Andrzej Pągowski - ikona plakatu

Andrzej Pągowski jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych twórców współczesnego plakatu, absolwentem PWSSP w Poznaniu (Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego). Jest autorem ponad tysiąca prac wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Zajmuje się również ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków oraz licznych kampanii społecznych. Stworzył wiele kultowych dziś plakatów, takich jak: „ Mąż i żona”, „Miś”, „Człowiek z żelaza”, „Robotnicy”, „Hair” czy „Papierosy są do dupy”.

Od roku 1986 był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej w polskiej edycji miesięcznika „Playboy”. W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej. Obecnie jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy KreacjaPro. Swoje prace Andrzej Pągowski prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, wśród których warto wymienić ważniejsze: Brązowy Medal na Międzynarodowym Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie, Srebrny Medal na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, I nagroda Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie, nagroda „Plakat Roku” (Warszawa), Nagroda im. Stanisława Wyspiańskiego, I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Plakatu Filmowego w Istambule. Zdobył również kilkanaście najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz kilka nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago. W ostatnich latach do kolekcji dołączyły laury przyznawane za osiągnięcia reklamowe.

Artysta od kilku lat prezentuje swoje prace malarskie wykonywane w technice print – druku na płótnie, a ostatnio łączy ją z innymi, tradycyjnymi.

Od niedawna jest autorem rubryki „Pągowski na wprost” w tygodniku „Wprost” oraz galerii „Pągowski wirtualnie” na portalu  Wirtualna  Polska,  gdzie  komentuje  rysunkami otaczającą nas rzeczywistość. W tym roku obchodzi 35-lecie pracy twórczej. Pod koniec roku ukaże się ilustrowana książka, wydana wraz z Narodowym Centrum Kultury, którą artysta przygotowuje wspólnie z Dorotą Wellman. Poza rozmowami i dużą ilością reprodukcji znajdą się w niej wypowiedzi osób, z którymi Pągowski współpracował, m.in.: Andrzeja Wajdy, Elżbiety Pendereckiej, Jerzego Skolimowskiego, Janusza Majewskiego czy Romana Polańskiego.

Czytaj także

 • Coś twórczego wkrótce się wydarzy

  O trudach tworzenia filmu, szczerości malarstwa, polskim akcencie Jeremy’ego Ironsa i pułapkach czyhających w Kalifornii z Jerzym Skolimowskim rozmawiają...

  WIĘCEJ
 • Moja sztuka służy poprawianiu świata

  O inspiracji, reakcji społecznej i o warsztacie twórczym z Martą Frej rozmawia Kamil Broszko.

  WIĘCEJ
 • Jan Sawka

  Jan Sawka urodził się w 1946 r. Ukończył studia architektury i sztuki we Wrocławiu. Szybko zdobył międzynarodowe uznanie, zostając na początku lat 70. jednym z reformatorów polskiej szkoły plakatu. 

  WIĘCEJ