Cyberpunk 2077. Odbyła się światowa premiera polskiego produktu eksportowego wszech czasów. CD Project od razu na plusie

  • CD PROJECT RED
    CD PROJECT RED

CD PROJECT RED w oficjalnym podziękowaniu pisze o 8 milionach sprzedanego Cyberpunka 2077. Co ciekawe, komunikat został opublikowany w dniu premiery, więc podziękowanie dotyczy w głównej mierze przedsprzedaży. Przy cenie 69$, bo tyle kosztuje przygoda w Night City, daje to 552 mln dolarów. Część gier oferowanych jako preordery była tańsza, ale przy budżecie i kosztach marketingowych sięgających 522,7 mln złotych, wygląda na to, że gra już się zwróciła, a firma jest na plusie pierwszego dnia po premierze! A to przecież dopiero początek.

Cyberpunk 2077 to komputerowa fabularna gra akcji stworzona przez studio CD Projekt Red na platformy Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S i Google Stadia, której premiera na komputery osobiste i konsole 8. generacji odbyła się 10 grudnia 2020 roku. W 2021 roku gra ukaże się na PlayStation 5 i Xbox Series X/S. Stanowi adaptację papierowej gry fabularnej Cyberpunk 2020 i jest osadzona 57 lat później w otwartym świecie dystopijnego Night City. Gracze wcielają się w najemnika imieniem V i obserwują wydarzenia z perspektywy pierwszej osoby, korzystając z różnych umiejętności hakowania i obsługi maszyn, jak również z broni palnych i walki wręcz.

REKLAMA

Cyberpunk 2077 stworzony został na silniku REDengine 4 przez zespół liczący około 500 osób – znacznie liczniejszy niż ten odpowiedzialny za poprzednią grę studia, Wiedźmin: Dziki Gon z 2015 roku. Do pracy nad grą CD Projekt założył oddział we Wrocławiu, jak również nawiązał współpracę z firmami Digital Scapes, Nvidia, QLOC i Jali Research. Konsultantem był twórca systemu Cyberpunk Mike Pondsmith, a jedną z głównych ról zagrał Keanu Reeves. Ścieżka dźwiękowa skomponowana została przez Marcina Przybyłowicza i kilku innych artystów. W celu promowania gry zapowiedziano szereg utworów pochodnych, w tym komiks, grę karcianą oraz produkcję anime.

Według raportu CD Projektu dotyczącego III kwartału (do września) 2020 roku łączny koszt produkcji i reklamy Cyberpunka 2077 wyniósł 522,7 mln złotych.

- Słyszy się, w ramach podsumowania roku, dużo wypowiedzi na temat polskiej gospodarki, więc jak najbardziej na miejscu będzie wspomnieć o polskich informatykach. Teraz Polska od kilku tygodni jest na ustach wszystkich na całym świecie. I nie myślę tutaj o negocjacjach z Unią Europejską, ale o ogromnym sukcesie, którego się spodziewamy 10 grudnia, czyli w dniu premiery gry komputerowej Cyberpunk 2077, najbardziej oczekiwanej przez wszystkich fanów gier na całym świecie. Prywatny samolot Elona Muska był w Warszawie przez 2 godziny. Czy przyleciał nim sam Elon Musk? Czy przysłał wysłannika po kopię Cyberpunka? Chciałabym życzyć, aby w nowym roku było słychać głośno i dobrze nie tylko o polskich programistach z firmy CD Projekt. Chciałabym, aby postępująca cyfryzacja życia, tak przyspieszona przez pandemię, odbywała się wyłącznie w pozytywnym kierunku. Abyśmy mogli się spotykać nie tylko w wirtualnej rzeczywistości, ale też w realnym świecie. Abyśmy wreszcie w dużym gronie osób mogli spojrzeć sobie prosto w oczy. - mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa, przedsiębiorczyni, felietonistka "Magazynu Teraz Polska".

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.