Igrzyska paraolimpijskie dobiegły końca. Polacy zdobyli 25 medali

  • Piotr Kosewicz, złoty medalista w rzucie dyskiem, fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski
    Piotr Kosewicz, złoty medalista w rzucie dyskiem, fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski
5 września zakończyły się igrzyska paraolimpijskie. Na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie wśród licznych kamer, mikrofonów i aparatów na sportowców czekało wielu kibiców z transparentami powitalnymi. Reprezentanci Polski przywieźli z Tokio 25 medali (siedem złotych, sześć srebrnych i dwanaście brązowych). I chociaż wydaje się, że to całkiem dobry rezultat, to najsłabszy wynik biało-czerwonych w historii.

Paraolimpiada w Tokio rozpoczęła się dla polskiej kadry fantastycznie. Już drugiego dnia zmagań kolarze torowi Marcin Polak i jego pilot Michał Ładosz zdobyli pierwszy medal dla Polski. Do zwycięskiego, brązowego duetu kilka godzin później dołączył ze srebrem Adrian Castro, który triumfował w indywidualnym turnieju szpadzistów grupy B.

Kolejnego dnia pierwszy raz usłyszeliśmy Mazurka Dąbrowskiego w Tokio. Róża Kozakowska wygrała zawody w rzucie maczugą (F32), pobijając rekord świata z wynikiem 28,74 m. Kilka dni później Kozakowska zdobyła jeszcze srebrny medal w pchnięciu kulą. W jednym starcie pobiła dwa rekordy świata, ale jeszcze lepsza od niej była Anasasiia Moskalenko. Te sukcesy spowodowały, że stała się wizytówką polskich sportowców na igrzyskach paraolimpijskich.

Dwa medale z Tokio przywieźli również nasi tenisiści stołowi: Natalia Partyka, Karolina Pęk i Rafał Czuper. Panie wywalczyły złoto i brąz, a Rafał Czuper srebro i brąz.

Od lewej: Natalia Partyka i Karolina Pęk oraz Barbara Bieganowska-Zając, fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Polskę podczas XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio reprezentowało 89 zawodników i zawodniczek, którzy walczyli o medale w 12 dyscyplinach. Polskie medale na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio 2020:

  • Złoto (7): Róża Kozakowska (lekkoatletyka), Patryk Chojnowski (tenis stołowy), Piotr Kosewicz (lekkoatletyka), Barbara Bieganowska-Zając (lekkoatletyka), Karolina Kucharczyk (lekkoatletyka), Karolina Pęk, Natalia Partyka (tenis stołowy), Renata Śliwińska (pchnięciu kulą klasa F40)
  • Srebro (6): Adrian Castro (szermierka), Michał Derus (lekkoatletyka), Rafał Czuper (tenis stołowy), Lucyna Kornobys (lekkoatletyka), Róża Kozakowska (lekkoatletyka), Szymon Sowiński (strzelectwo)
  • Brąz (12): Marcin Polak i Michał Ładosz (kolarstwo torowe), Justyna Kozdryk (podnoszenie ciężarów), Lech Stoltman (lekkoatletyka), Maksym Chudzicki (tenis stołowy), Karolina Pęk (tenis stołowy), Natalia Partyka (tenis stołowy), Marzena Zięba (podnoszenie ciężarów), Renata Kałuża (kolarstwo), Oliwia Jabłońska (pływanie), Rafał Czuper, Tomasz Jakimczuk (tenis stołowy), Maciej Lepiato (lekkoatletyka), Alicja Jeromin (lekkoatletyka). 


Od lewej: Rafał Czuper i Patryk Chojnowski, fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Bezkonkurencyjnym liderem klasyfikacji medalowej igrzysk paraolimpijskich są Chiny, których reprezentanci zdobyli ponad 200 medali, w tym 96 złotych. Na drugiej pozycji uplasowała się Wielka Brytania z "zaledwie" 41 złotymi i 124 medalami łącznie, a tuż za nią USA ze 37 złotymi i 104 krążkami łącznie. Nasza drużyna z 25 medalami zajęła 17. miejsce w rankingu.

Polscy paraolimpijczycy przywieźli o dziewięć medali więcej niż olimpijczycy. Jednak biorąc pod uwagę nasze wcześniejsze starty, to nie mamy powodów do radości. Tegoroczny wynik był najgorszym w całej historii polskiej reprezentacji paraolimpijskiej – zdobyliśmy jeszcze o 5 medali mniej niż podczas dotychczas najgorszych igrzysk w Pekinie w 2008 roku. Drugim najgorszym pod tym względem wynikiem były igrzyska 1992. Wówczas Polskę reprezentowało 40 sportowców, którzy zdobyli w sumie 32 medale.

Najlepszym wynikiem w historii polskich startów była igrzyska letnie w 1980 roku. W 489 konkurencjach i 13 dyscyplinach Polska zdobyła aż 177 krążków! W rankingu ustąpiła jedynie Stanom Zjednoczonym. Z taką samą liczbą złotych medali Amerykanie wyprzedzili nas dzięki krążkom srebrnego koloru.

Źródło: sportowy24.pl, paralympic.org

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.