Rzeka urzeka

  • Wyspa Młyńska i jej najbliższe otoczenie to dziś tętniący życiem fragment miasta (Fot. FOTODRON.PRO)
    Wyspa Młyńska i jej najbliższe otoczenie to dziś tętniący życiem fragment miasta (Fot. FOTODRON.PRO)

Bydgoska Wyspa Młyńska zachwyca. Jeszcze niedawno niebezpieczna i zarośnięta chaszczami, dziś jest rekreacyjnym sercem miasta i obowiązkowym punktem wycieczek turystycznych.

 


W amfiteatrze przy Operze Novej, naprzeciwko Wyspy Młyńskiej, odbywają się koncerty i inne wydarzenia kulturalne. (Fot. Urząd Miasta Bydgoszcz)

Wyspa Młyńska to unikalny obszar położony w samym sercu Bydgoszczy. O jego malowniczym charakterze decydują kamienice Wenecji Bydgoskiej (niezliczone bryły starych oficyn i przybudówek), imponujący gmach Opery Novej, a także XV-wieczna gotycka katedra. I oczywiście rzeka. Z jednej strony wartka Młynówka, z drugiej natomiast potężne główne koryto Brdy Górnej. To ona otacza tę oazę zieleni, w której skupia się kulturalne, rekreacyjne i rozrywkowe życie miasta. Niewątpliwie Wyspa Młyńska stanowi dziś jedno z ulubionych miejsc wizyt bydgoszczan i zarazem znakomitą wizytówkę miasta.

Kilka wieków świetności Wyspa, choć nieduża (ok. 6 ha powierzchni), ma wspaniałą przeszłość. Przed wiekami była energetycznym sercem miasta. Wszak już od XIV w. budowano na niej młyny zbożowe, wykorzystujące siłę płynących jazami wód Brdy, a 500 lat później Prusacy zbudowali kompleks gmachów zwany Młynami Rothera, którego imponująca, czteropiętrowa sylwetka góruje do dziś nad zachodnią częścią Wyspy. Warto dodać, że oprócz młynów nad Brdą w XV w. powstała łaźnia miejska, a 100 lat później mennica królewska. To właśnie w niej za panowania Zygmunta III Wazy wybito imponujące dukaty – prawdopodobnie największe złote monety w dziejach Europy.


Nowoczesna marina stała się symbolem miasta.

Zapomniany skarb

Okres świetności Wyspy Młyńskiej trwał długo. Nawet w czasach PRL-u stare młyny wciąż pełniły swoje funkcje i aż do lat 80. XX w. transport zboża odbywał się drogą wodną – na barkach. Ostateczny kres przemysłowej funkcji Młynów Rothera przyniosły lata 90., kiedy to nieczynne i opuszczone obiekty zostały wystawione na sprzedaż. Kolejne kilkanaście lat najlepiej byłoby wymazać z historii Wyspy Młyńskiej. Ta część miasta była praktycznie omijana przez mieszkańców. Zaniedbana i niebezpieczna, nie zachęcała do spacerów. Podobnie jak opuszczone, stopniowo popadające w ruinę zabudowania.

Akcja rewitalizacja

Zmiany nastąpiły w 2005 r. wraz z rozpoczęciem procesu rewitalizacji, który w pełni wyeksponował wszystkie atuty Wyspy Młyńskiej, przywracając jej dawną świetność. W efekcie trwających siedem lat prac teren przeszedł niezwykłą metamorfozę. Renowacji poddane zostały historyczne budynki przemysłowe, w których dziś mieszczą się Muzeum Archeologii, Muzeum Sztuki, Europejskie Centrum Pieniądza, Dom Wyczółkowskiego oraz Centrum Pracy i Przedsiębiorczości. Ponadto odnowiono nabrzeża Brdy, wytyczono alejki i bulwary parkowe, zbudowano amfiteatr, ogródek jordanowski, stworzono plażę miejską oraz nadrzeczny taras widokowy. Na Wyspie Młyńskiej z roku na rok pięknieją stare kamienice, których oficyny tworzą Wenecję Bydgoską, a ratusz rozpoczął już prace nad rewitalizacją Młynów Rothera.

Marina, kajaki i sport

Na sukcesywnie piękniejącym terenie Wyspy Młyńskiej nie można było pozostawić ostatniego zrujnowanego reliktu przeszłości – zdegradowanych obiektów sportowych należących dawniej do klubu sportowego Zawisza. Stara przystań została więc rozebrana, a na jej miejscu powstała nowoczesna marina dla jachtów wraz ze śmiałym architektonicznie gmachem hotelu, przystanią sportową oraz funkcjonalnym nabrzeżem. Marina stała się nowym symbolem miasta, prawdziwą perłą. Zaprojektowana przez Katarzynę Wojciechowską i Tomasza Rokickiego, zyskała uznanie i otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. The World Leisure International Innovation Prize 2012 Światowej Organizacji ds. Wypoczynku.

Dziś bydgoska przystań znana jest już w świecie sportów wodnych. Głównie za sprawą kajakarzy i wioślarzy Zawiszy, którzy właśnie tam na co dzień trenują. Jednak to nie tylko dla nich stworzono marinę. Z wypożyczalni sprzętu wodnego mogą korzystać wszyscy bydgoszczanie, a także turyści. Obiekt oferuje również miejsca noclegowe i restaurację.

Ku rzece Rewitalizacja Wyspy Młyńskiej stała się początkiem jej nowego życia. Teren zyskał bowiem zupełnie nowy charakter, stając się znakomitym miejscem zarówno spędzania czasu wolnego, jak i organizacji imprez masowych. Centralnym punktem Wyspy jest dziś trawiasta polana, będąca ulubionym miejscem wypoczynku i rekreacji mieszkańców Bydgoszczy. To właśnie na niej odbywają się rozmaite imprezy kulturalne, festyny, koncerty i festiwale.

Dziś rekreacyjne i kulturalne życie bydgoszczan zwraca się ku rzece. Na stałe w harmonogram wpisał się już cykl koncertów „Rzeka Muzyki” – wydarzenie początkowo miało rangę lokalną, a dziś jest znane europejskiej publiczności. Występy odbywają się na scenie na wodzie, w amfiteatrze Opery Novej, zaś bliskość Wyspy Młyńskiej i Wenecji Bydgoskiej tworzy urzekający klimat koncertowych wieczorów.


Mateusz Adamczyk podczas koncertu w Bydgoszczy (Fot. Urząd Miasta Bydgoszcz)

Duma bydgoszczan

Rewitalizacja Wyspy nie była prosta. Wymagała pogodzenia ze sobą dwóch z pozoru całkowicie odmiennych tendencji. Historyczna przestrzeń z zabytkowymi spichrzami, młynami, elektrownią i kamienicami musiała być chroniona, a jednocześnie musiała sprostać wymaganiom życia we współczesnym mieście. I temu wyzwaniu Bydgoszcz bez wątpienia podołała. Jej mieszkańcy mogą mieć wiele powodów do dumy z własnego miasta. Odnowiona Wyspa Młyńska jest z pewnością jednym z nich. Nie tylko udało się zachować (w sercu jednego z największych polskich miast) zieloną enklawę, której kształt i charakter nawiązują do historii, ale też uczyniono z niej najchętniej odwiedzaną część miasta. Zakorzeniona w przeszłości, Bydgoszcz może śmiało patrzeć w przyszłość.


Radosław Siedliński

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.