Inteligentna rozrywka dla dzieci – Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na ferie zimowe online

W tym roku większość z nas spędzi ferie zimowe w domu. Można jednak odbyć niezwykłą podróż i odkryć sztukę. Tym razem jest to oferta skierowana do dzieci. Codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 10.00 na stronie internetowej i profilu MNW na Facebooku będą czekały zagadki i zadania, warsztaty oraz słuchowiska. MNW zaprasza dzieci i opiekunów do wspólnej zabawy. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Warsztaty online przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat. Odbywają się na platformie Zoom i trwają ok. 50 minut. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Na każdych zajęciach może być obecny tłumacz Polskiego Języka Migowego - wniosek należy złożyć na dwa dni przed terminem wybranych zajęć (mkochlewska@mnw.art.pl, w tytule wiadomości prosimy wpisać: Ferie z MNW i nazwę warsztatu online).

Słuchowiska oraz karty pracy i druki edukacyjne będą ogólnodostępne – zostaną opublikowane zgodnie z harmonogramem na profilu MNW na Facebooku i stronie internetowej Muzeum.

HARMONOGRAM

PIERWSZY TYDZIEŃ FERII

4.01.2021 / poniedziałek / 10.00 / SZTUKA INSPIROWANA GÓRAMI / materiały edukacyjne do pobrania / opracowała Zofia Załęska. Kiedy myślimy o zimie, większości z nas od razu na myśl przychodzą góry. Jedni wybierają się tam na piesze wycieczki, inni jeżdżą na sankach czy nartach. Dla artystów góry to inspiracja. Z nami poznasz styl, który stworzył Stanisław Witkiewicz, gdy wyjechał na południe Polski, aby podreperować swoje zdrowie. Inspirował się górami, podtatrzańskim folklorem, Zakopanem, w którym osiadł na długie lata.

-------------------

REKLAMA

-------------------

5.01.2021 / wtorek / 10.00 / W POSZUKIWANIU RZEŹBY / słuchowisko / opowiada Rita Twardziak. Poznajcie chłopca o imieniu Ksawery, który przeżył niezwykłą przygodę w Muzeum. Otóż rzeźby z Parku Rzeźby w Królikarni niespodziewanie ożyły i poprosiły go o pomoc. Czy Ksawery odnajdzie zaginioną rzeźbę? Kogo spotka na swojej drodze i kto mu pomoże? Kim są kurator i konserwator oraz jaki mają związek z tą historią? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na małego detektywa?

6.01.2021 / środa / 10.00 / MĘDRCY ŚWIATA, MONARCHOWIE / warsztaty  online na żywo / obowiązują zapisy / prowadzi Zofia Załęska. W jaki sposób artyści wyobrażali sobie Mędrców, o których Biblia wspomina, że przybyli ze Wschodu i ofiarowali dary małemu Jezusowi? Czy na pewno było ich trzech? I czy byli to magowie, królowie, a może uczeni? Jakie dary przywieźli nowonarodzonemu Dzieciątku?

7.01.2021 / czwartek / 10.00 / O PTAKACH ZIMĄ / materiały edukacyjne do pobrania / opracowała Karolina Goska. Marzycie o białej zimie? Macie ochotę na zabawy na białym puchu? Zastanawiacie się, których kolorów użyć do namalowania śniegu? Zapraszamy na zimowe zabawy z „zimnym” pejzażem! Przy okazji odkryjecie nazwisko pewnego znanego polskiego malarza.

8.01.2021 / piątek / 10.00 / ZIMOWA WYPRAWA W GÓRY / warszaty online na żywo / obowiązują zapisy / prowadzi Romualda Radwańska. Góry zawsze fascynowały artystów. Malarze z pasją oddawali się górskim wędrówkom, niebezpiecznej wspinaczce, często przecierali nowe szlaki. Wyruszymy na zimową wyprawę w góry tropem artystów, aby poznać ich sposoby na uwiecznienie piękna gór.

-------------------

KOMUNIKAT

Jeśli chcesz, by Twoja firma mogła oznaczyć produkty i usługi Godłem „Teraz Polska”, weź udział w Konkursie „Teraz Polska”. Skontaktuj się z organizatorem! (tel. 22 826 01 91, e-mail: konkurs@terazpolska.pl)

-------------------

9.01.2021 / sobota / 10.00 / ZIMOWA KRÓLIKARNIA / materiały edukacyjne do pobrania / opracowała Aleksandra Górecka. Czy wiecie, że Park Rzeźby w Królikarni zmienia się zimą? Nie tylko spadają liście z drzew, a zwierzęta zapadają w zimowy sen. Rzeźby też się trochę zmieniają. W jaki sposób? Przekonacie się, rozwiązując przygotowane zadania. Jedno jest pewne: zima to trudny czas zarówno dla natury, jak i dla nieożywionych przedmiotów – wymaga specjalnych przygotowań.

DRUGI TYDZIEŃ FERII

11.01.2021 / poniedziałek / 10.00 / MITY DAWNIEJ I DZIŚ / materiały edukacyjne do pobrania / opracowała Wioletta Cicha. Mit to opowieść o bogach, demonach, wielkich bohaterach i nadzwyczajnych wydarzeniach. W muzealnej kolekcji znajdziecie wiele dzieł odnoszących się do tradycji greckich i rzymskich. Czy znacie jakieś mity? Czy słyszeliście o królu Midasie lub Achillesie? Przygotujcie klocki, kredki i ołówki.

12.01.2021 / wtorek / 10.00 / ZAGUBIENI W OBRAZACH / słuchowisko / opowiada Rita Twardziak. Pewnego zimowego dnia Ksawery wybrał się ze swoją mama i młodszą siostrą Olgą do Muzeum. Co robił w tym razem? Jakie miał przygody? Kogo spotkał na swojej drodze? I jaką rolę w tych perypetiach odegrała Olga? Tego wszystkiego dowiecie się słuchając kolejnej muzealnej opowieści.

-------------------

KOMUNIKAT

Dla kogo jest Konkurs "Teraz Polska"

Nie jest ważne, czy prowadzisz firmę małą, czy dużą. Ważny jest dobry produkt lub usługa.

A wygrana w Konkursie „Teraz Polska” pozwala na korzystanie z najefektywniejszego znaku promocyjnego – Godła „Teraz Polska”. Jest to szczególnie przydatne obecnie, w dobie pandemii.

W Konkursie mogą wziąć udział firmy, które:

- działają na rynku od minimum 12 miesięcy,

- oferują produkty i usługi wysokiej jakości.

Wśród laureatów są zarówno małe, lokalne firmy, jak i krajowi potentaci.

-------------------

13.01.2021 / środa / 10.00 / MODA W OKRESIE STAROŻYTNOŚCI / warsztaty online na żywo / obowiązują zapisy / prowadzi Magdalena Bialic. Peruki, złote paznokcie i mocny makijaż w Egipcie, kolorowe stroje i wymyślne diademy w Grecji, a dodatkowo „gniazdo os” na głowie w Rzymie. Jeśli ktoś z Was myśli, że moda w starożytności była nudna i nijaka, to bardzo się myli. Zapraszamy na opowieść o strojach, urodzie i higienie w czasach starożytnych.

14.01.2021 / czwartek / 10.00 / JAK WYRZEŹBIĆ ZWIERZĘ / materiały edukacyjne do pobrania / opracowała Aleksandra Górecka. Bycie rzeźbiarzem to nie lada wyzwanie. Nie wystarczy tylko siła potrzebna do przenoszenia ciężarów. Przydadzą się także cierpliwość, wytrwałość, dobra znajomość materiałów, narzędzi i umiejętność uważnego obserwowania natury. A czy łatwo jest wyrzeźbić zwierzę? Jak pracuje rzeźbiarz? Jakich narzędzi potrzebuje do swojej pracy?

15.01.2021 / piątek / 10.00 / PISMO W STAROŻYTNOŚCI / warsztaty online na żywo / obowiązują zapisy / prowadzi Beata Staniszewska. Weź proszę kartkę i zapisz na niej swoje imię. Litery, które właśnie nakreśliłeś nie zawsze tak wyglądały, a starożytni Egipcjanie czy Sumerowie w ogóle ich nie znali! Pomimo to potrafili zapisać imię, zaklęcie czy tekst naukowy. Zapraszamy na warsztaty, na których dowiemy się jak pisano w dawnych czasach. Wcielimy się także w starożytnych pisarzy.

16.01.2021 / sobota / 10.00 / TAJEMNICE MNW / materiały edukacyjne do pobrania / opracowała Monika Bryzek. Muzeum Narodowe w Warszawie ma już 159 lat! Muzealna kolekcja liczy ok. 830 tysięcy obiektów. Dużo, prawda? Czy znacie dobrze losy Muzeum? Czy widzieliście już wszystkie dzieła sztuki w nim zgromadzone? MNW to nie tylko obrazy i rzeźby, ale też grafika, meble, monety, stroje, a nawet zabawki. Mieści się w Alejach Jerozolimskich w Warszawie, w centrum miasta. Zapraszamy na spacer wokół budynku i do odkrywania jego tajemnic.

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.