Muzeum Narodowe w Warszawie, czyli kultura wysoka dla każdego. Szczególnie w wakacje!
Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wakacyjną podróż do różnych epok i kultur. Czekają na Ciebie nasze wystawy czasowe i prezentacje w stałych galeriach, a także towarzyszące im wykłady, oprowadzania i warsztaty. Dodatkową atrakcją jest kino letnie na Dziedzińcu Lorentza.
Wśród propozycji edukacyjnych zaplanowano m.in. spotkania, na których porozmawiamy o ekologii i miejscu człowieka w przyrodzie. Tuż przed zakończeniem igrzysk olimpijskich w Tokio zapraszamy na „starożytne ćwiczenia gimnastyczne” w muzealnym ogrodzie. Spacer architektoniczny po Warszawie na pewno zainteresuje wszystkich kochających stolicę, a dla osób pragnących zgłębiać tajniki sztuk plastycznych zaplanowano warsztaty malarskie i ceramiczne. To jeszcze nie wszystko! Wizyty w muzealnych magazynach i w pracowniach współczesnych artystek na pewno rozpalą wyobraźnię niejednego miłośnika sztuki. Kinomanów zapraszamy na plenerowe seanse filmowe do końca sierpnia otwartego. Pełen program wydarzeń znajduje się na stronie internetowej Muzeum. Udział w części spotkań jest bezpłatny.
Bilińska
Wystawa Artystka. Anna Bilińska 1854–1893 w Gmachu Głównym MNW opowiada o dziele i talencie, ale również o determinacji i ciężkiej pracy jednej z najważniejszych polskich malarek XIX wieku, która osiągnęła międzynarodową sławę. Jej twórczość była prezentowana na najważniejszych europejskich wystawach i doceniania przez krytyków sztuki.
Malarstwo Dunikowskiego w Królikarni
Xawery Dunikowski.Malarstwo w Muzeum Rzeźby w Królikarni to pierwsza ekspozycja w całości poświęcona malarstwu Xawerego Dunikowskiego. Jego twórczość rzeźbiarska jest powszechnie znana, ale o tym, że był również malarzem, wiedzą nieliczni. Niektóre obrazy i szkice Dunikowskiego są prezentowane po raz pierwszy, inne nie były pokazywane publicznie od kilkudziesięciu lat.
Polska według Ryszarda Kai
Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza na wystawę prezentującą plakaty Ryszarda Kai ze słynnej serii „Polska”. Ich projekty powstawały w latach 2012–2019. Cykl jest swoistym zapisem podróży z różnych okresów życia artysty, a zarazem przywołaniem jego prywatnych wspomnień.
Bogactwo galerii stałych
Sztuka starożytna, średniowieczne malowidła, rzeźby i ołtarze, przepych dworskich rezydencji z XVII i XVIII wieku, arcydzieła polskiego malarstwa XIX wieku i wspomnienia z PRL-u – to wszystko i jeszcze więcej czeka w sześciu galeriach stałych Muzeum. Zapraszamy do Galerii Sztuki Starożytnej, Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Wzornictwa Polskiego.