Sztuczna inteligencja w walce z pandemią
Od ponad roku próbujemy zmierzyć się z niespotykanym jak dotąd wyzwaniem w najnowszej historii świata - pandemią COVID-19. Pandemią, która przewróciła nasze życie do góry nogami. Codziennie zastanawiamy się, co zrobić, aby opanować wirusa? Jaką przyjąć strategię walki z pandemią? Jak skutecznie nią zarządzać?
Ciekawym rozwiązaniem umożliwiającym zarządzanie pandemią COVID-19 na poziomie całego kraju może być system działający w oparciu o technologię sztucznej inteligencji. System taki powstaje w ramach projektu ProME (“Prognostyczne modelowanie epidemii COVID-19”), który jest realizowany przez naukowców z Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Warto podkreślić, że w projekcie uczestniczą specjaliści oraz wybitne autorytety z zakresu obliczeń matematycznych i medycyny. W badania zaangażowali się naukowcy data science, m.in. prof. Andrzej Szałas z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Marek Niezgódka, matematyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Projekt wspierają również uznani profesorowie medycyny: dr hab. n. med. Artur Antoniewicz – urolog, konsultant krajowy w dziedzinie urologii, prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz - neurochirurg, Kierownik Katedry, Klinika Neurochirurgii Uniwersytet Warmińsko Mazurski, dr Paweł Jan Grzesiowski – polski lekarz pediatra, immunolog, doktor nauk medycznych oraz prof. Andrzej Mariusz – polski lekarz, internista, alergolog i specjalista w zakresie zdrowia publicznego oraz ekonomista.
W wyniku prowadzonych prac badawczo-rozwojowych powstanie narzędzie monitorujące propagację epidemii oraz umożliwiające analizę rozprzestrzeniania się wirusa z uwzględnieniem zmiennych demograficznych i geograficznych. System oparty na sztucznej inteligencji posłuży przede wszystkim do symulacji zdarzeń związanych z rozwojem pandemii oraz umożliwi podejmowanie decyzji stosownym organom w zakresie wdrażania konkretnych działań ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa.
Jak to działa? System posiada kilka modeli umożliwiających prognozowanie. Jeden z nich analizuje i porównuje już zastosowane w Polsce różne rodzaje obostrzeń. Analiza ta jest prowadzona jednocześnie dla całego kraju, ale również dla mniejszych obszarów, np. gmin. System uczy się i na tej podstawie potrafi przewidywać, jakie mogą być skutki podjętych decyzji na konkretnym terytorium, np. jaka będzie liczba zarażeń i zgonów, jeśli zostaną lub nie zostaną wdrożone określone działania.
Inny model systemu umożliwia prognozowanie w zakresie zapotrzebowania opieki zdrowotnej na określone procedury medyczne. Dotyczy to szczególnych sytuacji, kiedy np. z powodu pandemii zostanie zamknięty szpital, czyli kiedy z systemu opieki zdrowotnej dla danego obszaru zostanie wyłączone jedno ważne ogniwo. System potrafi w takim przypadku wskazać, w jaki sposób należy przenieść (relokować) wskazane procedury diagnostyczne i lecznicze do innych, mniej obciążonych placówek medycznych, z zachowaniem płynności procedur oraz z utrzymaniem przepustowości tych jednostek.
Kluczową zaletą systemu ProME jest to, że symulacje dotyczące ww. scenariuszy można przeprowadzić stosunkowo szybko bez konieczności prowadzenia eksperymentów w realnym środowisku. Można więc w krótkim czasie zobaczyć, jakie będą skutki różnych decyzji. W wymiarze strategicznym system ProME umożliwi także szacowanie czasu powrotu służby zdrowia do jej normalnego funkcjonowania oraz pozwoli na ocenę kosztów niezbędnych do zwiększenia efektywności działania służby zdrowia w Polsce.
Prototyp systemu ProME będzie dostępny online w kwietniu tego roku, system będzie ogólnodostępny. Użytkownicy bez autoryzacji będą mieli dostęp do wersji uproszczonej systemu, co oznacza, że będą mieli dostęp do danych w postaci map, wykresów i tabel oraz będą mogli zapoznawać się z uproszczonymi symulacjami. Z kolei użytkownicy autoryzowani otrzymają dostęp do systemu w wersji rozszerzonej. W ramach tego dostępu otrzymają możliwość wyboru modelu, wprowadzania parametrów modelu, a także przeglądania danych z wersji rozszerzonej, w tym zaawansowanych symulacji oraz eksport danych.
Zapraszam na seminarium "Prognostyczne Modelowanie Epidemii COVID-19 (ProME)", które odbędzie się we wtorek 23 marca o godz. 16:30 w trybie online, bez rejestracji.
Źródło: Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska"