Gala „Teraz Polska” 2014

9 czerwca w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się XXIV Gala „Teraz Polska”, podczas której nagrodzono najlepsze polskie produkty, usługi, innowacje i samorządy. Po raz piąty przyznano również tytuły Wybitnego Polaka.

Kapituła Konkursu „Teraz Polska” pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, prezesa PAN, nagrodziła w tym roku 15 produktów, osiem usług, dwa przedsięwzięcia innowacyjne oraz pięć samorządów.

„Odnotowaliśmy 20-proc. wzrost zainteresowania firm uczestnictwem w Konkursie. To najlepszy dowód, że Godło „Teraz Polska” jest mocną marką i najbardziej rozpoznawalnym symbolem promocji polskich przedsiębiorców” – powiedział Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

W tym roku po raz pierwszy utworzona została we współpracy z Ministerstwem Gospodarki kategoria dla firm odznaczających się wysokim potencjałem eksportowym.

„Jesteśmy firmą rodzinną, która zajmuje się projektowaniem i produkcją biżuterii srebrnej z bursztynem. Działamy na rynkach światowych, a 80 proc. naszych wyrobów trafia na eksport. Godło „Teraz Polska” jest dla nas jak orzełek na piersi sportowca – nagrodą i zobowiązaniem do dalszej pracy. Traktujemy je jako wyróżnienie dla wszystkich bursztynników w kraju, których reprezentujemy” – mówiła Agata Całka z firmy Amber Ring, nagrodzonej za eksport.

Podczas Gali poznaliśmy również laureatów V edycji Konkursu „Wybitny Polak”, których sukcesy zawodowe i pozycja społeczna przyczyniają się do promocji naszego kraju na świecie. W tym roku tytuł Wybitnego Polaka otrzymali: Marek Belka, Janusz Lewandowski oraz Andrzej Wajda.

„Przyjmuję dzisiejsze wyróżnienie z radością i dumą, wracając myślami do powojennych lat naszej kinematografii, kiedy to ograniczeni cenzurą i sowiecką kontrolą potrafiliśmy nie tylko pokazać na ekranie polską historię drugiej wojny światowej i rzeczywistość życia w zniewolonym kraju, ale też użyć języka kina europejskiego, które pozwoliło nam – polskim filmowcom – znaleźć się w Europie. Cóż może być dziś piękniejszego od otwarcia Polski na świat…” – napisał do zgromadzonych Andrzej Wajda.

Tego wieczoru wręczono również honorowe wyróżnienia dla wyjątkowych wydarzeń i inicjatyw promujących Polskę w kraju i za granicą. Honorowe Godło „Teraz Polska” otrzymała Telewizja Polska SA za stworzenie Platformy Hybrydowej (HbbTV), łączącej telewizję linearną z Internetem, oraz za uruchomienie TVP Regionalnej, oraz Fundacja „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” – za podejmowanie ambitnych ogólnopolskich kampanii służących seniorom.

„Traktujemy to wyróżnienie jako uhonorowanie naszej aktywności i rozwoju technologicznego, dzięki którym możemy być bliżej ludzi i ich spraw” – mówił Marian Zalewski, wiceprezes zarządu TVP.

„To prestiżowe wyróżnienie to przede wszystkim wielkie zobowiązanie dla naszego środowiska, bo chcemy jeszcze wiele zrobić dla seniorów i społeczeństwa obywatelskiego” – podkreśliła Krystyna Lewkowicz, prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Jubileuszowa statuetka trafiła do zespołu Budka Suflera – za czterdzieści lat pracy na scenie, przepełnionej wielkimi przebojami, oraz wkład w promocję polskiej muzyki i popkultury w kraju i za granicą.

„Jest nam niezmiernie miło odbierać statuetkę »Teraz Polska«, tym bardziej że jesteśmy pierwszymi wyróżnionymi przedstawicielami szeroko pojętego show-biznesu” – mówił Krzysztof Cugowski, odbierając nagrodę.

Galę uświetnił występ Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz koncert Budki Suflera.


Agnieszka Kaźmierczak

 

Czytaj także

 • Fot. Kamil Broszko/Broszko.com

  Polak w Berlinie

  O wyzwaniach i korzyściach związanych z życiem między dwoma światami i o nowoczesnej Polonii z Peterem Nowakiem rozmawia Kamil Broszko.

  WIĘCEJ
 • Fot. Kamil Broszko/Broszko.com

  Restauracja angażuje wszystkie zmysły

  O najważniejszej zasadzie prowadzenia restauracji, pilnowaniu zasad rzemiosła i jego tajemnicach oraz o przewadze Warszawy nad Nowym Jorkiem z Arturem Jarczyńskim rozmawia Kamil Broszko.

   

  WIĘCEJ
 • ARYZ (Hiszpania), ul. Pomorska 67, Łódź, 2011. Mural powstał w ramach projektu Galeria Urban Forms (www.galeriaurbanforms.org)

  Murale – polska specjalność

  W 2012 roku prestiżowy francuski magazyn Graffiti Art Magazine zaliczył łódzki Festiwal Urban Forms do pięciu najważniejszych, streetartowych wydarzeń na świecie.

  WIĘCEJ
 • Kobieta nie musi się ubierać w garnitur

  O gender na szczeblu samorządowym, konieczności picia whiskey przy uprawianiu polityki oraz o priorytetach strategicznych zielonej krainy nowoczesnych technologii...

   

  WIĘCEJ