Matula są! Obraz Chełmońskiego pokazany publicznie po 150 latach

  • fot. Teraz Polska
    fot. Teraz Polska

W Domu Aukcyjnym Desa Unicum zaprezentowano publicznie pierwszy raz od ponad 150 lat obraz zatytułowany „Matula są!”. Został on namalowany przez Józefa Chełmońskiego w 1871 roku, a więc należy do prac młodzieńczych artysty, które początkowo nie zyskiwały uznania. Malarz pokazał go w maju 1871 roku na Wystawie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i tym razem obraz spodobał się bardzo, nawet nauczycielowi Wojciechowi Gersonowi.

Na łamach „Opiekuna Domowego” (1871, nr 28, s. 220) zamieszczono przychylny opis dzieła: „Mamy przed sobą wdzięczny i pełen prostoty obrazek rodzajowy. Krajobraz oddycha świeżością, niebo jasne, pogodne, białe obłoczki gonią jedne za drugimi, wietrzyk drobny pochyla ku ziemi ciężkie zbożem kłosy. Po lewej stronie obrazu, na dalszym planie, ukazuje się szereg żniwiarzy pochylonych pracą. Po prawej dwoje dzieci wiejskich, brat i siostra, bawi się swobodnie na miedzy rozgraniczającej łany zboża. Na twarzach tych dzieci maluje się szczęście bezwiedne, harmonizujące zupełnie z rozkoszą rozlaną w naturze. Chłopiec starszy, wspinając się na palcach ponad kłosy, zapewne dla uchwycenia barwnego motyla, spostrzega w oddali matkę i o tym radosnym fakcie zawiadamia młodszą siostrzyczkę, oczekując na rezultat polowania. Słowa ‘są matula’ będące tytułem obrazu, zawisły wyraźnie na ustach chłopczyka. Utwór ten nie potrzebuje podpisu, tyle w nim prawdziwego i odpowiedniego do przedstawianej chwili wyrazu”.

Tematyka obrazów Chełmońskiego dotyczyła wyłącznie polskiego (mazowieckiego i ukraińskiego) pejzażu oraz wiejskiej sceny rodzajowej. Polski krajobraz zyskiwał u Chełmońskiego specjalną mowę, a ojczyzna była przez niego rozumiana jako ziemia i istniejąca poza czasem życiodajna potęga.

Na wystawie w Zachęcie obraz zyskał przychylność także warszawskiej publiczności. Znalazł od razu nabywcę, jednak nie wiadomo do czyjej kolekcji trafił. Poszukiwano go bezskutecznie poprzez anonse prasowe w roku 1890  i w 1907,  przy okazji  organizacji  indywidualnych wystaw Chełmońskiego. Praca pojawiła się dopiero w 1944 roku podczas inwentaryzacji warszawskiego antykwariatu „Skarbiec”  i pozostawała w prywatnej kolekcji jego właścicielki Wandy Czernic-Żalińskiej do śmierci w 1986 roku.

Potem znów losy dzieła nie są znane, aż do 10 marca 2024 roku, dnia publicznej prezentacji w Domu Aukcyjnym Desa Unicum. Obraz został sprzedany na aukcji w dniu 21 marca br. za kwotę 1 350 000 zł. Za zgodą nowego właściciela zostanie pokazany jesienią tego roku podczas monograficznej wystawy o Chełmońskim, organizowanej wspólnie przez  Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

 

Obraz „Matula są!”, 1871

olej/płótno, 28 x 40 cm

sygnowany i datowany l.d.: 'Józef Chełmoński | 1871

Źródło Desa.pl 

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.