Centrum Nauki Kopernik odwiedziło już 10 milionów osób!
10-milionowym gościem okazał się Szymon Hendler z Poznania, który przybył do nas z żoną Małgosią. Do Warszawy przyjechali po raz pierwszy i swoje kroki skierowali od razu do Kopernika. Na wystawy weszli o godz. 13.05. Byli bardzo zdziwieni, kiedy przy bramkach powitał ich dyrektor naczelny Robert Firmhofer. 10-milionowy zwiedzający otrzymał roczną kartę członkowską Klubu Kopernika i mnóstwo upominków.
Oficjalne otwarcie CNK nastąpiło 5 listopada 2010 roku. Inauguracji działalności towarzyszył "Wielki Wybuch” – multimedialny, plenerowy spektakl w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Boddeke. Budowa CNK pozwoliła zagospodarować związany bezpośrednio z Wisłą fragment miasta. Budynek jest inspirowany tematyką erozji: szklane kratery, ogród na dachu, bryła planetarium. Na początku funkcjonowało tam pięć galerii (Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie cywilizacji, Strefa światła, Bzzz!) i planetarium. Z czasem pojawiły się m.in. nowe wystawy stałe (np. Strefa eksperymentowana czy Teatr Robotyczny) i czasowe (Płyń lub Giń, Obywatele w medycynie, Zmierz się! Powietrze – więcej niż nic).
Obecnie zwiedzający mogą oglądać wystawę „Rowery”, która powstała z okazji rocznicy opatentowania pierwszego bicyklu w 1817 roku. Można podziwiać eksponaty interaktywne oraz kolekcję 50 pojazdów, jedno- i wielośladów, m.in. rower królowej Holandii, bicykl z kołem o średnicy dwóch metrów, „latające cygaro” i praprzodka Segwaya. Goście mogą zmienić bieg w napędzie rowerowym imponujących rozmiarów, przetestować jazdę na kwadratowych kołach, jazdę z „odwrotną” kierownicą i umiejętność synchronizacji z druga osobą. Dowiedzą się, jak radzono sobie z jazdą pod górę, zanim wynaleziono przerzutkę.
Rower to jeden z najwspanialszych wynalazków wszech czasów. Bez niego podróż poślubna Marie Curie-Skłodowskiej wyglądałaby zupełnie inaczej… Rowery zmieniły – i nadal zmieniają – całe społeczeństwa. Za każdym stoi człowiek i jego historia.
Źródło NCK, PAP Nauka w Polsce