Sprinterka biznesu
Teresa Mokrysz
Wytrwałość i duch rywalizacji towarzyszyły Teresie Mokrysz już od najmłodszych lat. Jako nastolatka rozpoczęła karierę sportową, zdobywając szereg nagród w biegach narciarskich. Kilka lat później, już jako żona Kazimierza Mokrysza, wspólnie z nim ukończyła Akademię Ekonomiczną w Katowicach.
Do 1989 roku Teresa Mokrysz pracowała w Urzędzie Miejskim w Ustroniu i była dobrze zapowiadającą się urzędniczką. Postanowiła jednak zmienić bieg swojej kariery i włączyła się w rodzinny interes – firmę produkującą słone paluszki, z którą rodzina Mokryszów była związana od 1927 roku. Podtrzymując tradycję, nowe przedsiębiorstwo zarejestrowała pod nazwą Mokate (MOkrysz – KAzimierz – TEresa). Za pożyczone pieniądze sprowadziła do Polski nieznany do tej pory produkt – śmietankę do kawy w proszku. Idąc za ciosem, spróbowała wprowadzić na rynek kolejną nowość – cappuccino. Gdyby nie odważna jak na te czasy decyzja o promocji w telewizji, produkt nie zostałby zauważony. Dzięki efektywnej kampanii reklamowej, pokazującej jak przyrządzić cappuccino, Polacy rozsmakowali się w tym rodzaju kawy, a firma Mokate zaledwie po czterech latach działalności zarobiła pierwszy milion złotych.
Dziś oprócz cappuccino Mokate jest producentem wielu znanych marek, między innymi NYCoffee, herbaty Minutka i Loyd Tea. Jest również przedstawicielem na Polskę jednej z największych marek kawy na świecie – Lavazzy. Ten sukces nie byłby możliwy bez inwestycji. W ciągu piętnastu lat powstały dwa kombinaty produkcyjne (w Żorach i Ustroniu) o łącznej powierzchni 50.000 m2 hal produkcyjnych i magazynów. Mimo obecności produktów Mokate na rynkach 60 krajów, Teresa Mokrysz nie zmieniła miejsca zamieszkania i od urodzenia związana jest ze Śląskiem Cieszyńskim. W wolnym czasie wciąż uprawia narciarstwo.
Jej działalność biznesowa jest uznawana na całym świecie; od Międzynarodowego Stowarzyszenia Liderek Biznesu otrzymała tytuł ,,Najbardziej Przedsiębiorczej Kobiety Świata”. Od wielu lat Teresa Mokrysz realizuje swoje zainteresowania z zakresu bankowości i finansów jako członek Rady Nadzorczej BRE Banku.
Po dwóch dekadach od powstania Mokate właścicielka firmy ma powody do dumy – obecnie do grupy Mokate należy dziewięć przedsiębiorstw: Mokate Sp. z o.o., Mokate S.A., FPUH, Global Coffee Group, Mokate Czechy, Timex w Czechach, Mokate Słowacja, Mokate Węgry, Mokate Ukraina. Wszystkie przedsiębiorstwa są własnością rodziny Mokryszów. W 2011 roku przychody grupy Mokate wyniosły ponad 600 milionów złotych, z czego ponad 60 proc. pochodziło z eksportu.