Sztuczna inteligencja pomoże w diagnozowaniu i leczeniu COVID-19

  • Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach
    Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

Politechnika Śląska i Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach ruszają z nowym projektem łączącym sztuczną inteligencję i tomografię komputerową w walce z koronawirusem. Ich celem jest skrócenie czasu opisu badania, wykrycie niepodejrzanych klinicznie przypadków COVID-19 oraz zebranie dodatkowych danych do udoskonalenia bądź stworzenia nowych schematów diagnostycznych.  

- Najważniejszą ideą jest wsparcie personelu medycznego, który w obliczu pandemii ma przed sobą zupełnie nowe wyzwania. Systemy sztucznej inteligencji mogą być do dyspozycji przez całą dobę, nieustannie, bo przecież zmęczenia czy słabości nie wykazują - wyjaśnia prof. Joanna Polańska, koordynator projektu z Politechniki Śląskiej.

Jak czytamy w komunikacie prasowym PŚ, u wielu chorych zmagających się z COVID-19, rozwija się zapalenie płuc, które może bardzo szybko przechodzić w niewydolność oddechową. Skuteczna diagnostyka oraz identyfikacja pacjentów wysokiego ryzyka są jednak trudne. Specjalny system narzędzi wspartych sztuczną inteligencją może pomóc lekarzom w przeprowadzeniu szybkiej diagnostyki.

- Podpisana umowa z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie to wielka szansa na lepsze zapobieganie rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2, a gigantyczna wartość projektu - ponad 5 milionów złotych - świadczy o niespotykanej dotąd skali badań - podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, lidera konsorcjum.

Na podstawie danych z tomografii komputerowej i innych danych klinicznych, systemy sztucznej inteligencji są w stanie zapewnić prognozy kliniczne, które mogą pomóc lekarzom w codziennej pracy. Co więcej, uzyskane w ten sposób dane pozwolą na ilościowe zestawienie zmian morfologicznych również w innych chorobach, np. POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Dzięki temu możliwe stanie się dokładniejsze monitorowanie chorób, a także prognozowanie ich przebiegu.

Źródło: Materiały prasowe Politechniki Śląskiej

Czytaj także

Najbardziej aktualne informacje o nowościach i promocjach
w naszym sklepie wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.