Zaginiony obraz Jacka Malczewskiego wrócił do Polski!
Dzięki staraniom Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polskich muzealników oraz dotychczasowego posiadacza dzieła zaginiony w czasie II wojny światowej obraz Jacka Malczewskiego „Przy fortepianie" powrócił dziś do Muzeum Narodowego w Warszawie.
Obraz znajdował się niegdyś w zbiorach MNW. Po upadku powstania warszawskiego podzielił losy wielu innych dzieł sztuki i został uznany za zaginiony. Losy dzieła pozostawały nieznane do listopada 2019 roku. Obecnie płótno znajduje się pod opieką polskich konserwatorów. Niebawem zostanie uroczyście przekazane do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Jacek Malczewski (15.07.1854—8.10.1929) - malarz i rysownik, czołowy reprezentant Młodej Polski, zwany ojcem symbolizmu w polskim malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Urodzony 15 lipca 1854 roku w Radomiu, zmarł 8 października 1929 roku w Krakowie. Jeden z najwybitniejszych i najbardziej uznanych artystów w historii polskiej sztuki. Na początku lat 90. XIX wieku swoją twórczością zainicjował w młodopolskim malarstwie nurt symbolizmu, pobudzając zarazem odrodzenie romantycznej tradycji. Zasadniczy wpływ na ukształtowanie się światopoglądu i osobowości Malczewskiego wywarł jego ojciec, Julian, który wpoił synowi idee patriotyzmu i narodowego mesjanizmu wyrażone najpełniej w polskiej literaturze romantycznej. Poczucie polskości, wrażliwość na piękno ojczystego krajobrazu i znajomość rodzimego folkloru ugruntował paroletni (1867-1871) pobyt Malczewskiego w majątku wuja Feliksa Karczewskiego w Wielgiem, gdzie opiekę pedagogiczną sprawował nad nim Adolf Dygasiński, przyszły pisarz i publicysta.