GUS: mieszkania droższe o 8%, ceny materiałów budowlanych ostro w górę. Deweloperzy tłumaczą co się dzieje

  • Fot. Pixabay
    Fot. Pixabay

Wyższy koszt produkcji budowlanej i dalszy wzrost cen mieszkań - to najważniejsze wskaźniki Głównego Urzędu Statystycznego dla branży budowlanej za pierwszy kwartał 2021 roku.

Wyższy koszt produkcji budowlanej i dalszy wzrost cen mieszkań - to najważniejsze wskaźniki Głównego Urzędu Statystycznego dla branży budowlanej za pierwszy kwartał 2021 roku. Zdaniem ekspertów firmy Angel Poland Group, wysokie ceny za metr kwadratowy są efektem m.in. przedłużających się procedur administracyjnych i braku atrakcyjnych gruntów pod nowe inwestycje mieszkaniowe.

AUTOPROMOCJA

Jeszcze w pierwszym kwartale 2020 roku średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Polsce wynosiła 4567 złote. Kolejne, pandemiczne miesiące przyniosły już dość wyraźne skoki w tym obszarze. Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, średnia cena za metr kwadratowy wyniosła w pierwszym kwartale 2021 roku 4944 złote. To o 377 złotych więcej niż rok wcześniej, a warto pamiętać, że w podaną kwotę wliczają się nieruchomości z całej Polski. Średnie ceny za metr kwadratowy w największych polskich miastach są zdecydowanie wyższe.

Zdaniem deweloperów przyczyn takiej sytuacji rynkowej jest kilka

- Od miesięcy mówimy głośno o tym, że podaż nowych mieszkań spada. Znacząco wydłużyły się terminy wydawania pozwoleń na budowę i inne procedury administracyjne, dlatego nowych inwestycji jest stosunkowo mało. Warto zaznaczyć, że zanim do formalności w ogóle dojdzie, trzeba najpierw znaleźć odpowiednią działkę. Atrakcyjnych gruntów, zwłaszcza w największych polskich miastach, wcale nie jest tak dużo. Przy tym wszystkim - popyt na nowe mieszkania nie maleje. Nawet w obliczu czasowego osłabienia rynku wynajmu okazało się, że w okresie pandemii kupno mieszkania to jedna z najbezpieczniejszych lokat kapitału – podkreśla Natalia Sawicka, dyrektor sprzedaży i marketingu Angel Poland Group we Wrocławiu.

Ceny materiałów ostro w górę

Na rekordowo wysokie ceny mieszkań w Polsce wpływają także rosnące koszty materiałów budowlanych, a przez to – koszty prowadzenia całej inwestycji. Zgodnie z danymi GUS, cena produkcji budowlano-montażowej wzrosła w I kwartale 2021 roku w stosunku do IV kwartału 2020 roku o 0,7%.

REKLAMA

- W pandemii dostępność materiałów budowlanych dość drastycznie spadła, dlatego ceny poszybowały w górę. Najbardziej zdrożała stal. Więcej - o 50%, a nawet o 100% - trzeba zapłacić za wszystkie elementy wykorzystujące ten materiał: drzwi, oświetlenie, rynny, kanały wentylacyjne. Inne podstawowe materiały, takie jak płyty OSB czy sucha zabudowa, zdrożały w pierwszym kwartale 2021 roku odpowiednio o ok. 30% i 10% - analizuje Tomasz Karpiel, dyrektor operacyjny Angel Poland Group.

Ilość pracowników budowlanych ze wschodu na rynku pracy

Jak podkreślają eksperci APG, problemem deweloperów jest też mniejsza liczba pracowników budowlanych na rynku, m.in. ze wschodu. W 2020 roku wydano o 15 tys. mniej pozwoleń na pracę dla Ukraińców poszukujących zatrudnienia w „budowlance” niż w całym 2019 roku.

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.