Iga Świątek zapewniła historyczny sukces polskiego tenisa

  • Fot. materiały prasowe Igi Świątek
    Fot. materiały prasowe Igi Świątek
  • Jest Numer 1 na świecie, ale mówi „Nie myślę o rankingach, bo skupiam się na tenisie”. Dlatego jest najlepsza!
  • „Iga wygląda teraz tak, jakby zapomniała jak się przegrywa” — tak oceniła występ naszej tenisistki w finale Miami Open Martina Navratilova.

Nikt nie spodziewał się chyba, że Iga Świątek będzie tak dominowała w pierwszej części sezonu 2022. W Australian Open nie osiągnęła sukcesu, ale w następnych tygodniach odniosła trzy prestiżowe triumfy w turniejach WTA1000. W sobotę 2 kwietnia w finale Miami Open nie dała szans Naomi Osace, pokonując ją 6:4, 6:0.  Tym samym ma już na koncie 17 zwycięstw z rzędu i 20 kolejnych wygranych setów. W poniedziałek 4 kwietnia zostanie oficjalnie liderką rankingu WTA zdobywając 6711 punktów i wyprzedzając aż o 1678 punktów drugą w rankingu Barborę Krejcikovą. Trzecia jest  Hiszpanka Paula Badosa wynikiem 4970 punktów.

„Nie myślę o rankingach, bo skupiam się na tenisie” – powiedziała Iga po meczu finałowym w Miami Open podczas rozmowy z Martiną Navratilową w studiu Tennis Channel.

„Trudno mi sobie nawet wyobrazić, co osiągnęłam. To, że wygrałam Sunshine Double razem z takimi zawodniczkami jak Steffi Graf, Kim Clijsters czy Wiktoria Azarenka. Nawet nie marzyłam, że kiedyś będę mogła być do nich porównywana” – przyznała Świątek.

Sunshine Double Club skupia zwycięzców następujących po sobie turniejów WTA 1000 w Indian Wells i Miami. Wśród kobiet są to: Steffi Graf, która wygrała w latach 1994 i 1996, Kim Clijsters, zwyciężczyni z 2005 roku oraz Wiktoria Azarenka, która wygrała turnieje w 2016 roku. A teraz do tych wspaniałych tenisistek dołączyła Iga Świątek  jako najmłodsza w historii. 

Osiągnięcie zwycięstwa w obu turniejach w Indian Wells i Miami jest trudne, gdyż różnią się praktycznie wszystkim. Powietrze na kalifornijskiej pustyni jest suche; natomiast w Miami wskaźniki wilgotności wynoszą w marcu ponad 50 proc. Korty w Indian Wells są bardzo wolne, jak na twardą nawierzchnię. Inni są też dostawcy piłek i dlatego te w Miami latają dużo szybciej.

„Trudnością jest szybkie dostosowanie się do nowych warunków, bo jest ogromna różnica między Indian Wells a Miami. Oczywiście poza tym trzeba utrzymywać wysoki poziom gry i mieć naprawdę świetną passę” – przyznała Świątek.

„Iga teraz wygląda tak, jakby zapomniała jak się przegrywa” — oceniła Świątek Martina Navratilova podczas rozmowy po finale Miami Open. Zapytała też naszą zawodniczkę na czym polega różnica we współpracy z nowym trenerem Tomaszem Wiktorowskim. Przypomnijmy, że to za jego przyczyną Navratilova dołączyła niegdyś do sztabu Agnieszki Radwańskiej.

„Mam teraz więcej opcji w ataku. W poprzednim sezonie czułam i odnosiłam wrażenie, że biegam tylko na linii końcowej. Teraz sama mogę być bardziej dominująca” – wyjaśniała Iga specyfikę pracy z trenerem Wiktorowskim.

Jak już wspominaliśmy, 4 kwietnia Iga Świątek zostanie pierwszą Polką, która będzie prowadziła w oficjalnym notowaniu najlepszych tenisistek świata. W tym roku wygrała już trzy turnieje WTA (Doha, Indian Wells i Miami). Jest czwartą tenisistką w dziejach, która wygrała co najmniej trzy turnieje rangi WTA 1000 z rzędu. Przed Świątek takiego wyczynu dokonały: Martina Hingis (2000 – Kanada, Moskwa, Zurych), Serena Williams (2013 – Miami, Madryt, Rzym, Kanada) oraz Caroline Wozniacki (2010-2011 – Kanada, Tokio, Pekin, Dubaj, Indian Wells). Warto nadmienić, że żadna inna zawodniczka przed Świątek nie wygrała trzech pierwszych imprez rangi 1000 w sezonie.

Iga ma aktualnie znakomitą passę 17. zwycięstw z rzędu, choć do rekordzistki Martiny Navratilovej jeszcze jej daleko. Navratilova zanotowała w 1984 roku 74 triumfy z rzędu, natomiast  Steffi Graf w sezonie 1989-1990 wygrała 66 spotkań z rzędu. Później już żadnej zawodniczce nie udało się zbliżyć choćby do 50. wygranych z kolei. 

 

Iga Świątek, 176 cm, 69 kg

Gra: praworęczna, oburęczny bekhend

Trener prowadzący:Tomasz Wiktorowski

Trener przygotowania fizycznego: Maciej Ryszczuk

Psycholog: Daria Abramowicz

Iga Świątek urodziła się 31 maja 2001 roku w Warszawie, w rodzinie o silnych sportowych tradycjach – jej ojciec był reprezentantem Polski w wioślarstwie, biorącym udział w międzynarodowych zawodach, w tym letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku.

Prywatnie Iga kocha koty, lubi czytać powieści Kena Folletta oraz słuchać muzyki. Przed meczami rockowej – głównie legendarnych zespołów, takich jak Pearl Jam, Pink Floyd, Red Hot Chilli Peppers oraz AC / DC, a w wolnym czasie muzyki alternatywnej, jazzu, soulu i czasami popu.

Inspiruje ją cytat: „You did not wake up to be ordinary”

Sukcesy Igi Świątek:

wygrane turnieje WTA (5):

- 2021, Adelajda, korty twarde (pula nagród 535,5 tys. dol.)
- 2021, Rzym, korty ziemne (pula nagród 1,58 mln euro)
- 2022, Dauha, korty twarde (pula nagród 2,33 mln dol.)
- 2022, Indian Wells, korty twarde (pula nagród 8,58 mln dol.)
- 2022, Miami, korty twarde (pula nagród 8,58 mln dolarów) 

przegrane finały w turniejach WTA (1):

- 2019, Lugano, korty ziemne (pula nagród 250 tys. dol.)

osiągnięcia w Wielkim Szlemie:

- 2020, French Open,  zwycięstwo
- 2021, Wimbledon, 1/8 finału

- 2021, US Open, 1/8 finału

- 2022, Australian Open, półfinał

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.