Inside Trends – najważniejsza konferencja biznesowa w Europie Środkowej
W dniach 18 i 19 października br. odbyła się międzynarodowa konferencja Business Insider Inside Trends, poświęcona trendom w trzech obszarach: fintech, business 4.0 i life science. Osiemdziesięciu mówców i prelegentów z całego świata oraz około 1,4 tys. uczestników wzięło udział w prelekcjach i warsztatach, podczas których dowiedzieliśmy się, jak pod wpływem nowych technologii zmieni się bankowość, świat finansów, przemysł i życie człowieka. Wydarzenie odbyło się w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. Organizatorem konferencji był Business Insider Polska.
W gronie ponad 80 mówców znalazły się kluczowe osoby z branż: fintech, life science i digital business. Podczas Inside Trends uczestnicy mogli wziąć udział w wykładach i prezentacjach, a także w zamkniętych warsztatach i debatach z prelegentami. Wydarzenie odbywało się jednocześnie na trzech scenach. Pierwsza poświęcona była zagadnieniom z obszaru fintech, druga – life science, a trzecia – business 4.0.
Na konferencji wystąpił m.in. Kevin Mitnick, najsłynniejszy haker świata, który swoją prezentacją o zasadach bezpieczeństwa w firmach otworzył drugi dzień Inside Trends. Natomiast dzień wcześniej Lars Silberbauer w wystąpieniu „Building digital value brick by brick” opowiedział, jak w ciągu kilku lat marka Lego, dla której pracuje, stała się najpopularniejszym brandem na YouTubie na świecie.
Kevin Mitnick (Fot. Inside Trends)
8 najważniejszych wniosków po konferencji Business Insider Inside Trends
- Liderzy, którzy chcą osiągnąć sukces, powinni jednocześnie pozyskiwać informacje z wielu dziedzin. Muszą także mieć zaufanie do swojego zespołu. Jak stwierdził Mark Dekan, prezes Ringier Axel Springer Polska, bez tego ostatniego składnika nie można zbudować skutecznych relacji z pracownikami i otoczeniem.
- Social media nie są już dodatkiem do strategii marketingowej firmy. Poprzez wykorzystanie blockchain i Big Data stają się jej kołem napędowym. Jak podkreślił Lars Silberbauer, na tej idei została zbudowana potęga Lego w mediach społecznościowych.
- W dobie szybkiego postępu techniki nie można patrzeć jedynie na zachodnie wzorce (Wielka Brytania czy USA). Jednym z najszybciej rozwijających się rynków w dziedzinie Internetu rzeczy (IoT) oraz sztucznej inteligencji (AI) są Chiny. W 2000 r. 95 proc. największych firm mieściło się w USA i Unii Europejskiej. Szacuje się, że w 2025 r. rynek chiński będzie większy od amerykańskiego i europejskiego razem wziętych. Marc Walder, Aleksander Kutela i Nebojša Djurdjevic zaalarmowali, że konieczne jest włączenie Europy do wyścigu technologicznego, w którym na razie zdecydowanie dominują Amerykanie i Chińczycy.
- Coraz więcej dziedzin, m.in. finanse i medycyna, korzysta z narzędzi AI. Diagnostyką zajmują się roboty i – jak podkreślił Felix Oberholzer-Gee z Harvard Business School – z każdym rokiem coraz więcej prac wykonywanych wcześniej przez człowieka wykonują maszyny. Nie oznacza to jednak zmniejszenia liczby miejsc pracy, lecz tworzenie ich w nowych dziedzinach.
- Fintechy nie zastąpią całkowicie tradycyjnych banków, jednak te ostatnie będą musiały zmienić sposób dotarcia do klienta i zacząć mocniej współpracować z platformami finansowymi funkcjonującymi online.
- Czwarta rewolucja przemysłowa stała się faktem. Jej znakiem rozpoznawczym jest połączenie w jednej usłudze wiedzy i doświadczenia oraz IoT i AI. Czwarta rewolucja to reprezentacja przez cyfryzację (ang. digital twin). Aleksander Poniewierski z EY przekonuje, że aby zrozumieć czwartą rewolucję przemysłową, należy dobrze interpretować motywację pokolenia Z i odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że jego reprezentanci tworzą i działają.
- Jesteśmy narażeni na coraz więcej ataków ze strony cyberprzestępców. Bezpieczeństwo firmy powinno być jednym z priorytetów w zarządzaniu. Jednak – jak twierdzi Kevin Mitnick –największym zagrożeniem nie jest technologia, ale ludzie w organizacji. Dlatego tak ważna jest odpowiednia polityka szkoleń w firmie.
- Współczesna medycyna dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii daje nadzieję ludziom, którzy do tej pory, ze względu na swoje schorzenia czy ograniczenia, nie byli w stanie normalnie funkcjonować. Już teraz powstają nanoroboty niszczące komórki rakowe, „unerwione” protezy, a ludzie sparaliżowani z powodu udaru mózgu po odpowiedniej stymulacji znów mogą chodzić.
O konferencji
Business Insider Inside Trends to wydarzenie, podczas którego omawiane są trendy na globalnym rynku. W czasie spotkania światowej klasy eksperci opowiedzieli, jak zmieni się współczesny świat finansów, mediów, nowych technologii, medycyny i zdrowia oraz czym będzie żył świat w kolejnych latach. Inside Trends to jedna z najważniejszych imprez dotyczących trendów w biznesie w Europie Środkowo-Wschodniej. W konferencji Business Insider Inside Trends wzięło udział ponad 1,4 tys. osób ze świata biznesu, marketingu, nauki, mediów, które miały szansę spotkać się w jednym miejscu i wymienić doświadczeniami.