O korzyściach z czytania... "Magazynu Teraz Polska"

Wakacje ruszyły pełną parą, temperatura daje dziś na szczęście trochę wytchnienia, a my zapraszamy do lektury. Bo czym byłoby lato bez czytania!

W kontekście wakacyjnych lektur przypominamy o "Magazynie Teraz Polska"! Mamy dla Państwa wiele ciekawych artykułów, wywiadów, komentarzy. Zapraszamy do naszego serwisu online, ale także do pobrania całych numerów "Magazynu Teraz Polska" w formacie pdf - na dowolne urządzenie >>> LINK <<<.

A teraz więcej o wspomnianych korzyściach z czytania, które - tym bardziej w dobie popularności social mediów i szybkiej komunikacji obrazkowej - nie powinny być ignorowane.

Badania naukowe w psychologii wykazują szereg korzyści związanych z czytaniem, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Oto kluczowe argumenty i wnioski z licznych przeprowadzonych badań.

- Badania wykazały między innymi, że czytanie literatury pięknej może zwiększać empatię i umiejętność rozumienia perspektyw innych ludzi, a także przewidywania ich emocji i zachowań - mówi Kamil Broszko, psycholog i redaktor "Magazynu Teraz Polska"Istnieje także badanie, które pokazało, że czytanie może zmniejszyć poziom stresu aż o 68%. Uczestnicy badania, którzy czytali przez zaledwie sześć minut, doświadczyli znaczącego obniżenia tętna i napięcia mięśniowego. WIelka waga czytania wynika również z faktu, że angażuje ono różne części mózgu, co pomaga w utrzymaniu jego sprawności. Są badania, które potwierdzają, że regularne czytanie może opóźniać wystąpienie objawów chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer. Regularne czytanie wymaga skupienia uwagi i angażuje zdolności analityczne, co może przekładać się na lepsze wyniki w nauce oraz pracy. Czytanie, szczególnie treści bardziej skomplikowanych, pomaga rozwijać umiejętność analizy i krytycznego myślenia. Wspomniałbym jeszcze o biblioterapii, czyli terapii za pomocą książek, która jest wykorzystywana jako forma wsparcia psychologicznego. Badania sugerują, że czytanie może pomóc w radzeniu sobie z depresją, lękiem i innymi zaburzeniami psychicznymi. To forma ucieczki od problemów codziennych oraz sposób na relaksację i poprawę samopoczucia - dodaje Broszko.

Zatem zachęcamy Państwa do lektury, oczywiście szczególnie polecamy "Magazyn Teraz Polska", ale przede wszystkim - do odpoczynku! Jesteśmy do Państwa dyspozycji! Zawsze z naszymi Czytelnikami! Miłego lata!

Redakcja "Magazynu Teraz Polska"

--------------

Źródła:

Kidd, D. C., & Castano, E. (2013). Reading Literary Fiction Improves Theory of Mind. Science, 342(6156), 377-380.
University of Sussex. (2009). "Reading can help reduce stress".
Wilson, R. S., et al. (2013). "Life-span cognitive activity, neuropathologic burden, and cognitive aging". Neurology.
Stanovich, K. E. (1986). "Matthew effects in reading: Some consequences of individual differences in the acquisition of literacy". Reading Research Quarterly.

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.