Polacy żegnają Igrzyska w Pekinie z jednym medalem

 • Dawid Kubacki Fot. FB Polski Komitet Olimpijski
  Dawid Kubacki Fot. FB Polski Komitet Olimpijski
W historii zimowych igrzyskach olimpijskich Polscy sportowcy zdobyli łącznie 24 medale: 7 złotych, 7 srebrnych i 10 brązowych. W tym roku możemy cieszyć się jedynie z brązowego medalu Dawida Kubackiego zdobytego w konkursie skoków narciarskich na skoczni normalnej. To wynik grubo poniżej oczekiwań kibiców, ale czy poniżej aktualnych możliwości zimowych dyscyplin?

Polscy sportowcy obecni są na zimowych igrzyskach olimpijskich od pierwszej edycji, która odbyła się w Chamonix w 1924 roku. Biało-Czerwonych reprezentowało wtedy zaledwie siedmiu zawodników.

W historii zimowych igrzyskach olimpijskich Polscy sportowcy zdobyli łącznie 24 medale: 7 złotych, 7 srebrnych i 10 brązowych. Najlepsze pod tym względem były imprezy w Vancouver (2010) i Soczi (2018), gdzie Biało-Czerwoni zgromadzili po sześć krążków. W Rosji były to aż cztery złote krążki: dwa wywalczył Kamil Stoch oraz po jednym - Justyna Kowalczyk w biegu narciarskim na 10 km i Zbigniew Bródka na 1500 m (łyżwiarstwo szybkie). Oprócz tego cieszyliśmy się ze srebra i brązu panczenistów w biegach drużynowych.

Rywalizacja w Pjongczangu (2018)  i Pekinie (2022)  przyniosła nam już tylko medale w skokach narciarskich, przy czym 4 lata temu przywieźliśmy 2 medale: złoty  Kamila Stocha i brązowy drużyny skoczków. W  tym roku jedynym medalem był brąz dobyty przez Dawida Kubackiego w skokach narciarskich na normalnej skoczni.  Pod tym względem start w Pekinie był dla Polaków najgorszy od Igrzysk w Nagano (1998).

ZIO w Pekinie trwały od 4 do 20 lutego. W ciągu 17 dni rywalizacji sportowcy z całego świata walczyli w 109 konkurencjach w 15 dyscyplinach. Nasza kadra olimpijska składała się łącznie z 57 sportowców: 30 kobiet i 27 mężczyzn, którzy w klasyfikacji medalowej zajęli 27. miejsce razem z ekipą z Łotwy i Estonii. Królami ZIO w Pekinie okazali się Norwegowie, którzy zdobyli 37 medali, w tym  aż 16. złotych. Druga w tym zestawieniu jest reprezentacja Niemiec, a na trzecim miejscu uplasowali się Chińczycy. 

 

Wyniki na miejscach punktowanych (1-8) Polaków podczas ZIO w Pekinie 2022:

3 miejsce - brązowy medal

 • Skoki Narciarskie, normalna skocznia - Dawid Kubacki

4 miejsce

 • Skoki narciarski, duża skocznia – Kamil Stoch
 • Łyżwiarstwo szybkie, 1000 m mężczyzn -  Piotr Michalski

5 miejsce

 • Łyżwiarstwo szybkie, bieg na 500 m mężczyzn  - Piotr Michalski

6 miejsce

 • Skoki narciarskie, skocznia normalna mix  - Kinga Rajda, Nicole Konderla, Kamil Stoch, Dawid Kubacki
 • Short track, sztafeta 3000 m kobiet - Nikola Mazur, Natalia Maliszewska, Kamila Stormowska,  Patrycja Maliszewska
 • Skoki narciarskie, zawody drużynowe mężczyzn - Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Dawid Kubacki, Kamil Stoch

7 miejsce

 • Snowboard, slalom gigant równoległy mężczyzn  - Oskar Kwiatkowski
 • Łyżwiarstwo szybkie, zawody drużynowe kobiet - Natalia Czerwonka, Karolina Bosiek, Magdalena Czyszczoń

8 miejsce

 • Saneczkarstwo, sztafeta mix  - Klaudia Domaradzka, Mateusz Sochowicz, Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski
 • Narciarstwo alpejskie, slalom gigant kobiet - Maryna Gąsienica-Daniel
 • Snowboard, slalom gigant równoległy kobiet  - Aleksandra Król
 • Łyżwiarstwo szybkie, zawody drużynowe kobiet - Karolina Bosiek, Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń.

 

 

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.