Sean Penn pomaga w Krakowie uchodźcom z Ukrainy

  • Fot. mat. prasowe Krakow.pl/Bogusław Świerzowski
    Fot. mat. prasowe Krakow.pl/Bogusław Świerzowski

Sean Penn – amerykański aktor, reżyser, współzałożyciel i prezes fundacji Community Organized Relief Effort (CORE) przybył dziś do Krakowa, aby podjąć współpracę w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy.

 

CORE już działa w Lublinie i Rzeszowie, skupiając się na zapewnianiu uchodźcom środków higieny, koców termicznych, a także dostępu do jedzenia, wody, bezpiecznego transportu i schronienia.  

W dniu ataku Rosji na Ukrainę Sean Penn był Kijowie, gdyż kręcił film dokumentalny o wojnie obronnej przeciwko Rosji. Dotarł na granicę polsko – ukraińską i z tej perspektywy zapoznał się z sytuacją uchodźców.

- To było dla mnie zadziwiające. Prawie we wszystkich tych samochodach były kobiety i dzieci, niektóre w grupach, niekiedy po prostu matka z dzieckiem. W niektórych przypadkach ojciec po prostu podrzucał je na granicę i wracał, ponieważ mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat nie wolno wyjeżdżać z kraju, muszą pozostać i walczyć przeciwko Rosji — tak relacjonował Penn  swoją podróż na granicę w wywiadzie dla CNN.

Dziś Sean Penn odwiedził punkt relokacyjno - informacyjny na Dworcu Głównym w Krakowie a następnie spotkał się z prezydentem Jackiem Majchrowskim i podpisał  porozumienie o współpracy.  

  

– Byliśmy wszyscy przekonani, że w Europie tak ciężko doświadczonej w trakcie II wojny światowej, naszemu pokoleniu nigdy nie przyjdzie spotkać się tak bezpośrednio z bestialstwem wojny. Niestety stało się inaczej. Ale mówi się też, że w przyrodzie zawsze zachowana jest równowaga: mamy do czynienia z niewyobrażalnym złem, ale też ostatnie tygodnie pokazały nam ile jest w nas dobra – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i podkreślił, że miasto stara się zapewnić pomoc uchodźcom.  – Chciałbym podziękować mieszkańcom za to dobro, za pomoc, która była i nadal jest wielka. Chciałbym przede wszystkim  podziękować fundacji za wszystkie podejmowanie działania – zaznaczył prezydent Krakowa.

 – Mamy do czynienia z sytuacją kryzysową, w której żaden rząd nie jest w stanie sobie poradzić samodzielnie. Z podobnymi sytuacjami w naszej działalności mieliśmy już do czynienia wcześniej i dlatego rozbudowujemy sieć współpracy o swoich ekspertów, których tutaj już mamy, ale również staramy się rozwijać sieć współpracowników polskich – tutaj na miejscu – powiedział Sean Penn. Zwrócił też uwagę, że aktualnie mamy do czynienia z sytuacjami bardzo często łamiącymi serca. To ogromny kryzys dla całego świata.

– Jestem przekonany, że w tej sytuacji sektory prywatny i publiczny muszą ze sobą działać. My jako organizacja będziemy ich w tych wysiłkach wspierać zarówno organizacyjnie, jak i finansowo, teraz i w przyszłości. Chciałbym podziękować Polakom, którzy przyjmują uchodźców do siebie – podkreślił Sean Penn i zapewnił o długofalowej współpracy z prezydentem i służbami miejskimi oraz o wspieraniu wolontariuszy.   

W wydarzeniu w magistracie udział wzięli wiceprezydent Andrzej Kulig oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa zaangażowani w pracę na rzecz uchodźców z Ukrainy.

 – Jesteśmy wdzięczni fundacji CORE, która przynosi ze sobą know how. To jest niezwykle ważne w tej sytuacji. Ta współpraca z fundacją będzie codziennym wsparciem, polegającym na podawaniu ręki, a także na reagowaniu przy rozwiązywaniu drobnych problemów czy też głębszych kryzysów. Jest to pierwsza duża fundacja, która wyciągnęła do nas – jako do miasta, ale i mieszkańców – pomocną dłoń. Dziękujemy za to – powiedział wiceprezydent Andrzej Kulig.

Współpraca CORE z Krakowem

Celem zawartego porozumienia jest udzielanie pomocy humanitarnej ukraińskim uchodźcom podróżującym przez Kraków i osiedlającym się w mieście oraz wspieranie w tym zakresie Krakowa. Współpraca będzie dotyczyć wsparcia finansowego działań wolontariuszy i pracowników obsługujących magazyny, punkt relokacyjno-informacyjny na Dworcu Głównym oraz wykonujących rozmaite działania pomocowe oraz wiedzy technicznej niezbędnej przy koordynacji prac wolontariuszy. Fundacja deklaruje także pomoc nieformalnie działającym centrom dla uchodźców w Krakowie oraz wsparcie w zabezpieczaniu pojawiających się potrzeb.

Międzynarodowa działalność CORE

CORE (Community Organized Relief Effort) to organizacja non-profit założona przez Seana Penna w odpowiedzi na trzęsienie ziemi w Haiti w 2010 r. Prowadząc działania pomocowe na Haiti organizacja zatrudniła prawie 350 osób, z czego 95 procent stanowili Haitańczycy. Udzielono pomocy 500 tys.  pacjentów w dwóch przychodniach lokalnych, zapewniając bezpłatną pomoc w nagłych wypadkach i podstawową opiekę medyczną za symboliczną kwotę. W klinikach tych prowadzono też szeroko zakrojone kampanie edukacyjne na temat zdrowia i higieny. Od 2020 roku CORE zatrudnia na Haiti zespół ponad 100 osób pracujących na rzecz odbudowy społeczności.

W marcu 2020 r. w związku z pandemią, CORE rozpoczęła przeprowadzanie bezpłatnych testów na obecność COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Od czerwca 2020 roku CORE zatrudnia prawie 1000 osób pracujących nad odpowiedzią  na COVID-19 w 45 ośrodkach badawczych, w tym 10 ośrodkach mobilnych, w całych Stanach Zjednoczonych.

Obecnie CORE działa w Polsce, wspierając najpilniejsze potrzeby uchodźców z Ukrainy.

Źródło Krakow.pl

 

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.