Koncert Piotra Beczały w Poniedziałek Wielkanocny na vod.teatrwielki.pl
Melomani z zapartym tchem oczekiwali na zapowiadany od miesięcy recital Piotra Beczały, który miał się odbyć 17 marca br. w Teatrze Wielkim w Warszawie. Niestety z powodu obostrzeń pandemicznych koncert odbył się bez udziału publiczności. Aby jednak nie zawieść melomanów Teatr postanowił nagrać ten wyjątkowy koncert i udostępnić bezpłatnie 5 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny za pośrednictwem platformy vod.teatrwielki.pl.
Piotr Beczała to obecnie jeden z najbardziej rozchwytywanych tenorów lirycznych na świecie. W 2018 roku został okrzyknięty najlepszym śpiewakiem i nagrodzony Operowym Oscarem – International Opera Award. Od lat wykonuje najważniejsze partie tenorowe w Metropolitan Opera czy Wiener Staatsoper. W zeszłym roku mogliśmy podziwiać go w dwóch premierach na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Wzruszaliśmy się podczas słynnej arii Jontka w Halce Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego oraz podziwialiśmy kunszt wokalno-aktorski Beczały w Wertherze Julesa Masseneta. Wielkim sukcesem okazały się wydane ostatnio płyty: album z pieśniami Moniuszki i Karłowicza wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z TW-ON (2019) oraz Vincerò! – entuzjastycznie przyjęty album solowy z ariami z oper werystycznych wydany przez wytwórnię Pentatone, który od razu znalazł się na liście bestsellerów muzyki klasycznej. Z wytwórnią tą artysta pracuje aktualnie nad nową płytą zawierającą pieśni rosyjskich kompozytorów. Wśród nich usłyszymy min. romanse Piotra Czajkowskiego i Siergieja Rachmaninowa.
Już w poniedziałek 5 kwietnia o godz. 19.00 Opera Narodowa zaprasza na wyjątkowy koncert, podczas którego usłyszymy najbardziej znane arie operowe w mistrzowskim wykonaniu. Artyście towarzyszyć będzie orkiestra TWON pod batutą Łukasza Borowicza. W programie usłyszymy wiele utworów polskich kompozytorów, gdyż jak mówi Piotr Beczała:
„Zawsze staram się wplatać do programów moich koncertów utwory polskich kompozytorów, a tu, w kraju robię to tym bardziej chętnie. Tak więc tym razem połowa arii, które zaśpiewam, pochodzi z polskich oper, ale będą zestawione z operami włoskich werystów. Bardzo lubię takie kombinacje programowe, śpiewałem recitale, na których konfrontowałem pieśni Karłowicza, Moniuszki czy Szymanowskiego z utworami Ermanno Wolf-Ferrariego lub Richarda Straussa. Wychodzą wówczas ciekawe porównania, a polskie pieśni zawsze spotykają się z zainteresowaniem. A na tym koncercie chciałbym pokazać publiczności, że arie naszych kompozytorów nie odbiegają jakością od słynnych arii ze światowego repertuaru”.
Koncert będzie dostępny przez 48 godzin w bezpłatnym dostępie od 5 kwietnia o godz. 19.00 na vod.teatrwielki.pl