Auto elektryczne studentów z Łodzi ciekawsze niż Tesla Cybertruck
Tegoroczna edycja Konkursu Konstrukcji Studenckich KOKOS organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego była rekordowa pod względem liczby uczestników. W kategorii VEHICLE wzięło udział 12 najlepszych pojazdów z całej Polski. Zwyciężył samochód elektryczny Eagle Two zgłoszony przez Lodz Solar Team, który zdominował konkurentów zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań.
Pojazd wyposażono w System Magazynowania Energii składający się z ogromnej, 60 kWh baterii umieszonej pod podłogą samochodu. Dodatkowo zastosowano najwyższej klasy monokrystaliczne panele słoneczne na dachu, które są w stanie dostarczyć nawet 1200 W w pełnym słońcu. Układ napędowy został specjalnie zaprojektowanych na potrzeby samochodu solarnego, a składa się z silników BLDC oraz sterowników. System infotainment składający się z 13” komputera pokładowego ma, oprócz zaawansowanej wizualizacji danych, również opcję odłączenia i włączenia Netflixa znudzonym dzieciom na tylnej kanapie. Inne niezbędne dane kierowca dostrzeże na desce rozdzielczej, gdzie w oparciu o najnowsze technologie ogólnie dostępne na rynku wyświetlane są dane od pierwszej sekundy włączenia samochodu.
Na szczególną uwagę zasługują ekologiczne wygłuszające maty stworzone z ptasich piór. To rozwiązanie nie tylko świetnie wygłusza wnętrze, ale również izoluje termicznie! Rozwiązanie to jest chronione patentem, a zostało stworzone przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych.
– Z tego miejsca możemy zapewnić, że nie spoczywamy na laurach i dalej pracujemy nad rozwojem technologii samochodów napędzanych energią słoneczną. Prace nad kolejnym wielkim projektem już się rozpoczęły i jesteśmy pewni, że zaskoczymy Was jeszcze bardziej niż do tej pory– mówią członkowie Lodz Solar Team, którzy już przygotowują się do zawodów iLumen European Solar Challenge w Belgii!
Zespół Lodz Solar Team od początku swojej działalności wziął udział w 5 międzynarodowych wyścigach iLumen European Solar Challenge: w RPA, Belgii i 3-krotnie w Australii. W 2018 roku Polacy po raz pierwszy stanęli na najwyższym podium. Próba powtórzenia tego sukcesu będzie możliwa już za niespełna 3 miesiące! Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Lions Club, 18 września br studenci z Lodz Solar Team znów będą mogli stanąć na linii startu zawodów iLumen European Solar Challenge w Belgii.
Parametry #EagleTwo:
Prędkość maks. 140 km/h; zasięg 1 415 km; waga 370 kg, nadwozie - włókno węglowe;
Silniki Moc: 9 kW; sprawność: 97%; typ: BLDC
Źródło Lodz Solar Team