Exodus i dworzec, czyli fotoreportaż o uchodźcach z Ukrainy i o tym, jak Polacy starają się im pomóc

  • Fot. Kamil Broszko / Magazyn Teraz Polska
    Fot. Kamil Broszko / Magazyn Teraz Polska

Już niemal 2 miliony uchodźców uciekło z Ukrainy do Polski przed rosyjską agresją i wojną. Dla części z nich nasz kraj jest tylko momentem chwilowego wytchnienia przed dalszą podróżą, często w nieznane. Zaś dla wielu innych – miejscem, w którym chcą przeczekać czas wojennej zawieruchy i uniknąć bezpośredniego zagrożenia. Poruszają się samochodami, na piechotę, ale większość przemieszcza się pociągami, w tym specjalnymi składami ewakuacyjnymi po stronie ukraińskiej i Polskimi Kolejami Państwowymi (PKP) po stronie polskiej.

Dworce w największych miastach Polski zmieniły się w zaimprowizowane centra pomocy, zasilane pracą dziesiątek tysięcy wolontariuszy i całej rzeszy ludzi, którzy donoszą najpotrzebniejsze rzeczy. Do tego pospolitego ruszenia szybko dołączyły służby: Straż Pożarna, Policja, Straż Ochrony Kolei, Straż Miejska i inne instytucje. Przedstawiamy fotoreportaż z Dworca Głównego w Katowicach. Fotografie wykonał Kamil Broszko dla „Magazynu Teraz Polska”. Fotografie zostały wykonane na dworcu w Katowicach w dniu 13.03.2022 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Kamil Broszko / Magazyn Teraz Polska

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili prawie 1,9 mln osób uciekających z Ukrainy do Polski (dane na dzień 16 marca). Najwięcej osób uciekających z Ukrainy do Polski przekroczyło we wtorek granicę w Medyce - 20,8 tys., Dorohusku 9,7 tys., Korczowej 9,6 tys.

Od 16 marca br. rusza proces nadawania numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. – Apelujemy, aby obywatele Ukrainy gremialnie nie ruszyli pierwszego dnia do urzędów. Taki sam apel wystosował również Ambasador Ukrainy w Polsce, pan Andrij Deszczycia. Termin złożenia wniosku nie będzie miał wpływu na udzielenie wsparcia. Bez względu na to, kiedy obywatele Ukrainy udadzą się do urzędu, mają zagwarantowaną ochronę prawną od dnia przybycia do Polski – poinformował wiceminister Paweł Szefernaker. Wspólny masowy punkt organizowany przez rząd i samorząd warszawski ruszy od soboty na Stadionie Narodowym.

Proces wydawania numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy to rozwiązanie, które zostało wprowadzone w uchwalonej przez Sejm specustawie.

– Zadanie to będzie dużym wyzwaniem dla urzędów miast i gmin, dlatego w całej Polsce blisko tysiąc pracowników administracji rządowej będzie do dyspozycji samorządów. Od najbliższej soboty (19 marca br.), we współpracy z miastem stołecznym Warszawa, ruszy także nowy punkt, w którym obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać numer PESEL. Będzie to punkt na Stadionie Narodowym. W tym punkcie wspólnie będą pracować zarówno pracownicy samorządowi, jak i pracownicy administracji centralnej. Planujemy aby w tym miejscu można było obsługiwać jednocześnie blisko sto osób – podkreślił wiceminister Paweł Szefernaker.

Punkt zostanie wyposażony w sprzęt komputerowy przez Cyfryzację KPRM. Koordynatorem tego punktu będzie miasto stołeczne Warszawa. Infrastrukturę zagwarantuje PGE Narodowy.

Dziś, gdy na całym świecie jest prawie 60 milionów osób przymusowo przesiedlonych, a relacje z wojny w Ukrainie i exodusu narodu trafiają na czołówki gazet, warto pamiętać jaka jest definicja pojęcia „uchodźca”.

Uchodźcy to osoby uciekające przed wojną lub prześladowaniami. Wszyscy znaleźli się w tak dramatycznej sytuacji, że musieli przekroczyć granicę w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia na terytorium obcego państwa. Mają status uchodźcy właśnie dlatego, że powrót do ojczyzny byłby dla nich zbyt niebezpieczny. Odmowa udzielenia im schronienia mogłaby mieć dla nich śmiertelne konsekwencje. Uchodźców definiuje i chroni prawo międzynarodowe. Konwencja genewska z 1951 roku dotycząca statusu uchodźców, protokół do niej z 1967 roku oraz Konwencja Organizacji Jedności Afrykańskiej dotycząca uchodźców z 1969 roku to najważniejsze dokumenty prawne w tym kontekście. Odnoszą się do nich niezliczone inne przepisy na poziomie międzynarodowym, regionalnym czy krajowym. Konwencja z 1951 roku, która definiuje pojęcie uchodźcy, określa również podstawowe prawa, które im się należą.

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.