Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych został rozstrzygnięty

  • Eric Guo, zwycięzca 2. KOnkursu CHopinowskiego na Instrumentach Historycznych, fot. FB NIFC
    Eric Guo, zwycięzca 2. KOnkursu CHopinowskiego na Instrumentach Historycznych, fot. FB NIFC

14 października zakończyły się przesłuchania finałowe 2. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Jury pod przewodnictwem Wojciecha Świtały przyznało następujące nagrody:

NAGRODY GŁÓWNE:

I nagroda – Eric Guo, Kanada
II nagroda – Piotr Pawlak, Polska 
III nagroda ex aequo – Angie Zhang, USA
III nagroda ex aequo – Yonghuan Zhong, Chiny

Pozostali finaliści - Martin Nöbauer z Austrii oraz Kamila Sacharzewska z Polski - otrzymali równorzędne wyróżnienia.

Piotr Pawak, fot. FB NIFC

NAGRODY SPECJALNE:

Nagroda dla najwyżej ocenionego uczestnika reprezentującego Polskę ufundowana przez Fundację ORLEN – Piotr Pawlak, Polska
Nagroda za najlepsze wykonanie mazurków ufundowana przez Polskie Radio – Eric Guo, Kanada

Przebieg Konkursu i uczestnicy
2. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych rozpoczął się 5 października 2023 r. Wzięło w nim udział 35 pianistów reprezentujących 14 krajów. W finałach wystąpiło 6 najwyżej ocenionych uczestników. Wraz z {oh!} Orkiestrą pod dyrekcją Václava Luksa wykonywali oni Koncert e-moll op. 11.

Zgodnie z regulaminem, do Konkursu mogli zgłosić się pianiści urodzeni w latach 1988-2005. Na podstawie przesłanych nagrań do udziału w wydarzeniu zostało dopuszczonych 35 wykonawców. Wśród nich najliczniejszą grupą byli Japończycy – reprezentacja tego kraju liczyła aż 10 pianistów! Drugą pod względem liczebności grupę stanowili Polacy. Na scenie Filharmonii pojawili się również reprezentanci Australii, Austrii, Chin, Francji, Kanady, Korei Południowej, Rosji, USA, Węgier i Włoch.

Laureat Konkursu Eric Guo wyruszy w trwającą 3 miesiące trasę koncertową, podczas której wykona 10 koncertów w prestiżowych salach koncertowych w Europie i Azji, odwiedzając m.in. Pragę, Drezno, Madryt, Brukselę, Hamamatsu czy Tokio. Artysta zagra również w Polsce. Piotr Pawlak - najwyżej oceniony przez Jury reprezentant Polski, wyruszy w trasę koncertową po polskich filharmoniach.

Koncert laureatów odbędzie się w niedzielę, 15 października o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Będzie można oglądać go na żywo w mediach społecznościowych oraz na kanale TVP Kultura i posłuchać w Programie Drugim Polskiego Radia.

W programie:

  • Ceremonia wręczenia nagród
  • Recitale laureatów 2. i 3. nagrody
  • Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu Erica Guo z {oh!} Orkiestrą pod dyrekcją Václava Luksa

Źródło NIFC

 

 

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.