Jakub Błaszczykowski z tytułem „Promotor Polski”

  • Kuba Błaszczykowski fot. Kamil Broszko/Teraz Polska
    Kuba Błaszczykowski fot. Kamil Broszko/Teraz Polska

19 października w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa Jakub Błaszczykowski odebrał statuetkę „Promotor Polski” 2023 z Małopolski. Wręczenia dokonali Bogusław Kośmider, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa oraz Krzysztof Przybył, Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.  Laudację wygłosił Piotr Nowacki, doradca Prezydenta RP.

Laureatami tego tytułu zostali także prof. Mateusz Hołda, prof. Krzysztof Ingarden.

W tym roku w Krakowie już po raz czwarty wręczyliśmy statuetki Promotorom z Małopolski. Fundacja nagradza ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój krajupowiedział Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

 

Po otrzymaniu statuetki Kuba Błaszczykowski powiedział:

- Na wstępie chciałem podziękować za ogromne wyróżnienie, jakim jest tytuł Promotora Polski. Ostatnio śmieliśmy się  z małżonką, że kiedy grałem w piłkę, to nie miałem okazji odbierać tylu nagród, co obecnie. Traktuję je jako potwierdzenie, że chyba zrobiłem w swoim życiu więcej dobrych rzeczy niż złych.

Kiedy w 2007 roku wyjechałem do Dortmundu, zderzyłem się z niezbyt pochlebnym postrzeganiem nas, Polaków, jako niezbyt uczciwych i pracowitych. Przychodząc do Borussii sam poczułem się w szatni nie do końca doceniony, tylko dlatego, że pochodziłem z Polski. Natomiast po kilku latach grania, a miałem wtedy przyjemność grać z Robertem Lewandowskim i Łukaszem Piszczkiem, sytuacja całkowicie się zmieniła, darzono mnie szacunkiem. Zmianę nastawienia zaczęli też odczuwać inni Polacy pracujący w Niemczech, bo wreszcie dostrzeżono, że jesteśmy narodem pracowitym, nie przejawiamy postawy roszczeniowej. Mam wrażenie, że w tamtym momencie byliśmy dobrymi ambasadorami polskiego sportu za granicą, dołożyliśmy swoją cegiełkę, do zmiany przekonań o Polakach za granicą. Dziękuję bardzo, gratuluję wszystkim Laureatom i do zobaczenia na szlaku.

Laudację na cześć Kuby Błaszczykowskiego wygłosił Piotr Nowacki, doradca Prezydenta RP.

- Mam zaszczyt przedstawić Państwu sylwetkę wyjątkowego człowieka, którego niejednokrotnie mieliśmy okazję podziwiać, szanować, i który wzbudzał wielokrotnie w naszych sercach emocje podczas swoich występów reprezentując Polskę na wielu wydarzeniach sportowych.

To jeden z najlepszych polskich piłkarzy w historii. Może pochwalić się najdłuższym stażem reprezentacyjnym. Z orłem na piersi grał przez 17 lat, od 2006 roku do 2023 roku i w tym czasie rozegrał 106 spotkań reprezentacyjnych. Od 2010 r. do 2014 r. był kapitanem Polskiej reprezentacji narodowej. Inne sukcesy sportowe są ogólnie znane, ale przypomnę je: mistrz Polski z Wisłą Kraków, dwukrotny mistrz Niemiec z Borussią Dortmund, zdobywca Pucharu i Superpucharu Niemiec, Piłkarz Roku w plebiscycie Piłki Nożnej w roku 2008 i 2010.

Jeszcze przed zakończeniem bogatej, obfitującej w sukcesy sportowe kariery, zaczął udzielać się charytatywnie, chociażby przy takich akcjach jak Szlachetna Paczka czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Założył Fundację Ludzki Gest, której zadaniem jest niesienie pomocy dzieciom i młodym ludziom. Fundacja organizuje m.in. turnieje sportowe i koncerty charytatywne, i w ten sposób zbiera fundusze na leczenie, rehabilitację, pomoc socjalną i rozwój talentów młodych ludzi. Jak powiedział brat naszego Laureata i członek zarządu jego Fundacji – Powody, dla których Kuba angażuje się społecznie są bardzo proste. Niczego nie robi po to, żeby ludzie o nim wiedzieli i żeby mówili, jaki jest dobry. Kiedy był młody, to zawsze powtarzał: „Jak będę miał pieniądze, to będę pomagał ludziom”. I jak widać pomaga i wkłada w to całe swoje serce.

A żeby dać Państwu przykład tego, jakim jest człowiekiem, przytoczę tylko jeden epizod z jego życia, oczywiście dobrze wszystkim znany, szczególnie mieszkańcom naszego miasta Krakowa. Kiedy po zakończeniu kariery międzynarodowej wrócił w styczniu 2019 roku do swojego miasta i do pogrążonej w kłopotach Wisły Kraków, wspomógł klub pożyczką w wysokości 1,33 mln zł oraz podpisał półroczny kontrakt. Zgodnie z warunkami umowy zarabiał 500 zł. miesięcznie, a tę kwotę przekazał na zakup biletów dla dzieci z domów dziecka.

Za wybitne osiągnięcia sportowe, za działalność społeczną i charytatywną oraz upowszechnianie i rozwój sportu wśród dzieci i młodzieży został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Za działalność społeczną otrzymał Order Uśmiechu, Medal Świętego Brata Alberta i Odznakę „Honoris Gratia”.

A dzisiaj Fundacja Polskiego Godła promocyjnego ma zaszczyt przyznać panu Jakubowi Błaszczykowskiemu tytuł „Promotor Polski” w uznaniu jego sukcesów sportowych, promocji Polski na arenie międzynarodowej oraz zaangażowanie w działalność społeczną i pomoc potrzebującym. Wielkie gratulacje Panie Jakubie.

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.