Dávid Forgács: Jesteśmy pionierem siłą rzeczy czeka nas gwałtowna ekspansja

O technologii ogniw perowskitowych i nieodległej przyszłości fotowoltaiki z Dávidem Forgácsem rozmawia Marzena Tataj.

Marzena Tataj: Czym jest perowskit i jaki ma związek z fotowoltaiką?

Dávid Forgács: Perowskity to minerały, które doskonale nadają się do zastosownia w fotowoltaice. Oparte na nich ogniwa fotowoltaiczne wydajnością równają już do tradycyjnych ogniw krzemowych, mając przy tym wiele unikalnych zalet.

MT: Na czym polega opracowana przez dr Olgę Malinkiewicz metoda wytwarzania ogniw fotowoltaicznych z perowskitów i dlaczego są one tańsze od tradycyjnych, opartych na krzemie?
DF: Ogniwa perowskitowe są wytwarzane przez Saule Technologies metodą druku, w niskich, pokojowych temperaturach. Przypomnijmy, że wytwarzanie ogniw krzemowych wymaga bardzo wysokich temperatur, sięgających kilkuset stopni Celsjusza. To znacząco zwiększa koszty produkcji oraz dług energetyczny – ogniwa krzemowe muszą pracować bardzo długo, zanim pozyskana z nich energia elektryczna zrównoważy energię zużytą do ich wytworzenia. Ogniwa perowskitowe są zatem nie tylko łatwiejsze i tańsze w produkcji, ale także bardziej przyjazne środowisku, ze względu na znacznie mniejszą ilość energii zużytej do ich wytworzenia.

REKLAMA

MT: Czy ogniwa krzemowe zostaną zastąpione przez ogniwa z perowskitów?
DF: Nie, to technologie komplementarne. Ogniwa perowskitowe w pierwszej kolejności znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie użycie ogniw krzemowych jest niemożliwe lub nieopłacalne. Tych zastosowań jest tak wiele, że obie wspomniane technologie długo jeszcze nie będą wobec siebie konkurencyjne.

MT: Czy zastosowanie ogniw perowskitowych obniży koszt wytworzenia energii z fotowoltaiki?
DF: Tak, przede wszystkim dlatego, że pozwoli generować energię elektryczną w sytuacjach, w których byłoby to niemożliwe przy zastosowaniu ogniw krzemowych. Ogniwa na żaglach łodzi, plandekach ciężarówek, dronach, plecakach, kurtkach zimowych… Możliwe zastosowania elastycznych ogniw perowskitowych, niedostępne dla sztywnych, ciężkich i kruchych ogniw krzemowych, można by wyliczać w nieskończoność. Przypomnijmy też, że ze względu na mały dług energetyczny ogniwa perowskitowe nieporównywalnie szybciej niż krzemowe „wychodzą na plus”. Są elastyczne, bardzo lekkie, półprzezroczyste, można je barwić na różne kolory, a za podłoże może służyć niemal dowolny materiał: folia, tekstylia, falista dachówka, plastikowa obudowa smartfonu lub komputera, karoseria samochodu. Dzięki temu, że ogniwa perowskitowe są nie tylko bardzo lekkie, ale też – co odróżnia je od ogniw krzemowych – wydajne nawet wtedy, gdy promienie światła padają na nie pod kątem mniejszym niż 90 stopni, mogą być stosowane tam, gdzie technologia krzemowa nie ma racji bytu, na przykład na elewacjach budynków. Inną ich zaletą jest skuteczna praca przy sztucznym świetle. Notabene na pierwszej prezentacji działania ogniw perowskitowych pokazaliśmy ładowarkę do telefonu, która wytwarzała energię ze światła zwykłej lampki stołowej w pomieszczeniu biurowym. Nasze ogniwa dzięki swym unikalnym cechom znajdą na przykład liczne zastosowania w urządzeniach Internetu rzeczy.

MT: Jak będzie wyglądał rozwój Saule Technologies w ciągu najbliższych 5–10 lat?
DF: Mamy już podpisane listy intencyjne na kilkaset tysięcy metrów kwadratowych lekkich konstrukcji dachowych i fasadowych opartych na ogniwach perowskitowych. Właśnie zaprezentowaliśmy rewolucyjne rozwiązanie: automatyczne lamele wyposażone w perowskitowe ogniwa słoneczne, zmieniające swe ustawienie względem pozycji Słońca, by zapewnić optymalną wydajność. Zaprojektowaliśmy je we współpracy z firmą Somfy, która opracowała system automatyki, oraz firmą Aliplast, odpowiadającą za konstrukcję aluminiową. Chcemy je skomercjalizować we współpracy z firmą, która zostanie wyłoniona w przetargu. Licencja rozwiązania obejmie kraje Europy. A to jest zaledwie skromny początek. W kolejnych kwartałach będziemy systematycznie ogłaszać kolejne inicjatywy Saule Technologies. Jesteśmy pionierem nowej, rewolucyjnej technologii fotowoltaicznej. Siłą rzeczy czeka nas zatem gwałtowna ekspansja.

MT: Ostatnio Saule pozyskało 20-proc. udziałowca, czyli firmę Columbus Energy.
DF: Columbus Energy nie jest dla Saule Technologies wyłącznie udziałowcem – to partner, którego potrzebowaliśmy i który potrzebował nas. Obie firmy działają w dziedzinie fotowoltaiki i doskonale rozumieją ducha czasów. Żyjemy w okresie gwałtownych zmian technologicznych, cywilizacyjnych i klimatycznych. Fotowoltaika, zwłaszcza w nowej odsłonie 2.0 – bazująca na ogniach perowskitowych – będzie szybko zyskiwać na znaczeniu. Razem możemy nadać kierunek zmianom, kształtując nową rzeczywistość. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na dalszy rozwój firmy. Przypomnijmy, że Saule Technologies ma jedno z najnowocześniejszych laboratoriów optoelektronicznych na świecie i elitarny, międzynarodowy zespół wybitnych naukowców i specjalistów. Mamy w swojej dziedzinie status światowego lidera. Columbus Energy wesprze nas nie tylko inwestycyjnie, ale także poprzez swoje doświadczenie i pozycję na rynku fotowoltaiki oraz kontakty handlowe. Ta współpraca znacząco wzmacnia obie firmy. Zarówno Saule Technologies, jak i Columbus Energy zyskały nowe możliwości ekspansji.

Dr Dávid Forgács, dyrektor ds. zarządzania wiedzą, Saule Technologies

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.