Dwa operowe Oscary dla Polaków

  • Andrzej Filończyk fot. Krzysztof Biliński
    Andrzej Filończyk fot. Krzysztof Biliński

W czwartek 9 listopada br. wręczono tegoroczne International Opera Awards. Uroczystość odbyła się po raz pierwszy w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Baryton Andrzej Filończyk otrzymał nagrodę dla Najlepszego Młodego Śpiewaka a Jawnuta Stanisława Moniuszki wystawiona przez Teatr Wielki z Poznania została wyróżniona w kategorii Dzieło odkryte na nowo.

 


Andrzej Filończyk odbiera nagrodę dla Najlepszego młodego śpiewaka sezonu, fot. Krzysztof Biliński/Teatr Wielki-Opera Narodowa

- To wielki zaszczyt, ale teraz czuję też wielką odpowiedzialność, przewodząc młodym śpiewakom i śpiewaczkom ku przyszłości opery, która jawi się jako bardzo skomplikowana. – powiedział Andrzej Filończyk, który przyjechał do Warszawy zwalniając się z prób do „Rycerskości wieśniaczej” i „Pajaców” na deskach Royal Opera House. Baryton zaznaczył, że dla młodego artysty tak wielkie wyróżnienie jest tylko pierwszym krokiem, pozwalającym na wzniesienie się wyżej, motywacją do wykonania ciężkiej pracy, która pozwoli wznieść się na wyżyny wokalistyki.

Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektorka Teatru Wielkiego w Poznaniu odbiera nagrodę za wysatwienie Jawnuty Stanisława Moniuszki, fot. Krzysztof Biliński/Teatr Wielki-Opera Narodowa

Przyjmując nagrodę za wystawienie Jawnuty Stanisława Moniuszki Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektorka Teatru Wielkiego w Poznaniu powiedziała: -  Jest to dla nas nie tylko bardzo ważne wyróżnienie, to przede wszystkim motywacja do dalszych działań, rozwijania współczesnego teatru operowego, w którym nie tylko doświadczamy piękna, ale przede wszystkim stawiamy pytania. Sztuka pozwala nam odnaleźć odpowiedź na zadane przez nas pytania.

 

fot. Krzysztof Biliński/Teatr Wielki-Opera Narodowa

- Szanowni Państwo, ja kocham operę, bo prawie każdego dnia o godzinie 19 czas się tu zatrzymuje, a my zostajemy przeniesieni do innej rzeczywistości, pełnej piękna, nowych znaczeń i wartości intelektualnych. Te wartości to to, co nasza publiczność zabiera ze sobą do domu, wartości, które wzbogacają jej życie. To jest cel nas wszystkich pracujących w tym teatrze./…/ I to pozwala nam wierzyć w przyszłość opery. Patrzymy w nią z nadzieją i radością, bo kochamy operę i rozumiemy ją jako jeden z najważniejszych i najpiękniejszych filarów tego, co nazywamy kulturą europejską. Cieszymy się, że jesteśmy jej częścią.  – powiedział na rozpoczęciu uroczystości Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.


Przyznawane już od dziesięciu lat International Opera Awards, zwane także „Operowymi Oskarami”, to najbardziej prestiżowe wyróżnienia w świecie opery. Poza uhonorowaniem talentów operowych z całego świata, celem inicjatywy jest gromadzenie środków na stypendia przyznawane przez Opera Awards Foundation młodym artystom. Wyboru finalistów i finalistek dokonuje międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą krytycy, osoby odpowiedzialne za zarządzanie instytucjami operowymi oraz wykonawcy z 20 krajów świata.
Ceremonię można oglądać na platfomie OperaVision. Zapis gali jest dostępny do 21 grudnia 2023.

Zwycięzcy i zwyciężczynie International Opera Awards 2023

Dyrygent

Antonio Pappano

Scenograf
Lizzie Clachan

Reżyser
Barrie Kosky

Równe szanse i wpływ społeczny
La Monnaie/De Munt

Najlepsza śpiewaczka
Aigul Akhmetshina

Festiwal
Festiwal d’Aix-en-Provence

Wybitny lider
Stéphane Lissner

Całokształt osiągnięć artystycznych
Marilyn Horne

Najlepszy śpiewak
Michael Spyres

Nowa inscenizacja
Wojna i pokój (Opera Bawarska/Tcherniakov)

Teatr operowy
Opera Bawarska

Nagroda czytelników (przyznawana przez magazyn Opera)
Nadine Sierra

Mecenat
The Sullivan Foundation

Nagranie (pełne dzieło operowe
Mercadante: Il proscritto (Opera Rara)

Nagranie (recital solowy)
Lisette Oropesa, French Bel Canto Arias (Pentatone)

Dzieło odkryte na nowo
Stanisław Moniuszko: Jawnuta (Teatr Wielki, Poznań)

Zrównoważony rozwój

Holenderska Opera Narodowa

Prapremiera
Alexander Raskatov: Folwark zwierzęcy (Holenderska Opera Narodowa)

Najlepszy młody śpiewak
Andrzej Filończyk


 

Andrzej Filończyk (ur. 1994 we Wrocławiu) – śpiewak operowy (baryton).

W roku 2017 ukończył studia i został absolwentem klasy śpiewu prof. Bogdana Makala na Akademii Muzycznej im Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od czerwca 2014 był uczestnikiem Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej pod kierunkiem Eytana Pessena. Został członkiem Międzynarodowego Opera Studio przy Operze Zurychskiej (sezon 2016/2017).

Na Międzynarodowym Konkursie im. Bohuslava Martinu w Pradze (2014) zdobył I miejsce, Nagrodę dla Najlepszego Uczestnika Konkursu oraz Nagrodę za Najlepsze Wykonanie Pieśni XX w.  W maju 2016 otrzymał pierwsza nagrodę oraz nagrodę dla najlepszego polskiego głosu w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Zdobył Teatralna Nagrodę Muzyczną im Jana Kiepury 2015 w kategorii Najlepszy Debiut Śpiewaka za rolę Tonia w  Pajacach  wystawionych w Teatrze WIelkim w Poznaniu. Od tego czasu z sucesem rozwija miedzynarodową karierę solistyczną na operowych deskach całego świata.

Źródło: Teatr Wielki – Opera Narodowa, Culture.pl

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.