Gala „Teraz Polska” 2014

9 czerwca w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się XXIV Gala „Teraz Polska”, podczas której nagrodzono najlepsze polskie produkty, usługi, innowacje i samorządy. Po raz piąty przyznano również tytuły Wybitnego Polaka.

Kapituła Konkursu „Teraz Polska” pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, prezesa PAN, nagrodziła w tym roku 15 produktów, osiem usług, dwa przedsięwzięcia innowacyjne oraz pięć samorządów.

„Odnotowaliśmy 20-proc. wzrost zainteresowania firm uczestnictwem w Konkursie. To najlepszy dowód, że Godło „Teraz Polska” jest mocną marką i najbardziej rozpoznawalnym symbolem promocji polskich przedsiębiorców” – powiedział Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

W tym roku po raz pierwszy utworzona została we współpracy z Ministerstwem Gospodarki kategoria dla firm odznaczających się wysokim potencjałem eksportowym.

„Jesteśmy firmą rodzinną, która zajmuje się projektowaniem i produkcją biżuterii srebrnej z bursztynem. Działamy na rynkach światowych, a 80 proc. naszych wyrobów trafia na eksport. Godło „Teraz Polska” jest dla nas jak orzełek na piersi sportowca – nagrodą i zobowiązaniem do dalszej pracy. Traktujemy je jako wyróżnienie dla wszystkich bursztynników w kraju, których reprezentujemy” – mówiła Agata Całka z firmy Amber Ring, nagrodzonej za eksport.

Podczas Gali poznaliśmy również laureatów V edycji Konkursu „Wybitny Polak”, których sukcesy zawodowe i pozycja społeczna przyczyniają się do promocji naszego kraju na świecie. W tym roku tytuł Wybitnego Polaka otrzymali: Marek Belka, Janusz Lewandowski oraz Andrzej Wajda.

„Przyjmuję dzisiejsze wyróżnienie z radością i dumą, wracając myślami do powojennych lat naszej kinematografii, kiedy to ograniczeni cenzurą i sowiecką kontrolą potrafiliśmy nie tylko pokazać na ekranie polską historię drugiej wojny światowej i rzeczywistość życia w zniewolonym kraju, ale też użyć języka kina europejskiego, które pozwoliło nam – polskim filmowcom – znaleźć się w Europie. Cóż może być dziś piękniejszego od otwarcia Polski na świat…” – napisał do zgromadzonych Andrzej Wajda.

Tego wieczoru wręczono również honorowe wyróżnienia dla wyjątkowych wydarzeń i inicjatyw promujących Polskę w kraju i za granicą. Honorowe Godło „Teraz Polska” otrzymała Telewizja Polska SA za stworzenie Platformy Hybrydowej (HbbTV), łączącej telewizję linearną z Internetem, oraz za uruchomienie TVP Regionalnej, oraz Fundacja „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” – za podejmowanie ambitnych ogólnopolskich kampanii służących seniorom.

„Traktujemy to wyróżnienie jako uhonorowanie naszej aktywności i rozwoju technologicznego, dzięki którym możemy być bliżej ludzi i ich spraw” – mówił Marian Zalewski, wiceprezes zarządu TVP.

„To prestiżowe wyróżnienie to przede wszystkim wielkie zobowiązanie dla naszego środowiska, bo chcemy jeszcze wiele zrobić dla seniorów i społeczeństwa obywatelskiego” – podkreśliła Krystyna Lewkowicz, prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Jubileuszowa statuetka trafiła do zespołu Budka Suflera – za czterdzieści lat pracy na scenie, przepełnionej wielkimi przebojami, oraz wkład w promocję polskiej muzyki i popkultury w kraju i za granicą.

„Jest nam niezmiernie miło odbierać statuetkę »Teraz Polska«, tym bardziej że jesteśmy pierwszymi wyróżnionymi przedstawicielami szeroko pojętego show-biznesu” – mówił Krzysztof Cugowski, odbierając nagrodę.

Galę uświetnił występ Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz koncert Budki Suflera.


Agnieszka Kaźmierczak

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.