Sebastian Świderski prezesem zarządu PZPS. Na łamach „Magazynu Teraz Polska” opowiadał o sytuacji sportowca po zakończeniu kariery

  • Fot. Kamil Broszko
    Fot. Kamil Broszko

Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo - Wyborcze Delegatów PZPS wybrało Sebastiana Świderskiego na Prezesa Zarządu PZPS kadencji 2021-2025.

Wybitny siatkarz, trener i działacz sportowy uzyskał 88 głosów, 2 delegatów się wstrzymało. Sebastian Świderski jest byłym zawodnikiem. W narodowych barwach w latach 1996 -2011 rozegrał 322 spotkania. W reprezentacji Polski juniorów zdobywał mistrzostwa Europy i świata. W seniorskiej kadrze wywalczył wicemistrzostwo świata. Dwukrotnie miał honor reprezentować Polskę w igrzyskach olimpijskich. Gra dla reprezentacji Polski zawsze była priorytetem dla Sebastiana Świderskiego.

Jak wyglądała dotychczasowa kariera prezesa PZPS

Występował w klubach polskich i zagranicznych: Stilon Gorzów, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Perugia Volley, Lube Banca Macerata i ponownie ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. W każdym z nich osiągał wiele sukcesów. W dorobku Sebastiana Świderskiego są: 3 mistrzostwa Polski, 5 Pucharów Polski, 3 wicemistrzostwa Polski, medal brązowy mistrzostw kraju, wicemistrzostwo Włoch, 2 Puchary Włoch, Superpuchar Włoch, brązowy medal dwukrotnie 4.lokaty w Ligi Mistrzów, srebro Pucharu CEV. W każdej z drużyn nasz kandydat był zawodnikiem kluczowym, w pełni profesjonalnym i oddanym zespołom, w których grał.

Sebastian Świderski ma za sobą także doświadczenie trenerskie w klubach Fart Kielce i ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Jako asystent Daniela Castellaniego zdobył Puchar Polski, brązowy i srebrny medal mistrzostw kraju i 4.miejsce w Lidze Mistrzów. Pracując samodzielnie wywalczył Puchar Polski.

Po zakończeniu kariery trenerskiej pozostał w kędzierzyńskim klubie obejmując stanowisko dyrektora sportowego. W roku 2015 został Prezesem klubu ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. W roli szefa klubu sprawdza się znakomicie. Za jego kadencji kędzierzyński zespół 3 mistrzostwa Polski, 2 wicemistrzostwa,  3 Puchary Polski, 2 Superpuchary Polski, a pięknym podsumowanie tego pasma sukcesów jest Klubowe Mistrzostwo Europy wywalczone przez klub kierowany przez Sebastiana Świderskiego 1 maja 2021 roku.

Jako Prezes klubu sprawił, że ZAKSA uzyskała stabilność finansową i organizacyjną. Z grupą współpracowników wprowadził wiele rozwiązań innowacyjnych pozwalających na szeroką promocję i popularyzację siatkówki dalece wykraczającą poza obszar geograficznej działalności klubu. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle jest marką międzynarodową.

Sebastian Świderski jest także członkiem Rady Nadzorczej – Polskiej Ligi Siatkówki S.A.

Sebastian Świderski jest magistrem zarządzania, a studia ukończył na Uniwersytecie Szczecińskim. Obecnie studiuje podyplomowo MBA (Master of Business Administration).

Co mówił prezes PZPS Krzysztof Świderski na łamach „Magazynu Teraz Polska”

Moja kariera sportowa zakończyła się nagle z powodu kontuzji. Musiałem z dnia na dzień wycofać się z czynnego uprawiania sportu i kilka miesięcy minęło, zanim się pozbierałem. Jestem bardzo wdzięczny rodzinie i przyjaciołom, którzy byli wtedy ze mną i dzięki którym dostałem propozycję pracy trenera, co pozwoliło mi utrzymać kontakt ze sportem ­– mówił Sebastian Świderski podczas debaty „Magazynu Teraz Polska” pod tytułem Sportowiec na emeryturze. – Każdy po zakończeniu kariery sportowej ma dylemat, co robić dalej. Łukasz Kadziewicz czy Krzysiek Ignaczak świetnie odnaleźli się jako komentatorzy sportowi, którzy potrafią wyjaśnić zdarzenia na boisku w sposób interesujący i zrozumiały dla przeciętnego widza. Ich komentarz jest bogaty w szczegóły techniczne, ale podany w sposób atrakcyjny, z barwnie opowiedzianą historią czy anegdotą. Widać, że to, co robili na boisku, sprawiało im wielką radość i chcą się tymi przeżyciami dzielić z widzami. Byli spełnieni na boisku i spełniają się teraz przed mikrofonem komentatora – dodał ówczesny prezes klubu sportowego ZAKSA.

Mówił także wówczas o tym, jaka jest rola gwiazd sportu w motywowaniu młodego pokolenia do rozwoju kultury fizycznej. – Dla wielu jesteśmy „twarzą z telewizora”. Na co dzień dziecko ma kontakt z trenerem czy nauczycielem, który pokazuje ćwiczenia i pilnuje, aby były dobrze wykonane. Ale kiedy przyjedzie mistrz olimpijski, to nagle ten nudny, codzienny trening wygląda atrakcyjnie. Czym innym jest oglądanie Michaela Jordana albo Marcina Gortata w telewizji, a czym innym rozmawianie z nimi na żywo. Nagle staje się jasne, dlaczego po sto razy powtarza się dane ćwiczenie, kiedy zobaczy się na własne oczy człowieka, który też je wykonywał, a teraz jest mistrzem. Wszystko staje się bardziej realne i namacalne. Wszystko zaczyna mieć wyobrażalny sens. Takie spotkania są pożyteczne nie tylko dla młodzieży – mnie one również motywują – stwierdził Świderski.

Skomentował również kwestię finansowania sportu przez państwo. – Powinno ono dawać wędkę, a nie rybę. Powinno stwarzać możliwości. I ten proces powinien zaczynać się już w szkole. Polski Związek Piłki Siatkowej realizuje program upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży, tworząc Siatkarskie Ośrodki Szkolne. Do współpracy zaproszono byłych siatkarzy, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem zawodniczym na najwyższym poziomie wspierali nauczycieli WF i trenerów szkolnych – stwierdził obecny prezes PZPS.

Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów PZPS dokonało również wyboru Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej kadencji 2021-2025 i Komisji Rewizyjnej.

Kto jest w składzie zarządu PZPS w kadencji 2021-2025

Sebastian Świderski, Waldemar Kobienia, Dariusz Jaworski, Paweł Papke, Tomasz Paluch, Mirosław Przedpełski, Jerzy Mróz, Jacek Sęk, Artur Popko, Wojciech Maroszek, Piotr Stolarski, Andrzej Lemek, Paweł Warzecha, Sławomir Supa, Marcin Weiner, Robert Wardak, Stanisław Kwiatkowski, Dariusz Pomykalski, Jacek Rutkowski, Marcin Chudzik, Jacek Kasprzyk, Krzysztof Szmydyński

Kto jest w składzie Komisji Rewizyjnej  PZPS Kadencji 2021-2025

Mariusz Rokita, Jan Nowaczyński, Sylwester Strzylak, Anna Monkiewicz, Andrzej Lewandowski, Tomasz Piechota, Sebastian Michalak

Źródła: PZPS, "Magazyn Teraz Polska"

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.