Stefan Szczepłek Promotorem Polski 2023

  • Sfetan Szczepłek fot. KAKA.media/Teraz Polska
    Sfetan Szczepłek fot. KAKA.media/Teraz Polska

24 października br.  podczas spotkania Klubu „Teraz Polska” na Stadionie Legii Warszawa Stefan Szczepłek odebrał tytuł „Promotor Polski” 2023 w Kategorii Sport z rąk Krzysztofa Przybyła, prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Fragmenty rozmowy z redaktorem Stefanem Szczepłkiem

Moje dziennikarskie początki

Często dziennikarz to jest niespełniony sportowiec, i w moim przypadku tak to było. Grałem w piłkę w drużynie Hutnik Falenica i w reprezentacji Uniwersytetu Warszawskiego. Byłem w koszykarskiej szkółce Legii, ale przy moim wzroście długo miejsca tam nie zagrzałem. W drużynie Uniwersytetu Warszawskiego uprawiałem także biegi średnie. Grałem w Polonii Warszawa w lidze oldboyów. Potem prowadziłem przez lata, po Maćku Petruczenko, drużynę dziennikarską, która nazywała się FC Publikator.

Natomiast dziennikarzem nie zostaje się tak od razu. Zacząłem pracować w tej branży w 1973 roku w nieistniejącym już dzienniku Sztandar Młodych. Zaczynałem od najniższego szczebla, czyli tzw. depeszowca w nocnej redakcji w Domu Słowa Polskiego. To było trochę „przynieś, poleć, pozamiataj”, ale to dobra szkoła dziennikarska. Swój staż liczę od dnia, w którym ukazał się mój pierwszy tekst podpisany imieniem i nazwiskiem. Było to 30 maja 1973 roku – wydrukowano zapowiedź meczu finałowego o Puchar Mistrzów Juventus Turyn - Ajax Amsterdam pod niezwykle ambitnym tytułem „Juventus - drużyna Fiata”. I tak to się zaczęło . Potem, jako tzw. młody zdolny przeszedłem już na pełny etat do tygodnika Piłka Nożna, który przez kilkanaście ostatnich lat XX wieku był najlepiej sprzedającym się pismem sportowym w Polsce. Potem była telewizja, Życie Warszawy, a od 1999 roku jestem w Rzeczpospolitej. I cała historia.

Praca to moje hobby

Praca jest moim hobby i płacą mi za coś, co lubię. Łączę ją zresztą z innym hobby, jakim jest kolekcjonowanie koszulek sportowych. Moja kolekcja ma już prawie tysiąc egzemplarzy, który prezentuje podczas poważnych wystaw w Pałacu Kultury, na Stadionie Narodowym, w Muzeum Etnograficznym,

Czym jest nagroda Promotor Polski?

Fakt, że taką nagrodę otrzymałem jest dla mnie niezwykłym wyróżnieniem. To kwestia odpowiedzialności, bo jestem Promotorem Polski - swojej ojczyzny. Unikam patosu, ale w tym wypadku się nie  da. Na tym godle jest flaga białoczerwona, a to naprawdę zobowiązuje.

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.