Twórcy nagrodzeni w mieście literatury. Kraków wyróżnia kreatywność

39 nowych tytułów, 25 wydawców, książki poetyckie, proza, reportaż, książka dziecięca, książki eseistyczne i fotograficzne. Po raz drugi ogłoszono wyniki konkursu Nagrody Krakowa Miasta Literatury i ich laureatki i laureatów.

W ramach tegorocznej edycji Nagrody KMLU 39 twórców i twórczyń zgłoszonych przez 26 wydawców otrzyma wsparcie finansowe dla swoich najnowszych projektów. Dodatkowo zostaną one objęte działaniami promocyjnymi – prezentacjami w mediach społecznościowych KMLU i organizacją spotkań premierowych w księgarniach kameralnych lub w nowej przestrzeni na literackiej mapie miasta – Pałacu Potockich. Popularność, jaką cieszyły się nabory do I i II edycji Nagrody świadczy nie tylko o tym, jak duże jest zapotrzebowanie twórców i twórczyń na finansowe wsparcie ich pracy nad nowymi publikacjami, ale także, jak prężnie działa krakowskie środowisko literackie. Niezwykle imponująca była także różnorodność zgłaszanych projektów. To właśnie one wzbogacają literackie dziedzictwo miasta i wpływają na to, co krakowianki i krakowianie czytają. Zresztą nie tylko mieszkańcy naszego miasta, bo Nagroda służy przecież także ogólnopolskiej promocji ich twórczości – mówi Izabela Błaszczyk, Dyrektor KBF, operatora programu KMLU.

Konkurs pod nazwą Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO zrealizowany został po raz pierwszy w 2020 roku na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa. Do tej pory ukazało się ponad 20 wyróżnionych w ten sposób tytułów, a kolejne premiery publikacji nagrodzonych w I edycji konkursu przed nami – czekamy na książki m.in. Dominiki Słowik, Katarzyny Kubisiowskiej, Wojciecha Nowickiego i Przemka Dębowskiego. Pomnażanie literackiego dziedzictwa i pielęgnowanie wizerunku Krakowa oraz wsparcie dla środowisk kreatywnych związanych z literaturą i sektorem wydawniczym to kluczowe założenia Strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO na lata 2017-2022, które znajdują odzwierciedlenie w rozwijanym od kilku lat Programie Patronackim. Nagroda KMLU dofinansowuje realizację projektów książkowych odnoszących się w szerokim znaczeniu do literackiego charakteru miasta.

Nagroda KMLU stała się istotnym wsparciem i wyróżnieniem dla twórców, zarówno tych już uznanych, z bogatą literacką historią, jak i pisarzy debiutujących, których talent i świeże, nieszablonowe postrzeganie rzeczywistości szczególnie intryguje komisję konkursową. Wśród wyróżnionych tytułów znalazły się tym razem wiersze w wyborze i przekładzie Ryszarda Krynickiego, najnowsza powieść Zośki Papużanki czy biografia autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej. Z młodych autorów, których projekty otrzymały dofinansowanie w tej edycji, możemy wskazać m.in. na nowe głosy poetyckie – Justyny Tomskiej i Patryka Kosendy – oraz prozatorskie – Marty Sokołowskiej i Barbary Woźniak. Wśród wyróżnionych znaleźli się także tłumacze biorący udział w międzynarodowym projekcie CELA (Connecting Emerging Literary Artists) – Aleksandra Wojtaszek i Gabriel Borowski – oraz uczestnicy cyklu warsztatów pod nazwą Szkoła Pisania KMLU. W ramach II edycji konkursu wyróżnionych zostało również 5 publikacji z zakresu literatury dziecięcej, z których dwie związane są z twórczością Stanisława Lema.

Twórcy i twórczynie reprezentują zarówno większe wydawnictwa, działające na rynku książki już od wielu lat i mające w swoim dorobku pozycje najwybitniejszych polskich pisarzy (Wydawnictwo Znak czy Wydawnictwo Czarne), jak i przez wydawców bardziej niszowych, niezależnych, których celem jest stworzenie przestrzeni rozwoju dla młodych pisarzy, tłumaczy i ilustratorów oraz ukazywanie świeżego, nieraz odważnego spojrzenia na współczesną kulturę i literaturę (Wydawnictwo Nisza, Wydawnictwo Drzazgi, Officyna, KONTENT, Wydawnictwo Wolno).

W tym roku liczba zgłoszeń przekroczyła niemal dwukrotnie tę z poprzedniej edycji projektu – na 96 zgłoszeń pozytywnie rozpatrzonych zostało 39. Są to utwory różnorodne, inicjujące ważne tematy, a przede wszystkim niezwykle wartościowe. Nagrodzonych zostało wiele gatunków i form literackich (eseje, zbiory opowiadań, poezja, proza, biografie, książki graficzne), doceniono też tematykę utworów sięgających po kwestie istotne społecznie, jak relacje rodzinne czy niepełnosprawność. Wśród zgłoszeń pojawiła się znacząca liczba biografii postaci związanych z Krakowem, miasto – często przedstawione w zaskakujący i niekonwencjonalny sposób – stało się także tłem wydarzeń kilku powieści.

Program Patronacki KMLU wspiera wartościowe inicjatywy wydawnicze odnoszące się w szerokim znaczeniu do literackiego charakteru miasta. Twórcy i twórczynie oraz ich projekty związane tematycznie z Krakowem otrzymują pakiet działań promocyjnych obejmujący m.in. organizację spotkań premierowych w księgarniach kameralnych i na festiwalach literackich. W 2020 roku pod patronatem KMLU ukazało się około 40 publikacji, w tym nagrodzony Paszportem „Polityki” 2020 Bezmatek Miry Marcinów (Wydawnictwo Czarne), książka dla dzieci Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych Michała Rusinka (Znak Emotikon) czy niezwykła młodopolska herstory Moniki Śliwińskiej Panny z Wesela, w której z całkowicie odmiennej perspektywy przedstawiona zostaje historia trzech bohaterek dramatu Wyspiańskiego (Wydawnictwo Literackie). Nagroda KMLU z pewnością wpisuje się w oczekiwania wydawców i współpracujących z nimi autorów i autorek.

Kolejne nabory do Nagrody Literackiej Krakowa Miasta Literatury UNESCO będą ogłaszane na stronie miastoliteratury.pl.

Organizatorem konkursu jest Gmina Miejska Kraków, a realizatorem Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO (zgodnie z uchwałą Nr XXXVII/972/20 Rady Miasta Krakowa z dnia 11 marca 2020 r.).

Lista nagrodzonych twórców:

Marcin Baran
Krzysztof Bartnicki
Waldemar Bawołek
Miłosz Biedrzycki
Gabriel Borowski
Krzysztof Burnetko
Marta Eloy Cichocka
Anna Goc
Mateusz Górniak
Joanna Gromek-Illg
Jacek Hajduk
Marta Ignerska
Ireneusz Kania
Anna Kaszuba-Dębska
Patryk Kosenda
Jakub Kornhauser
Ryszard Krynicki
Przemysław Liput
Łucja Malec-Kornajew
Marek Marciniak
Maciej Miłkowski
Magdalena Moskal
Andrzej Muszyński
Piotr Oczko
Mateusz Pakuła
Zośka Papużanka
Tomasz Pindel
Artur Przybysławski
Ahsan Ridha Hassan
Janusz Sepioł
Marta Sokołowska
Patryk Szaj
Anna Świątek
Justyna Tomska
Teresa Tyszowiecka blasK!
Krzysztof Umiński
Aleksandra Wojtaszek
Mariusz Wollny
Barbara Woźniak

Lista wydawców, którzy zgłosili nagrodzone projekty:

Biuro Literackie
Dowody na istnienie
Fundacja Korporacja Ha!art
Fundacja Poemat
Harper Collins
Instytut Mikołowski
Karakter
Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu
KONTENT
Lokator
Muchomor
Officyna
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Wydawnictwo a5
Wydawnictwo Austeria
Wydawnictwo Czarne
Wydawnictwo Drzazgi
Wydawnictwo Jama
Wydawnictwo KROPKA
Wydawnictwo Marginesy
Wydawnictwo Nisza
Wydawnictwo Pactwa
Wydawnictwo Sedno
Wydawnictwo Warstwy
Wydawnictwo Wolno

Źródło: Miasto Kraków, Nagroda Kraków Miasto Literatury UNESCO

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.