"Burza" Krzysztofa Pastora na Dzień Tańca 2020
Takiego Międzynarodowego Dnia Tańca nie było od kiedy w 1982 roku ogłoszono to święto ludzi tańca z inicjatywy Komitetu Tańca Międzynarodowego Instytut Teatralnego pod auspicjami UNESCO. To święto nas wszystkich – tych, którzy sami tańczą, taniec oglądają, kochają go i podziwiają, rozumieją, lub dopiero próbują rozumieć. A nie jest to trudne, bo język tańca ma charakter uniwersalny, pozbawiony barier narodowych.
- Zawód tancerza charakteryzuje się ciężką pracą od początku nauki, która rozpoczyna się bardzo wcześnie i przebiega do końca każdej indywidualnej kariery. Ta kariera trwa bardzo krótko, a tancerz codziennie ryzykuje nagłym przerwaniem jej na skutek wypadku lub choroby. Mimo wszystko jest to jednak najpiękniejsza kariera. Cóż bowiem piękniejszego nad okazywanie ludzkich emocji własnym ciałem, używanie swojego ciała jako instrumentu, przekazywanie publiczności własnej sztuki siłą mięśni, elastycznością stawów, ekspresją instrumentu, który każdy posiada – pisali w 1982 roku ojcowie założyciele Międzynarodowego Dnia Tańca.
Na termin obchodów wybrano 29 kwietnia - dzień urodzin wielkiego reformatora baletu, Jeana-Georges’a Noverre’a (1727-1810), uznawanego powszechnie na ojca nowożytnej sztuki tanecznej.
W obecnym czasie, nazywanym przez niektórych jako era post-ludzka, przeżywamy rozmaite tragedie. Bardziej niż kiedykolwiek celem tańca powinno być więc przypominanie, że ludzkość wciąż istnieje. Taniec nie jest polityczny, ale staje się taki, ponieważ w swojej istocie niesie kontakty międzyludzkie i tym samym odpowiada na różne sytuacje, próbując przywrócić ludzką godność.
Przy ograniczeniach tegorocznej pandemii cały świat taneczny przenosi się do Internetu. Miłośnicy polskiego baletu będą mieli okazję prześledzić losy bohaterów szekspirowskiej „Burzy” w tej tajemniczej i poetyckiej inscenizacji stworzonej przez Krzysztofa Pastora choreografa i dyrektora Polskiego Baletu Narodowego, wyróżnionego w 2017 roku tytułem Wybitny Polak Teraz Polska. „Burza” to wyjątkowy spektakl, który stanowi połączenie choreografii, obrazów, przekazu szekspirowskiego oraz muzyki Purcella, Tallisa i muzyki irańskiej daje niepokojący i inspirujący spektakl który uważany jest za najbardziej tajemniczy z dotychczasowych realizacji naszego choreografa.
Zapraszamy wszystkich miłośników tańca i Polskiego Baletu Narodowego na streaming baletu „Burza” na platformie vod.teatrwielki.pl w środę 29 kwietnia o godzinie 19.00.
Żródło: Teatr Wielki – Opera Narodowa