Andrzej Pągowski - ikona plakatu

Andrzej Pągowski jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych twórców współczesnego plakatu, absolwentem PWSSP w Poznaniu (Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego). Jest autorem ponad tysiąca prac wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Zajmuje się również ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków oraz licznych kampanii społecznych. Stworzył wiele kultowych dziś plakatów, takich jak: „ Mąż i żona”, „Miś”, „Człowiek z żelaza”, „Robotnicy”, „Hair” czy „Papierosy są do dupy”.

Od roku 1986 był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej w polskiej edycji miesięcznika „Playboy”. W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej. Obecnie jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy KreacjaPro. Swoje prace Andrzej Pągowski prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, wśród których warto wymienić ważniejsze: Brązowy Medal na Międzynarodowym Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie, Srebrny Medal na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, I nagroda Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie, nagroda „Plakat Roku” (Warszawa), Nagroda im. Stanisława Wyspiańskiego, I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Plakatu Filmowego w Istambule. Zdobył również kilkanaście najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz kilka nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago. W ostatnich latach do kolekcji dołączyły laury przyznawane za osiągnięcia reklamowe.

Artysta od kilku lat prezentuje swoje prace malarskie wykonywane w technice print – druku na płótnie, a ostatnio łączy ją z innymi, tradycyjnymi.

Od niedawna jest autorem rubryki „Pągowski na wprost” w tygodniku „Wprost” oraz galerii „Pągowski wirtualnie” na portalu  Wirtualna  Polska,  gdzie  komentuje  rysunkami otaczającą nas rzeczywistość. W tym roku obchodzi 35-lecie pracy twórczej. Pod koniec roku ukaże się ilustrowana książka, wydana wraz z Narodowym Centrum Kultury, którą artysta przygotowuje wspólnie z Dorotą Wellman. Poza rozmowami i dużą ilością reprodukcji znajdą się w niej wypowiedzi osób, z którymi Pągowski współpracował, m.in.: Andrzeja Wajdy, Elżbiety Pendereckiej, Jerzego Skolimowskiego, Janusza Majewskiego czy Romana Polańskiego.

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.