Centrum Nauki Kopernik odwiedziło już 10 milionów osób!

  • Rower damski Bentwood 1897 Fot. NCK
    Rower damski Bentwood 1897 Fot. NCK
10 milionów w ciągu 10 lat to wyjątkowy wynik frekwencyjny w skali europejskiej, który plasuje Kopernika na 2 miejscu wśród centrów nauki, zaraz po paryskim Universcience.

10-milionowym gościem okazał się Szymon Hendler z Poznania, który przybył do nas z żoną Małgosią. Do Warszawy przyjechali po raz pierwszy i swoje kroki skierowali od razu do Kopernika. Na wystawy weszli o godz. 13.05. Byli bardzo zdziwieni, kiedy przy bramkach powitał ich dyrektor naczelny Robert Firmhofer. 10-milionowy zwiedzający otrzymał roczną kartę członkowską Klubu Kopernika i mnóstwo upominków.

Oficjalne otwarcie CNK nastąpiło 5 listopada 2010 roku. Inauguracji działalności towarzyszył "Wielki Wybuch” – multimedialny, plenerowy spektakl w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Boddeke. Budowa CNK pozwoliła zagospodarować związany bezpośrednio z Wisłą fragment miasta. Budynek jest inspirowany tematyką erozji: szklane kratery, ogród na dachu, bryła planetarium. Na początku funkcjonowało tam pięć galerii (Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie cywilizacji, Strefa światła, Bzzz!) i planetarium. Z czasem pojawiły się m.in. nowe wystawy stałe (np. Strefa eksperymentowana czy Teatr Robotyczny) i czasowe (Płyń lub Giń, Obywatele w medycynie, Zmierz się! Powietrze – więcej niż nic).

Obecnie zwiedzający mogą oglądać wystawę „Rowery”, która powstała z okazji rocznicy opatentowania pierwszego bicyklu w 1817 roku. Można podziwiać eksponaty interaktywne oraz kolekcję 50 pojazdów, jedno- i wielośladów, m.in. rower królowej Holandii, bicykl z kołem o średnicy dwóch metrów, „latające cygaro” i praprzodka Segwaya. Goście mogą zmienić bieg w napędzie rowerowym imponujących rozmiarów, przetestować jazdę na kwadratowych kołach, jazdę z „odwrotną” kierownicą i umiejętność synchronizacji z druga osobą. Dowiedzą się, jak radzono sobie z jazdą pod górę, zanim wynaleziono przerzutkę.

Rower to jeden z najwspanialszych wynalazków wszech czasów. Bez niego podróż poślubna Marie Curie-Skłodowskiej wyglądałaby zupełnie inaczej… Rowery zmieniły – i nadal zmieniają – całe społeczeństwa. Za każdym stoi człowiek i jego historia.

Źródło NCK, PAP Nauka w Polsce

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.