Polacy walczą o Oscary! Nominacje za film „Sukienka” i dla Janusza Kamińskiego
Współfinansowany przez PISF film „Sukienka” Tadeusza Łysiaka otrzymał nominację do Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski. Szansę na Oscara ma również polski operator Janusz Kamiński za zdjęcia do filmu „West Side Story”. 94. gala rozdania tych prestiżowych nagród odbędzie się 27 marca br.
Obraz Tadeusza Łysiaka miał swoją premierę na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym i od tamtej pory otrzymał dużą liczbę nagród oraz wyróżnień na całym świecie. Wśród najważniejszych są: Best Narrative Short Award na Atlanta Film Festival, Director’s Choice Award na Thomas Edison Film Festival czy Best Student Film na Sao Paulo Film Festival. Ponadto film zdobył również statuetkę dla najlepszego studenckiego filmu krótkometrażowego IN THE PALACE Short Film Festival, zwyciężył w konkursie Let’s Include podczas Bengaluru International Short Film Festival w Indiach, a także został nagrodzony na Rhode Island International Film Festival w kategorii Najlepsza Aktorka za główną rolę Anny Dzieduszyckiej. Był również w oficjalnej selekcji międzynarodowych festiwali w Brukseli, Karlowych Warach, Odense, Clermont-Ferrand czy Moskwie, a także polskich: Kameralne Lato w Radomiu oraz Młodzi i Film w Koszalinie.
„Sukienka” opowiada historię pracującej w przydrożnym motelu Julii, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo skrywane przez kobietę pragnienia dają o sobie znać. Ale nie jest to tylko historia kobiety spotykającej mężczyznę. Julia jest fizycznie odmienna od otaczającego ją społeczeństwa, jest niskorosła, przez co w swoim życiu doświadczyła wielu przykrości. To wbrew pozorom uniwersalna opowieść o tęsknocie bez względu na dzielące nas bariery i różnice. - Kiedy mając 16 lat pomyślałem sobie, że będę chciał zostać reżyserem filmowym, wyobrażałem sobie, że kiedyś będę nominowany do Oscara i było to dla mnie marzeniem absolutnym, niedoścignionym, wyśnionym i nierealnym. A wczoraj nasz film Sukienka / The Dress został nominowany do Oscara. Kiedy się obudzę? - mówi Tadeusz Łysiak.
W rolach głównych wystąpili: Anna Dzieduszycka, Dorota Pomykała, Szymon Piotr Warszawski, a także Andrzej Glazer i Lea Oleksiak. Tadeusz Łysiak jest nie tylko reżyserem filmu, ale również autorem scenariusza. Za montaż odpowiada Mariusz Gos, za muzykę Jan Ignacy Królikowski, a autorem zdjęć jest Konrad Bloch.
Janusz Kamiński z szansą na trzeciego Oscara
Nominacja do Oscara za najlepsze zdjęcia do filmu Stevena Spielberga „West Side Story” to dla Janusza Kamińskiego, polskiego operatora od lat pracującego w Hollywood, szansa na trzecią w karierze statuetkę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Wcześniej zdobył ją za filmy: „Lista Schindlera” i „Szeregowiec Ryan”, również w reżyserii Stevena Spielberga.
Ponadto był jeszcze czterokrotnie nominowany do Oscara za zdjęcia do filmów: „Amistad”, „Motyl i skafander”, „Czas wojny” oraz „Lincoln”. Jest także laureatem nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) i Brytyjskiego Stowarzyszenia Operatorów (obie za „Listę Schindlera”).
Film nieanglojęzyczny
Dotychczas polskie filmy najczęściej obecne były podczas gal oscarowych za sprawą kategorii „film nieanglojęzyczny”. Wprowadzono ją po raz pierwszy do 29. edycji Nagród Akademii Filmowej, której ceremonia odbyła się w 1957 roku. Wcześniej, na przełomie lat 1948–1956, ośmiokrotnie nagrodzono filmy zagraniczne Oscarem honorowym lub specjalnym. Statuetka wręczana jest zawsze reżyserowi, aczkolwiek za oficjalnego zdobywcę nagrody uznaje się kraj, z którego pochodzi zwycięski film.
Dotychczas polskie produkcje znalazły się w gronie nominowanych dwunastokrotnie – pierwszy raz w 1964 roku (Nóż w wodzie Romana Polańskiego), ostatni – w 2020 roku (Boże Ciało Jana Komasy). Film Ida Pawła Pawlikowskiego jest pierwszym polskim filmem i jak dotąd jedynym, który zwyciężył w tej kategorii.
Nagroda Akademii Filmowej
Nagroda Akademii Filmowej, znana też jako Oscar, jest przyznawana corocznie przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Pierwsze rozdanie nagród odbyło się w 1929. Oscarami nagradzane są filmy, które w poprzedzającym roku kalendarzowym były wyświetlane w amerykańskich kinach. Z wyłączeniem jednej kategorii, najlepszego filmu międzynarodowego (wcześniej: nieanglojęzycznego) właśnie, Oscary przyznawane są przeważnie filmom anglojęzycznym. Od 2002 r. ceremonia rozdania Oscarów odbywa się w Dolby Theatre w Hollywood (wcześniej teatr ten nosił nazwę Kodak Theatre). Oscary są uznawane za najbardziej prestiżową nagrodę filmową.