Krok do cyfryzacji pszczelarstwa. Studenci z Politechniki Łódzkiej opracowali inteligentne ule

  • Fot. intelligenthives.eu
    Fot. intelligenthives.eu
Aplikacja Intelligent Hives umożliwia monitorowanie pasieki z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie za pomocą urządzenia mobilnego. System nie tylko wspiera pszczelarzy w codziennych obowiązkach, ale wykrywa też choroby. Innowacyjny pomysł łódzkich studentów reprezentował Polskę w światowych finałach Microsoft Imagine Cup 2021.

W ostatnich latach możemy zaobserwować spadek populacji pszczoły miodnej, co pokazuje, że zapobieganie wymieraniu pszczół nie jest łatwe. Zapylanie przez pszczoły zapewnia reprodukcję oraz wzrost wielu gatunków roślin, dlatego brak tych pożytecznych owadów odczują nie tylko pszczelarze, ale my wszyscymówi pomysłodawca projektu, Sebastian Górecki.

Inteligentne Ule mają za zadanie wspierać pszczelarzy w prowadzeniu pasieki. Aplikacja Intelligent Hives umożliwia nie tylko doglądanie uli za pośrednictwem smartfona, tabletu czy komputera, ale uławia również wykrywanie chorób, rójki, przeprowadzanie inspekcji ula, planowanie zadań, a także prowadzenie dokumentacji chorobowej pszczelich rodzin.

Obok aplikacji, pomysłodawcy opracowali także zaawansowane technologiczne urządzenie – BeeHUB, które co godzinę wykonuje precyzyjne pomiary m.in. wagi, dźwięku, temperatury i wilgotności. Dzięki temu pszczelarze mogą stale kontrolować czy ul jest dobrze ocieplony oraz czy nie gromadzi się w nim wilgoć, przez którą mogłyby gnić ramki. Dodatkowo, regularne pomiary wagi pozwalają na stałą kontrolę przybytków i ubytków w ulu.

Urządzenia wyposażone są w dedykowane karty SIM, które bezprzewodowo przesyłają zebrane dane do aplikacji Intelligent Hives w celu ich archiwizacji i dalszej analizy. Posiadają także detektory wandalizmu, które uaktywniają się w momencie naruszeniu ula – to ważne zabezpieczenie przed kradzieżą. Twórcy zapewniają, że system jest w pełni bezpieczny, a urządzenie nie emituje fal radiowych wewnątrz ula.

XIX edycja międzynarodowego konkursu Microsoft Imagine Cup została przeprowadzona w formie zdalnej. W finale rywalizowało ze sobą 38 projektów, w tym jeden z Polski. Inteligentne Ule studentów i doktorantów z Politechniki Łódzkiej były jednym z sześciu projektów w kategorii Earth. Ostatecznie zwyciężyli reprezentanci Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych, Kenii i Tajlandii. 

Źródło: intelligenthives.eu i Nauka w Polsce

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.