Tamara Łempicka – bezapelacyjną królową art déco. Jej obrazy biją rekordy sprzedaży.

  • T.Lempicka -L'eclat Fot. BOSZ
    T.Lempicka -L'eclat Fot. BOSZ

Z roku na rok rosną ceny dzieł polskiej malarki Tamary Łempickiej. 28 października podczas aukcji Sotheby’s obraz Tamary Łempickiej ‘L’Éclat’ sprzedany został za niebagatelną kwotę 3,4 miliona dolarów czyli blisko 13,5 mln zł. W lutym tego roku „Portrait de Marjorie Ferry” pędzla polskiej malarki sprzedany został za 82 mln zł, a w 2019 za jej obraz „La sottoveste rosa” za 52 mln zł. Obraz sprzedany w lutym na aukcji w londyńskim Christie’s został najdroższym obrazem polskiego artysty w historii.

Z danych portalu ArtPrice.com wynika, że w 2018 roku obrazy Tamary Łempickiej na światowych aukcjach sprzedano za łączną kwotę 16,4 mln dolarów, co dało jej 8 pozycję wśród artystek, zarówno żyjących, jak i zmarłych.

Wydawnictwo BOSZ, laureat Godła „Teraz Polska”, realizuje niezwykły projekt wydawniczy poświęcony Tamarze Łempickiej. Razem ze spadkobierczyniami spuścizny po malarce – wnuczką Victorią de Lempicka oraz prawnuczką Marisą de Lempicka, wydawnictwo BOSZ wydało niezwykły album poświęcony malarce. Album nie jest typową biografią, powieścią czy wspomnieniami o artystce. Nie jest też katalogiem suchych faktów analizujących twórczość Łempickiej. Jego wyjątkowość polega na tym, że łączy w sobie te wszystkie rodzaje publikacji. Zawiera dogłębną analizę twórczości Łempickiej, napisaną przez krytyczkę i teoretyczkę sztuki, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, prof. Marię Annę Potocką. Dalsza cześć książki to sentymentalna podróż oparta na biografii i wspomnieniach o królowej art déco snuta przez jej prawnuczkę, Marisę.

Wydawnictwo BOSZ wydało także kalendarz na rok 2021 prezentujący najbardziej znane i cenione dzieła Tamary Łempickiej, które były hołdem artystki złożonym wyzwolonym kobietom.

 

Tamara Łempicka (Tamara de Lempicka)

polska malarka epoki art déco. Od najmłodszych lat obracała się w towarzystwie światowych elit i brylowała na salonach. Była błyskotliwą skandalistką, która kochała nowoczesne przedmioty i czerpała z życia pełnymi garściami. Paryż okazał się dla niej miejscem, który nie tylko ukształtował jej talent, ale również pozwolił osiągnąć zawrotny sukces i zyskać klientów w postaci arystokratów, bankierów czy gwiazd filmowych. Łempicka nie ograniczała się jednak do malowania portretów osobistości z bogatych sfer, portretowała również swoją córkę Kizette, pozowały dla niej największe skandalistki, czego efektem są zmysłowe akty, w tym arcydzieło art déco „Piękna Rafaela”. Przez lata zapomniana, dziś twórczość Łempickiej na nowo wraca do łask, a jej obrazy osiągają na aukcjach zawrotne ceny - wśród najdrożej sprzedawanych artystek uplasowała się na trzecim miejscu. Jej obrazy mają w swoich kolekcjach Madonna, Barbra Streisand i Jack Nicholson.

 

Źródło materiały prasowe BOSZ

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.