodą nas na same szczyty, prowadzą nas, nadają tempo i rytm. Pokazują, że muzyka jest w nas, że pragniemy jej słuchać, że ona nadaje naszemu życiu smak – mówi Lech Dzierżanowski, p.o. dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Honorowy Koryfeusz wręczony został Jadwidze Mackiewicz, na której koncertach wychowały się pokolenia warszawiaków. W roku Konkursu Wieniawskiego nagrodzona zostaje jego ambasadorka, nie zapominamy o ubiegłorocznym Konkursie Chopinowskim – Wydarzeniu Roku. Warto wczytać się w uzasadnienie werdyktu – nie chodzi tylko o sam konkurs, ale o formę, w jakiej organizatorzy komunikowali się z odbiorcami. Wreszcie cieszy sukces laureatki naszego programu  dyrygent-rezydent w kategorii Odkrycia Roku.

Nagrodę honorową za całokształt działalności otrzymała Jadwiga Mackiewicz – legendarna Ciocia Jadzia – pedagożka, niestrudzona popularyzatorka muzyki wśród dziecięcej publiczności, dla której przez wiele lat prowadziła liczne koncerty oraz audycje radiowe i telewizyjne.

Osobowością roku została skrzypaczka Agata Szymczewska – za działalność edukacyjną i popularyzatorską, przybliżanie postaci Henryka Wieniawskiego w przystępny sposób (również jako Ambasadorka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego).

Za Wydarzenie roku uznano XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – za szeroki dostęp do przesłuchań konkursowych poprzez różnorodne platformy cyfrowe. Nagrodę w tej kategorii odebrał Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, organizatora Konkursu.

Nagroda w kategorii Odkrycie roku została przyznana na podstawie otwartego głosowania publiczności. W tym roku melomani zadecydowali o zwycięstwie dyrygentki Anny Sułkowskiej­­-Migoń, laureatki licznych nagród i wyróżnień, m.in.: pierwszej nagrody w Konkursie Dyrygenckim La Maestra w Paryżu oraz nominowanej do tytułu Młody Promotor Polski.


fot. Marta Ankiersztejn

Nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej środowisko muzyczne przyznaje od 2011 roku swoim najwybitniejszym przedstawicielom. Jest to wyróżnienie dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej – gatunkowo i chronologicznie – muzyki polskiej. Do tej pory  Koryfeuszem Muzyki Polskiej nagrodzeni zostali m.in.: śpiewacy Piotr Beczała i Jan Jakub Orliński oraz pianiści Szymon Nehring i Włodek Pawlik. Wyróżnienia w kategorii Nagroda Honorowa otrzymali m.in.: Wojciech Kilar (laureat tytułu „Wybitny Polak 2010”), Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Jerzy Maksymiuk, Joanna Wnuk-Nazarowa (laureatka tytułu „Promotor Polski 2018”), Wiesław Ochman, Włodzimierz Nahorny, Lidia Grychtołówna.
 

Organizatorzy:  Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura. Wydarzenie współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partner: Filharmonia Narodowa
Mecenasi: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Artystów Wykonawców STOART

 

Źródło Koryfeusz.org.pl


 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.