Kto w Tokio zdobędzie pierwszy medal dla Polski?
Paweł Fajdek (lekkoatletyka, rzut młotem) – czterokrotny mistrz świata, lider światowych list, do którego należą też trzy inne najlepsze wyniki tego sezonu. Do tej pory bez medalu olimpijskiego, ale wierzymy, że to zmieni się w tym roku.
Siatkarze – na medal w siatkówce czekamy od 1976 roku, kiedy to drużyna Huberta Wagnera zdobyła złoty medal. Niestety kolejne występy na IO kończyły się rozczarowaniem, mimo, że nasi reprezentanci zdobywali tytuły mistrzostw świata w 2014 oraz miejsca na podium mistrzostw Europu i Pucharu Świata. W Tokio gramy jako aktualni mistrzowie świata z 2018 roku i wicemistrzowie Ligi Narodów.
Wojciech Nowicki (lekkoatletyka, rzut młotem) – brązowy medalista IO 2016. Do Tokio jedzie jako wicelider światowych list, tuż za Pawłem Fajdkiem.
Anita Włodarczyk (lekkoatletyka, rzut młotem) – po dwuletniej przerwie na leczenie kontuzji wróciła do dalekiego rzucania. Tym razem nie jedzie na igrzyska jako faworytka do podium. Jesteśmy jednak optymistami po Memoriale Ireny Szewińskiej, gdzie Anita rzuciła 77,93 m.
Maria Andrejczyk (lekkoatletyka, rzut oszczepem) –liderka światowej tabeli wyników z rzutem na odległość 71,40 m. Jednak kontuzja barku bardzo utrudniła jej przygotowania do najważniejszego startu.
Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko, Katarzyna Zillmann (wioślarstwo, czwórka podwójna kobiet) – brązowe medalistki z IO w Rio. Mistrzynie świata z 2018 r. oraz wicemistrzynie z 2017 i 2019 r.
Karolina Naja, Anna Puławska (kajakarstwo, K2 500 m) – Karolina ma już w dorobku dwa brązowe medale IO, wywalczone w Londynie i Rio, które zdobywała z Beatą Mikołajczyk (obecnie Rosolską). Nowy duet zdobył w tym roku srebro mistrzostw Europy.
Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska (kajakarstwo, K4 500 m) – przed pięcioma laty polska drużyna K4 5000 m zajęła 4. miejsce, ale z tego składu w nowej drużynie pozostała jedynie Karolina.
Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko, Katarzyna Zillmann (wioślarstwo, czwórka podwójna kobiet) – aktualne wicemistrzynie świata. Dwie pierwsze zawodniczki pamiętają udane IO w Rio, skąd przywiozły brązowe medale.
Aleksandra Jarecka, Martyna Jelińska, Renata Knapik-Miazga, Ewa Trzebińska (szermierka, szpada kobiet drużynowo) – mistrzynie Europy oraz zdobywczynie brązowego medalu mistrzostw świata z 2017 roku.
Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Dominika Baćmaga, Kinga Gacka, Anna Kiełbasińska, Kornelia Lesiewicz (lekkoatletyka, sztafeta 4x400 m kobiet) – rekordzistki Polski (3:21,89).
Z szansami na medale są również:
Iga Świątek (tenis)
Marcin Lewandowski (lekkoatletyka, 1500 m)
Patryk Dobek (lekkoatletyka, 800 m)
Piotr Lisek (lekkoatletyka, skok o tyczce)
Michał Haratyk (lekkoatletyka, pchnięcie kulą)
Marcin Krukowski (lekkoatletyka, rzut oszczepem)
Malwina Kopron (lekkoatletyka, rzut młotem)
Marta Walczykiewicz (kajakarstwo, K1 200 m).
Mateusz Rudyk (kolarstwo torowe, sprint indywidualny)
Zofia Klepacka (żeglarstwo, klasa RS:X) – brązowa medalistka z IO w Londynie
Piotr Myszka (żeglarstwo, klasa RS:X)
Michael Hicks, Paweł Pawłowski, Szymon Rduch, Przemysław Zamojski (koszykówka 3x3): dyscyplina debiutująca w programie igrzysk i od razu z udziałem Biało-Czerwonych.
Transmisje z IO w Tokio będą odbywać się w TVP codziennie od północy do godz. 17.00. O godz. 21.30 emitowane będzie podsumowanie dnia „Olimpijski wieczór" z dłuższą wersją w TVP Sport. Tam będzie można też obejrzeć powtórki najważniejszych wydarzeń. Ekspertami TVP podczas igrzysk będą m.in.: Otylia Jędrzejczak, Marek Plawgo, Sebastian Chmara, Marcin Urbaś, Krzysztof Ignaczak, Radosław Panas i Marek Kolbowicz.
Źródło TVP Info